Polska spółka sięgnie po norweskie złoża ropy i gazu

Rynki

Jak wygląda przyszłość polskiego gazownictwa?TVN24 BiS
wideo 2/3

Do Norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii wpłynął wniosek o zatwierdzenie planów zagospodarowania dwóch złóż. Udziały w ich koncesjach posiada spółka zależna od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

AkerBP, operator koncesji Aerfugl i Skogul złożył wniosek o zatwierdzenie planów zagospodarowania obydwu złóż - podało PGNIG w komunikacie. Należąca do PGNiG Upstream Norway posiada ok. 12 proc. udziałów w złożu Aerfugl oraz 35 proc. udziałów w złożu Skogul.

Uruchomienie inwestycji

Zatwierdzenie planów zagospodarowania będzie równoznaczne z uruchomieniem projektów inwestycyjnych. Jak wynika z wniosku, poziomy pozostałych do wydobycia zasobów złoża Aerfugl wynoszą: 31,3 mld m3 gazu ziemnego, 6 mln m3 kondensatu oraz 3,5 mln ton NGL (kondensatu i cieczy towarzyszących gazowi). Natomiast zasoby złoża Skogul wynoszą 8,93 mln baryłek ropy naftowej i 170 mln m3 gazu towarzyszącego ropie.

W szczytowych okresach planowane roczne wydobycie netto dla polskiej spółki około 0,5 mld m3 gazu ziemnego oraz 1,4 mln baryłek ropy.

"Powyższe dane są wielkościami szacowanymi przez operatora i mogą ulec rewizji wraz z postępem realizacji projektów inwestycyjnych" - napisano w komunikacie.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku wiercenie odwiertów eksploatacyjnych rozpocznie się w 2019 roku, a uruchomienie produkcji z nowych odwiertów na złożu Aerfugl planowane jest w 2020 roku.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock