Huśtawka na złotym. Analitycy o "interwencji słownej"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Ludwik Kotecki o kursie złotego (wypowiedź z września 2023)
Ludwik Kotecki o kursie złotego (wypowiedź z września 2023)TVN24
wideo 2/5
Ludwik Kotecki o kursie złotegoTVN24

Złoty w środę o poranku tracił względem głównych walut. Sytuacja zmieniła się przed godziną 11. Analitycy Banku Pekao napisali o "interwencji słownej na złotym". To efekt słów Pawła Borysa, prezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, który wskazał, że złoty jest "obecnie nieco za słaby" i "Polska ma narzędzia do przeciwdziałania nadmiernej deprecjacji rodzimej waluty". Analitycy domu maklerskiego XTB, którzy również napisali o "interwencji słownej", jednocześnie nie wykluczają "potencjalnej interwencji na rynku walutowym ze strony NBP". W ocenie ekonomisty Piotra Kuczyńskiego w środę doszło do interwencji na rynku walutowym.

W środę około godziny 10 za euro trzeba było zapłacić 4,66 zł. Dolar amerykański kosztował 4,34 zł, frank szwajcarski blisko 4,87 zł, a funt brytyjski około 5,41 zł. Około godziny 11 złoty zaczął zyskiwać względem głównych walut i tym samym odrabiać część strat z ostatnich dni.

Po godzinie 11 za euro trzeba było zapłacić około 4,64 zł, za dolara 4,32 zł, za franka około 4,84 zł i 5,39 zł za funta. Przeceny pogłębiły się w kolejnych godzinach. Po godzinie 13 za euro trzeba było zapłacić około 4,62 zł, za dolara około 4,31 zł, za franka około 4,83 zł, a za funta 5,37 zł.

"Kurs USDPLN dosyć wyraźnie spadł po porannych wzrostach do okolic 4,35 do poziomów 4,32. Obserwowaliśmy dwie fale umocnienia złotego. Pierwsza po otwarciu w Europie i druga w okolicach godziny 10:40, kiedy w wywiadzie dla Bloomberga, doradca premiera Borys wskazał, że złoty jest obecnie nieco za słaby" - napisali analitycy domu maklerskiego XTB.

"Borys wskazał również, że Polska ma narzędzia do przeciwdziałania nadmiernej deprecjacji polskiego złotego, a bank centralny powinien mieć na uwadze złotego przy kolejnych decyzjach. Jego zdaniem optymalny poziom EURPLN to zakres 4,40-4,60" - zwrócili uwagę analitycy. Jednocześnie nie wykluczają "potencjalnej interwencji na rynku walutowym ze strony NBP".

Na słowa Pawła Borysa, prezesa zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, zwrócili też uwagę analitycy Banku Pekao. "Interwencja słowna na złotym. @PawelBorys_ o tym, że rząd ma narzędzia aby umocnić złotego. Skutek na wykresie" - napisali przedstawiciele tego banku w serwisie X (dawniej Twitter).

O optymalnym poziomie na parze EUR/PLN w przedziale 4,40-4,60 napisał też w serwisie X wiceminister finansów Artur Soboń. Zwrócił uwagę, że taki poziom "wspiera eksport a z drugiej strony spadek inflacji". "Stabilny zloty jest dla rządu bardzo ważny" - zapewnił przy tym wiceszef MF.

W ocenie ekonomisty Piotra Kuczyńskiego w środę doszło do interwencji na rynku walutowym. "No i mamy oczekiwaną przeze mnie od paru dni (i przez Bank of America) interwencję na rynku walutowym. Ciekawe na jak długo wystarczy. Interwencje trendy spowalniają, ale ich nie zmieniają" - napisał analityk DI Xelion.

Złoty słaby po decyzji RPP

"Od ubiegłotygodniowej decyzji RPP o obniżce stóp procentowych złoty pozostaje pod presją, kurs €/PLN testował wczoraj (we wtorek - red.) dawno nie widziany poziom 4,68. W drugiej części dnia notowania wróciły w okolice 4,65, a dziś otwieramy się w pobliżu 4,66. Złotemu nie pomaga też generalnie niekorzystne postrzeganie walut regionu. Do słabości krajowej waluty, obok rosnącego ryzyka oddalania się powrotu inflacji do celu, może przyczyniać się polityka fiskalna, a w szczególności wysoki poziom potrzeb pożyczkowych w 2024" - wyjaśnili w porannym komentarzu ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Co się dzieje z polskim złotym? Najnowsze analizy
Co się dzieje z polskim złotym? Najnowsze analizyTVN24

W ocenie ekonomistów Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) "potencjalnie środa może być również nerwowa na złotym". W środę o godzinie 14.30 poznamy dane o inflacji w USA.

"Zaskoczenie w górę na amerykańskim odczytem bazowego CPI to ryzyko wyższych rentowości długu USA, umocnienia dolara i dodatkowej presji spadkowej na złotym. Nie spodziewamy się, że wczorajsze maksima na EURPLN zostaną przetestowane, ale ryzyka dla pary nadal są przesunięte w stronę wyższych wartości" - wskazali przedstawiciele BGK.

Zdaniem Rafała Sadocha, analityka rynku FX biura maklerskiego mBanku, na rynku walutowym widoczne są reperkusje po większej niż spodziewana obniżce stóp procentowych w Polsce. Złotemu nie sprzyja też umocnienie dolara, który zyskuje na fali oczekiwań kolejnej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

RPP podczas wrześniowego posiedzenia zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna spadła z 6,75 proc. do 6,00 proc. Decyzja RPP, która zapadła w ubiegłą środę, zaskoczyła ekonomistów największych banków w Polsce. Większość z nich spodziewała się wprawdzie obniżki stóp procentowych we wrześniu, jednak w mniejszej skali - o 25 punktów bazowych. Osłabienie powiększyło się dodatkowo po czwartkowej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego.

- Mamy dywergencję w polityce monetarnej. Z jednej strony w USA mówimy o podwyżkach, a w Polsce nastąpiła nieoczekiwanie duża obniżka. Pytanie, w którą stronę rynek pójdzie dalej. Ostatnie wydarzenia oddziałują w kierunku odpływu kapitału z rynku złotego, a także z rynków wschodzących w kierunku dolara i aktywów bardziej bezpiecznych - powiedział Rafał Sadoch w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

W jego ocenie to, co się dzieje ze złotym, "to nic niepokojącego". - Raczej coś standardowego w sytuacji, gdy polityka monetarna jest zmieniana i w znaczącym stopniu poluzowana, podczas gdy świat idzie w drugą stronę. Jednak to dodatkowo osłabia rodzimą walutę - wyjaśnił analityk. Jego zdaniem w najbliższym czasie trudno spodziewać się odbicia polskiej waluty.

- Dane ze Stanów są dobre, rynek pracy jest tam w dobrej kondycji. Osłabiać złotego czy umacniać dolara może jeszcze wzrost cen ropy naftowej. Po ubiegłotygodniowych zwyżkach jesteśmy prawie na rocznych maksimach. To może sprawiać, że spadek inflacji na świecie będzie wolniejszy od oczekiwań, a banki centralne mogą wolniej przechodzić do obniżek stóp procentowych. My wyszliśmy przed szereg jako pierwsi i będzie się to negatywnie odbijać na rynku złotego - dodał Sadoch.

Ekonomiści ING Banku Śląskiego zwrócili uwagę, że "rynek wycenia agresywne cięcia stóp procentowych w Polsce, co przy ostrożnym podejściu głównych banków centralnych w polityce pieniężnej może przełożyć się na dalszą deprecjację PLN". "Wprawdzie inne kraje rozwijające się także obniżają stopy procentowe, jednak trend dezinflacyjny w przypadku cen bazowych jest tam bardziej zdecydowany. Co więcej, Polska prowadzi nieortodoksyjną politykę pieniężną, unikając przywrócenia dodatnich realnych stóp procentowych" - wskazali przedstawiciele tego banku.

"Rada może jeszcze obniżyć stopy w najbliższych miesiącach, co przy podwyżce stóp przez EBC i wzroście zmienności może pchnąć EURPLN powyżej 4,70" - wtórują analitycy Santander Bank Polska.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wykluczenie z rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa członków partii politycznych oraz osób pełniących funkcje publiczne w ciągu ostatnich pięciu lat zakłada projekt wniesiony do Sejmu przez Polskę 2050.

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

Źródło:
PAP

Przemysław Gacek z Grupy Pracuj został zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2023. Gacek będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023 w czerwcu w Monte Carlo. Gala finałowa polskiego konkursu transmitowana była w TVN24 BiS.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji rozliczeń PIT urzędy skarbowe zwróciły podatnikom łącznie ponad 2,8 miliarda złotych tytułem nadpłaconego podatku - przekazał szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Źródło:
PAP

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Elon Musk pozwał OpenAI, w tym także prezesa spółki Sama Altmana. Najbogatszy człowiek na świecie zarzuca firmie zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji złamanie wcześniej obietnic.

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na najbliższym posiedzeniu 5 marca rząd ma zająć się nowym projektem wakacji kredytowych - wynika z zapowiedzi opublikowanych na stronie kancelarii premiera. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu w tej sprawie.

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velo Bank oraz Bank BPS - to banki, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Część osób będzie miała problemy z dostępem do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Oryginalny komunikat do klientów skierował ING Bank Śląski.

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów - wynika z uchwały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w sprawie zmian w programie Czyste Powietrze.

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Koniec tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński - przekazał resort w piątkowym komunikacie. Kontrole będą trwały w sobotę do północy.

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Linia lotnicza Ryanair poinformowała w piątek, że w najbliższych tygodniach otrzyma mniej samolotów niż planowano. Irlandzki przewoźnik zapowiedział, że w związku z tym będzie musiał zredukować siatkę połączeń w okresie od lipca do września 2024 roku - czytamy w komunikacie. Zapewniono, że zmiany w rozkładzie lotów będą "niewielkie".

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 marca Artur Dziambor zajmuje stanowisko dyrektora departamentu marketingu i komunikacji oraz rzecznika prasowego Portu Gdańsk - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przedstawiciele portu. W poprzedniej kadencji Dziambor był posłem Konfederacji, w wyborach parlamentarnych w 2023 roku startował z list Trzeciej Drogi.

Artur Dziambor ma nową pracę

Artur Dziambor ma nową pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Przemysłu rozpoczyna działalność. W piątek weszło w życie rozporządzenie w sprawie utworzenia nowego resortu. Szefową ministerstwa, które swoją siedzibę ma w Katowicach, jest Marzena Czarnecka. - Transformacja energetyczna będzie przebiegać od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa na Śląsku jest najlepsza - podkreśliła minister.

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 2,6 miliona złotych. Wiemy, w którym mieście wysłano szczęśliwy kupon. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 29 lutego 2024 roku.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Komisarz Janusz Wojciechowski wprowadził rolników, nie tylko polskich, w gigantyczne problemy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Zdaniem ministra to unijny komisarz do spraw rolnictwa "dał twarz" Europejskiemu Zielonemu Ładowi. - Panu komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno - połączył w proteście rolników w całej Europie - ocenił Hetman.

"Komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno"

"Komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno"

Źródło:
tvn24.pl

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku stała się faktem. Świadczenia wzrosły o 12,12 procent. Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

Waloryzacja emerytur. Od dziś świadczenia w górę

Waloryzacja emerytur. Od dziś świadczenia w górę

Źródło:
tvn24.pl

Powraca pomysł wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce. Lewica zapowiada złożenie projektu ustawy w tej sprawie. Rozwiązanie budzi emocje - pracownicy są pełni nadziei, a pracodawcy pełni wątpliwości. Ci pierwsi liczą wolne dni, drudzy kalkulują koszty. Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Macieja Zalewskiego.

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Źródło:
TVN24

Ponad 50 firm w 14 miastach przyjmie studentów i absolwentów do 30. roku życia na blisko 120 staży z wynagrodzeniem od 4500 złotych do 7500 złotych za miesiąc. Aplikacje można składać od 1 marca. O Programie Kariera poinformował organizator – Polska Rada Biznesu.

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Źródło:
PAP

Od piątku 1 marca stanowisko prezesa operatora przesyłowego energii elektrycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych zajmuje Grzegorz Onichimowski - wynika z informacji opublikowanej na stronie spółki.

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Źródło:
PAP

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych, w tym sprzedaży broni do Polski, została w czwartek przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej – poinformowała agencja Reutera.

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl