Wzrosty na rynku gier po informacji o wielkim przejęciu Microsoftu. CD Projekt w górę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Microsoft przekazał, że przejmuje Activision Blizzard - producenta gier "Call of Duty". Kwota transakcji jest największą w historii branży i wynosi 68,7 miliarda dolarów (około 273 miliardy złotych) w gotówce - podała Agencja Reutera. Dzięki temu zakupowi producent Xboxa stanie się trzecim największym pod względem przychodów producentem gier.

Oferta Microsoftu to 95 dolarów (ok. 378 zł) za akcję. To o 45 proc. więcej niż wynosiła wartość walorów Activision na piątkowym zamknięciu. Wcześniej akcje Activision wzrosły o prawie 38 proc. do 65,39 dol. (ok. 260 zł), zanim obrót nimi nie został zatrzymany z powodu ujawnienia informacji o przejęciu - opisał Reuters.

Rynek gier wideo się rozwija

- Gry są obecnie najbardziej dynamiczną i ekscytującą kategorią rozrywki na wszystkich platformach i będą odgrywać kluczową rolę w rozwoju platform Metaverse - powiedział dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella w oświadczeniu.

Popyt na gry wideo wzrósł podczas pandemii, ponieważ konsumenci więcej czasu spędzają w domu i gry w coraz większym stopniu są dla nich źródłem rozrywki - wyjaśnił Reuters.

 
Kadr z gry "Call of Duty: Black Ops" mat. promocyjne

Activision wyprodukowała takie gry jak "Call of Duty" i "Overwatch". Daje to platformie gier Xbox Microsoftu przewagę nad Playstation Sony, która od lat cieszy się bardziej stałym strumieniem ekskluzywnych gier.

Bobby Kotick ma pozostać na szefem i nadal pełnić funkcję dyrektora generalnego Activision Blizzard.

Na twitterowym koncie Microsoftu dzisiaj znalazł się wpis ogłaszający transakcję.

Inne wielkie przejęcie

W zeszłym tygodniu konkurencyjny producent gier wideo - Take-Two Interactive Software - poinformował, że kupi twórcę "FarmVille" Zyngę za 11 miliardów dolarów w gotówce i akcjach (ok. 44 mld zł), co również było jednym z największych przejęć w historii branży.

Reakcja na polskiej giełdzie

CD Projekt niedługo po informacji o przejęciu rósł nawet 7,5 proc., ale później zwyżka zmalała i na zamknięciu wynosiła zaledwie 1,6 proc. Ogłoszenie przejęcia lekko pozytywnie wpłynęło też na mniejsze spółki z sektora na GPW. - Dzisiejsza pozytywna reakcja kursu akcji CD Projekt nie powinna być zaskoczeniem, analogicznie zachowały się akcje Ubisoft. Inwestorzy dyskontują rerating mnożników największych deweloperów na świecie, co jest całkowicie naturalne przy lepszym sentymencie - powiedział w rozmowie z PAP Biznes Paweł Sugalski, zarządzający Rockbridge TFI.

Kurs CD Projektstooq.pl

Zdaniem zarządzającego, wysoka premia wobec wyceny rynkowej, którą płaci Microsoft, może wynikać z tego, że cena była ustalona wcześniej, trochę w oderwaniu od giełdy i nie uwzględniała problemów z ładem korporacyjnym. W połowie ubiegłego roku w Kalifornii złożono pozew w sprawie przypadków molestowania seksualnego w Activision Blizzard i dyskryminacji dla tle płciowym. Wpłynęło to na silny spadek kursu akcji, który osunął się z ok. 90 dol. poniżej 60 dol. Według Sugalskiego ta wyjątkowa sytuacja sprawia, że tak wysoka premia może być trudna do powtórzenia w kolejnych transakcjach w branży.

Duża koncentracja

Skala przejęcia jest tak duża, że część obserwatorów rynku stawia pytania o zgodę urzędu monopolowego. Paweł Sugalski uważa, że nie dojdzie do zbyt dużej koncentracji. - Patrząc na liczbę gier na rynku, ciężko sobie wyobrazić jakiś monopol, liczba studiów jest ogromna - powiedział.

Zarządzający Rockbridge TFI ocenia akwizycję jako bardzo agresywny ruch Microsoftu, który jeszcze bardziej wzmocni flagową usługę abonamentową Game Pass (korzysta z niej ponad 25 mln osób), w ramach której za stałą, miesięczną opłatę gracze konsol Xbox mają dostęp do wielu gier. - Wydaje się, że firma przyjęła strategię uzależniania graczy od Game Passa: Microsoft obecnie albo kupuje dużego producenta gier, albo wchodzi z nim w umowę partnerską, by oferować jego gry w subskrypcji. Brakuje im teraz do uzupełnienia biblioteki jedynie dużej azjatyckiej firmy, takiej jak np. Square Enix czy Nintendo - takie pogłoski również się pojawiały. Strategia Microsoftu jest droga, ale dzięki niej wygrywa on w tej chwili obecną wojnę konsolową - ocenił.

Według Sugalskiego, obecna cena usługi Game Pass - w Polsce 54,99 zł - to dumping, który mocno uderza w konkurencyjne Sony. Przejęcie Activision Blizzard to kolejny problem dla japońskiego rywala Microsoftu.

- Obecną sytuację możemy porównać do słynnych wojen konsolowych z przeszłości. Japońska firma musi odpowiedzieć na Game Pass, pojawiły się już plotki na ten temat w postaci usługi o kodowej nazwie "Spartacus", ale przynajmniej na początku na pewno nie będzie ona tak samo dobra jak produkt konkurencji. Wydaje się, że by jakkolwiek bronić się w tym starciu, Sony musi kupić innego dużego producenta gier. Do głowy przychodzi mi tylko Take-Two Interactive - plotki o takiej transakcji pojawiały się w marcu 2019. Problemy graczy PlayStation widać po sytuacji ze studiem Bethesda, które po przejęciu przez Microsoft ogłosiło, że wyczekiwany tytuł 'Starflied' będzie wydany wyłącznie na konsolę Xbox - ocenił Sugalski.

Coraz większa konsolidacja branży i wzmocnienie usług abonamentowych nie jest korzystne dla mniejszych studiów, które mają ograniczone szanse na współpracę z właścicielami platform. - Mając do wyboru kilkadziesiąt gier, użytkownik Game Pass zawsze znajdzie coś dla siebie. Kupienie do tego kolejnych gier, na przykład mniejszych producentów indie, graniczy z cudem. Jeżeli podobne usługi uruchomi Sony, to świat indie gamedev podzieli się na tych, którzy mają kontakty z właścicielami platform i produkują gry odpowiedniej jakości i innych, którzy będą skupiać się pewnie na Steam i sprzedaży na komputery PC - powiedział Sugalski.

- Widać to w Polsce, gdzie tylko największe studia współpracują z Game Pass, nie ma tam gier mniejszych producentów - dodał.

Activision Blizzard to m.in. właściciel marek: "Warcraft," "Diablo, "Overwatch, "Call of Duty" i "Candy Crush". Po przejęciu Microsoft, który jest m.in. producentem konsol Xbox, ma stać się trzecią co do wielkości firmą zajmującą się grami wideo na świecie pod względem przychodów, po Tencencie i Sony.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CD Projekt RED

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC