Najbogatszy Polak chce budować elektrownię jądrową

[object Object]
Najbogatszy Polak chce budować elektrownię jądrową. Komentarze ekspetów
wideo 2/5

Synthos, czyli chemiczny koncern kontrolowany przez miliardera Michała Sołowowa, i firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisały porozumienie w sprawie współpracy przy ewentualnej budowie w Polsce małej elektrowni jądrowej o mocy 300 MW - poinformowała amerykańsko-japońska firma.

Porozumienie ma formę Memorandum of Understanding (MoU). Jak podkreśliło GEH, Synthos jest zainteresowany niezawodnym, "dedykowanym" źródłem wolnej od emisji CO2 energii elektrycznej, dlatego obie firmy zdecydowały się rozważyć potencjał budowy reaktora klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300 w Polsce.

Według wiceprezesa GEH Jona Balla firma zaprojektowała reaktor w ten sposób, aby koszty energii były konkurencyjne do innych źródeł, takich jak gaz czy OZE. Jego zdaniem dla przemysłu, w którym koszty energii stały się "znaczącą barierą", BWRX-300 będzie "przełomową innowacją".

"Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań, związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji" - ocenił z kolei właściciel Synthosu Michał Sołowow, cytowany przez GEH. Jak dodał, "użycie SMR do wytwarzania czystej energii zwiększy szanse na odejście od węgla i będzie miało pozytywny wpływ na nasz przemysł i państwo".

Zapowiedź bez szczegółów

W połowie sierpnia prezes Synthosu zapowiadał uruchomienie w 2022 roku bloku gazowo-parowego w Oświęcimiu. Ma to być inwestycja o wartości powyżej 500 mln zł, a moc bloku ma sięgnąć stu kilkudziesięciu MW.

Synthos ma już na terenie zakładów w Oświęcimiu elektrociepłownię opartą o węgiel, ale chce dywersyfikować źródła energii i jej część produkować w oparciu o paliwo gazowe.

Prezes Synthosu poinformował też wówczas, że w perspektywie najbliższych trzech lat grupa planuje inwestycje o wartości 2 mld zł.

Oprócz budowy nowego bloku gazowo-parowego ma to być nowa instalacja do produkcji kauczuku syntetycznego w Polsce i jeszcze jedna inwestycja w Polsce, ale prezes nie podał wtedy szczegółów.

Synthos i GEH

Synthos to producent między innymi kauczuków syntetycznych używanych np. do opon, półproduktu do wytwarzania styropianu, składników farb i lakierów oraz środków ochrony roślin. Wytwarza też surowce do produkcji tych materiałów. W sumie w zakładach spółki powstaje ok. 2 mln ton produktów i surowców rocznie.

BWRX-300 to ostatni projekt GEH - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR), które GE buduje od lat 50. Ostatni istniejący przedstawiciel tej rodziny to ABWR z lat 90. o mocy rzędu 1300 MW. Reaktory tego typu powstały w Japonii. Kolejną generacją miał być uproszczony konstrukcyjnie i wyposażony w pasywny system bezpieczeństwa ESBWR o mocy ok. 1650 MW. Projekt ten został certyfikowany przez amerykański dozór jądrowy NRC, ale dotychczas nie zbudowano żadnego reaktora tego typu.

BWRX-300, zgodnie z zapewnieniami GEH, bazuje na certyfikowanych rozwiązaniach ESBWR, jest jeszcze bardziej uproszczony, a jednocześnie jest znacznie mniej kapitałochłonny. Firma szacuje, że koszt budowy 1 MW jest o 60 proc. niższy niż w innych projektach SMR. GEH deklaruje, że przy seryjnej budowie BWRX-a koszt 1 kW powinien wynosić ok 2 tys. dol., co miałoby być porównywalne z kosztami budowy i eksploatacji typowej elektrowni gazowej.

Najbogatszy

Według "Forbesa" Michał Sołowow - z majątkiem szacowanym na 13,3 mld złotych - jest najbogatszym Polakiem.

Oprócz Synthosu w portfolio biznesmena znajduje się również producent podłóg Barlinek czy armatury łazienkowej Cersanit.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GE Hitachi Nuclear

Pozostałe wiadomości