Podczas tegorocznej majówki wielu Polaków zorganizuje grilla z rodziną lub przyjaciółmi. Aby nie zepsuć sobie wypoczynku, należy pamiętać, że nie wszędzie można grillować bez ograniczeń, a za złamanie przepisów grozi kara - w niektórych przypadkach nawet do pięciu tysięcy złotych.
Jedną z kluczowych kwestii jest grillowanie na balkonach, tarasach lub w ogródkach, jeśli mieszkamy na parterze.
Czy można grillować na balkonie?
Jak wskazuje Państwowa Straż Pożarna, przepisy przeciwpożarowe "nie zawierają zapisów dotyczącego jednoznacznego zakazu użytkowania grillów na balkonach i tarasach budynków".
Nie wolno jednak zapominać o ostrożności. "Państwowa Straż Pożarna odnotowuje przypadki pożarów spowodowanych używaniem na balkonach lub tarasach grillów. Rozpalanie grilla na balkonie stwarza zagrożenie pożarowe zarówno w bezpośrednim otoczeniu, jak i w lokalach sąsiednich. Ponadto, przepisy prawa miejscowego, określonych np. przez zarządców wspólnot mieszkaniowych mogą zakazywać stosowania palenisk lub grilla na balkonach i tarasach z uwagi na uciążliwość dla sąsiadów" - czytamy.
"Bardzo ważne, aby każde urządzenie eksploatować zgodnie z zaleceniami producenta, co dotyczy również grilla z paleniskiem, elektrycznego lub gazowego. Pozostawienie urządzenia tego typu bez dozoru lub wykorzystanie w niewłaściwy sposób może spowodować pożar" - podkreśla PSP.
Czytaj więcej: Gdzie na majówkę? Wyniki badania >>>
Nawet pięć tysięcy złotych mandatu
Co z grillowaniem w innym miejscach? Rozpalając ognisko lub grilla w miejscu do tego nieprzeznaczonym i bez wyraźnej informacji, ryzykujemy mandat w wysokości 500 zł.
Także grillowanie w lesie lub w odległości mniejszej niż 100 metrów od jego granicy jest surowo zabronione. To zgodnie z ustawą o lasach grozi mandatem do 5 tys. zł.
Jeśli jednak w parku lub lesie znajduje się wyznaczone miejsce do grillowania, możemy z niego skorzystać. Nie warto jednak interpretować przepisów na własną rękę i zakładać, że jeśli na jednej polance można, to na innej również.
"Majówka 25" na terenach nadleśnictw
Od 29 kwietnia do 9 maja straż leśna wspólnie z policją będzie prowadzić akcję "Majówka 25" na terenach nadleśnictw. - Działania o charakterze kontrolno-prewencyjnym mają na celu przede wszystkim zapewnienie społeczeństwu bezpiecznego korzystania z lasów oraz ochronę zasobów przyrodniczych. W ramach akcji funkcjonariusze będą również egzekwować od osób przebywających na terenach leśnych przestrzeganie obowiązujących przepisów – wskazał rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.
Dodał, że podczas trwania akcji strażnicy leśni "stanowczo będą reagować na wszelkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych, zarówno na terenach leśnych, jak i w ich bezpośrednim sąsiedztwie - w odległości do 100 metrów od granicy lasu".
Grill na ROD
Jeżeli chodzi o grillowanie na działce ROD, to nie jest ono zabronione, jeśli zachowane są zasady bezpieczeństwa i o ile - jak wyjaśnia Polski Związek Działkowców - używane są do tego celu małe, przenośne, niezwiązane z gruntem grille, które można szybko i łatwo przenieść w inne miejsce, by w razie niekorzystnego wiatru nie zadymiać działki sąsiada.
Co z murowanym grilem? "W § 41 regulaminu ROD zostały wymienione urządzenia, w jakie może być wyposażona działka. Jest to katalog zamknięty. W związku z tym urządzenia, które nie są wymienione we wskazanym przepisie, nie powinny znajdować się na działce. W omawianym paragrafie nie znajdujemy zapisu, że działka może być wyposażona w grill murowany. W związku z tym działkowiec nie może postawić takiego grilla na działce w ROD" - wyjaśnia związek.
Jak wskazuje ponadto Polski Związek Działkowców, "Regulamin ROD w § 68 pkt 5 wprowadził całkowity zakaz spalania na trenie ROD wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Spalanie odpadów na działkach, jak również palenie ognisk rekreacyjnych powodowało zadymianie okolicy, dlatego w nowym regulaminie wprowadzono wyraźny zakaz spalania. W związku z tym na działkach w ROD nie można palić ognisk".
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock