Powstać może "100 tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy"

Źródło:
PAP
Ceny prądu od 1 lipca 2024
Ceny prądu od 1 lipca 2024TVN24
wideo 2/7
Ceny prądu od 1 lipca 2024TVN24

Według branży energetycznej zmiana ustawy wiatrakowej uwolni potencjał energetyki z wiatru na lądzie. To tańsza energia oraz nawet 260 miliardów złotych do Produktu Krajowego Brutto i 100 tysięcy miejsc pracy do 2040 roku - podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.

- Odblokowujemy potencjał energetyki z wiatru na lądzie. Nowelizacja ustawy wiatrakowej będzie krokiem milowym w transformacji energetycznej w kraju. Chcemy ten proces przyspieszać, żeby Polska mogła korzystać z taniej, czystej energii. Ten potencjał przez lata zaniedbań dziś jest niewykorzystany – powiedział podczas czwartkowej wizyty na Farmie Wiatrowej Piotrków wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Poinformował, że projekt jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. Zdaniem wiceministra jesienią ustawa może trafić pod obrady Sejmu.

Założenia nowej ustawy wiatrakowej

Głównymi założeniami nowej ustawy regulującej obszar energetyki wiatrowej na lądzie (tzw. ustawa wiatrakowa) jest zniesienie generalnej zasady 10H, czyli zakazu budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej od budynków niż 10-krotność wysokości turbiny (z możliwością skrócenia dystansu do 700 m), co zdaniem przedstawicieli branży blokowało w Polsce inwestycje w energetykę wiatrową.

Pojawić się ma 500 m jako nowa wzajemna minimalna odległość między turbinami wiatrowymi a zabudową mieszkaniową. Dodatkowo założenia przewidują pakiet zmian w przepisach planistycznych pod kątem budowy elektrowni wiatrowych oraz udostępnienia co najmniej 10 proc. mocy elektrowni wiatrowej zainteresowanym mieszkańcom w formule prosumenta wirtualnego lub kooperatyw energetycznych.

W opinii prezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) ustawa uwolni ogromny potencjał lądowej energetyki wiatrowej, będącej – jak dodał - najbardziej przyszłościowym źródłem energii w naszym kraju.

- Obecnie w farmach wiatrowych na lądzie mamy zainstalowanych 10 GW mocy i jest to zdecydowanie za mało. Jako eksperci szacujemy, że zmiana odległości minimalnej w ustawie z 700 na 500 metrów uwolni potencjał wiatru na poziomie ok. 41 GW do 2040 roku. To niesie ze sobą wymierne korzyści dla Polski, bo mówimy też o wzroście PKB do 2040 roku nawet o 260 miliardów złotych. To też ponad 100 tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy w przemyśle innowacyjnym oraz bezpośrednie korzyści finansowe dla gmin na poziomie około dwóch miliardów złotych, bo każda farma wiatrowa generuje wpływy z podatków od nieruchomości – tłumaczył Gajowiecki.

Analiza PSEWPolskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Tańsza energia

Dodał, że energetyka wiatrowa to przede wszystkim ponad trzykrotnie tańsza energia w porównaniu do tej wytwarzanej ze źródeł konwencjonalnych. - Każdy gigawat mocy z wiatru obniża trwale cenę energii. Elektrownie wiatrowe gwarantują nam też bezpieczeństwo energetyczne i uniezależniają od paliw kopalnych z Rosji. Dlatego apelujemy do rządu o jak najszybsze regulacje poluzowania kwestii lokalizacyjnych dla elektrowni wiatrowych. Tym bardziej, że mamy w tym projekcie pełne poparcie społeczne i nie rozumiemy, czemu liberalizacja przepisów na tym rynku trwa tak długo - podkreślił.

Gajowiecki zaapelował, by nowa ustawa została przyjęta jak najszybciej, ponieważ – jak tłumaczył - regulacje wprowadzone przez poprzedni rząd poskutkowały duża luką inwestycyjną w elektrownie wiatrowe.

Zapewnił, że zasada 500 metrów to światowy standard przyjęty m.in. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i ta odległość nie zagraża lokalnym społecznościom. Wskazał, że zmniejszenie odległości z 700 do 500 m oznacza znaczące zwiększenie powierzchni kraju pod lokalizacje lądowych elektrowni wiatrowych, który przełoży się na niemal 20 GW dodatkowej mocy wytwórczej.

- W ustawie ważne jest też przyspieszenie procedury administracyjnej związanej z wydawaniem pozwoleń na nowe inwestycje, bo lokowanie elektrowni wiatrowej na podstawie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego usprawnia i skraca znacząco czas trwania całej inwestycji – tłumaczył.

Potencjał lądowej energetyki wiatrowejPAP/Maciej Zieliński , Mateusz Krymski

Branża energetyczna czeka na przepisy

Na ustawę wiatrakową czekają też duże przedsiębiorstwa energetyczne. Wśród nich jest m.in. Grupa Tauron, która od kilku lat inwestuje w odnawialne źródła energii. Do spółki należy m.in. Farma Wiatrowa Piotrków, na której znajduje się 15 turbin, każda o mocy 2 MW i wysokości 123 metrów. Produkują one rocznie ok. 90 GWh, co wystarcza na zaspokojenie potrzeb energetycznych ponad 30 tys. gospodarstw domowych.

- Wszelakie regulacje, które zwiększają możliwości rozwoju projektów wiatrowych są przez nas bardzo mile widziane. To krok w bardzo dobrą stronę. Cały czas inwestujemy w projekty wiatrowe w Polsce, ale ich liczba jest w tej chwili ograniczona. Chcielibyśmy budować więcej. Zniesienie zasady 10H umożliwi istotne przyspieszenie rozwoju energetyki wiatrowej, dalszą dekarbonizację gospodarki przy zapewnieniu potrzebnej w systemie energii – przyznał wiceprezes Tauron Polska Energia Michał Orłowski.

Wiceminister Motyka zapowiedział, że ustawa ma wejść w życie na początku przyszłego roku. - Wierzę, że ten projekt uzyska podpis prezydenta, bo trudno mi sobie wyobrazić, że znajdzie się w Polsce ktoś, kto będzie chciał blokować transformację energetyczną. Wierzę też, że wokół tej ustawy uzyskamy szeroki konsensus, że ta odległość 500 metrów będzie już na trwałe wpisana w polskie prawo, że będziemy w stanie skrócić proces inwestycyjny, bo po prostu nam wszystkim się to opłaca – przekonywał.

Pod koniec listopada grupa posłów Polska 2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, który przedłużał zamrożenie cen energii, ale też zawierał przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce.

Projekt spotkał się z krytyką, mówiono wówczas o "pierwszej wrzutce nowego Sejmu". W efekcie złożona została autopoprawka, która wykreślała z ustawy część dotyczącą budowy farm wiatrowych na lądzie.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po wdrożeniu w połowie czerwca kolejnego pakietu unijnych sankcji na Rosję w związku z jej atakiem na Ukrainę Moskwa odczuwa coraz większe kłopoty w dostępie do kluczowych produktów. - Na rynku zapanowała już panika - powiedział rosyjskiemu portalowi RBK prezes stowarzyszenia producentów płyt budowlanych Aleksiej Gorochow.

Duże firmy zagrożone bankructwem. "Na rynku zapanowała panika"

Duże firmy zagrożone bankructwem. "Na rynku zapanowała panika"

Źródło:
PAP

W poniedziałek w Australii wejdzie w życie prawo do "odłączenia się" od pracy - informuje Reuters. Nowe przepisy pozwolą pracownikom ignorować swoich szefów poza godzinami wykonywania obowiązków.

Prawo do "odłączenia się" od pracy w kolejnym kraju. Tak ma działać

Prawo do "odłączenia się" od pracy w kolejnym kraju. Tak ma działać

Źródło:
PAP

Podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej po raz kolejny został zgłoszony wniosek o podwyżkę stóp o 200 punktów bazowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Około 3,2 miliona numerów telefonów i identyfikatorów użytkowników WhatsApp w Belgii zostało wystawionych na sprzedaż na forum w dark webie. Stwarza to niebezpieczeństwo różnych cyberataków, w tym oszustw finansowych - podał w czwartek portal Brussels Times.

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Dane użytkowników popularnej aplikacji wystawione na sprzedaż

Źródło:
PAP

Były wiceminister sprawiedliwości traci kolejną posadę. Bartłomiej Ciążyński złożył rezygnację z pełnienia funkcji zastępcy dyrektora Łukasiewicz - PORT ds. komercjalizacji - poinformował na platformie X resort Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak dowiedziała się biznesowa redakcja tvn24.pl "obecnie prowadzone są działania mające na celu weryfikację prawidłowości wydatkowania środków publicznych przez pana Bartłomieja Ciążyńskiego w ramach jego obowiązków jako Zastępcy Dyrektora Instytutu do spraw Komercjalizacji".

Były wiceminister traci kolejną posadę. Jego wydatki służbowe będą prześwietlane

Były wiceminister traci kolejną posadę. Jego wydatki służbowe będą prześwietlane

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przewiduje, że brak konieczności przekazania tak zwanego odpisu gazowego w II połowie roku poprawi wyniki koncernu. Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara zapowiedział, że do grudnia zapadnie decyzja o przyszłości projektu Olefiny III, który nazwał "pułapką".

Prezes wskazuje kolejne zagrożenia. "Traktujemy ten projekt jako pułapkę zastawioną na Orlen"

Prezes wskazuje kolejne zagrożenia. "Traktujemy ten projekt jako pułapkę zastawioną na Orlen"

Źródło:
PAP

Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestyctyjnych powołało w sierpniu 2022 roku obecnego szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza do rady nadzorczej - wynika z dokumentu, do którego dotarł portal tvn24.pl. Intratne stanowisko w banku Pekao swego czasu piastowała także jego żona.

Nie tylko żona, ale i on był związany z Pekao. Szef PKOl-u w radzie nadzorczej funduszu inwestycyjnego

Nie tylko żona, ale i on był związany z Pekao. Szef PKOl-u w radzie nadzorczej funduszu inwestycyjnego

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku w pociągach Polregio znaleziono ponad 1,7 tysiąca przedmiotów, w całym zeszłym prawie 2700. Jak podaje spółka, do Biur Rzeczy Znalezionych trafiły między innymi kurtki, dokumenty, telefony, a nawet dywan, saksofon i skrzypce.

Polacy gubią dokumenty i telefony. Był też dywan, saksofon i skrzypce

Polacy gubią dokumenty i telefony. Był też dywan, saksofon i skrzypce

Źródło:
PAP

Nowo szef Starbucks Brian Niccol ma dojeżdżać do pracy korporacyjnym odrzutowcem - pisze BBC. Oznacza to, że przez kilka dni w miesiącu miałby pokonywać dystans prawie 1600 km ze swojego rodzinnego domu w Newport Beach w Kalifornii do siedziby firmy w Seattle. Wygoda prezesa nie cieszy użytkowników mediów społecznościowych, którzy zarzucają firmie hipokryzję.

Dojazd do pracy tylko odrzutowcem. Nowy szef Starbucksa w ogniu krytyki

Dojazd do pracy tylko odrzutowcem. Nowy szef Starbucksa w ogniu krytyki

Źródło:
BBC

Produkcja budowlano-montażowa w lipcu w ujęciu rocznym spadła o 1,4 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Spadek w budowlance. Najnowsze dane

Spadek w budowlance. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane ze sklepów. "Jesteśmy na ścieżce ożywienia"

Nowe dane ze sklepów. "Jesteśmy na ścieżce ożywienia"

Źródło:
GUS

Orlen może wybudować pierwszy mały reaktor modułowy SMR we Włocławku, jeśli zostanie osiągnięte porozumienie z partnerem w Orlen Synthos Green Energy - poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

Pierwszy mały reaktor w Polsce. Wiadomo, gdzie może powstać

Pierwszy mały reaktor w Polsce. Wiadomo, gdzie może powstać

Źródło:
PAP

Składamy wnioski o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy w podwójnym tempie - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, "jest opóźnienie i czas nie czeka".

Pełczyńska-Nałęcz o KPO: składamy wnioski w podwójnym tempie

Pełczyńska-Nałęcz o KPO: składamy wnioski w podwójnym tempie

Źródło:
TVN24

Polacy w 2024 roku sprowadzą do kraju nawet milion używanych aut - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Dodaje, że stan techniczny przywożonych do kraju aut jest dużym problemem. Są one często po wypadku i z cofniętym licznikiem. "Przeszło połowa używanych aut trafia do Polski z Niemiec" - dodaje dziennik.

Ma być ich nawet milion. "Średnia wieku to 12,3 roku"

Ma być ich nawet milion. "Średnia wieku to 12,3 roku"

Źródło:
PAP

Życie pod kreską, na wiecznym kredycie, z obawami, czy starczy do pierwszego. To nie tylko rzeczywistość wielu polskich rodzin, ale też wielu polskich samorządów". Za rządów PiS klepaliśmy biedę" - mówią włodarze, teraz nowy rząd ma rzucić finansowe koło ratunkowe. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

Źródło:
TVN24

Grupa Orlen poinformowała w skonsolidowanym raporcie półrocznym, że zysk netto koncernu za sześć miesięcy tego roku wyniósł dwa miliardy 761 milionów złotych i był niższy o 12 miliardów 729 milionów złotych niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Raport półroczny Orlenu. Duży spadek zysku netto rok do roku 

Raport półroczny Orlenu. Duży spadek zysku netto rok do roku 

Źródło:
PAP

Ford poinformował, że przenosi część produkcji akumulatorów z Polski do Stanów Zjednoczonych w ramach strategii obniżania kosztów. Posunięcie to pozwoli firmie uzyskać dostęp do zachęt rządowych wynikających z ustawy o redukcji inflacji. Czołowy amerykański producent wycofuje się także z planów rozwoju segmentu samochodów elektrycznych. Powodem decyzji ma być niższy niż zakładano popyt na elektryki.

Czołowy amerykański koncern samochodowy wycofuje część produkcji z Polski

Czołowy amerykański koncern samochodowy wycofuje część produkcji z Polski

Źródło:
Reuters

Amerykańska firma ubezpieczeniowa Nationwide ogłosiła finalistów nagrody Hambone Award, przyznawanej za najbardziej niezwykły wypadek domowego pupila zgłoszony ubezpieczycielowi. Nagrodę nazwano na cześć psa, który zatrzasnął się w lodówce i nim go wydobyto, zjadł całą świąteczną szynkę.

Przegryzł butelkę z klejem i zakleił sobie pysk. Są finaliści nietypowej nagrody

Przegryzł butelkę z klejem i zakleił sobie pysk. Są finaliści nietypowej nagrody

Źródło:
PAP

Polska firma Sonko, istniejąca na rynku od 1989 roku, została sprzedana włoskiej grupie Euricom. Jak zapowiadają nowi właściciele, przejęcie ma umocnić pozycję czołowego gracza w segmencie produkcji zdrowych przekąsek w Unii Europejskiej. Sonko do tej pory było w rękach firmy Oshee.

Włosi kupują polską markę spożywczą

Włosi kupują polską markę spożywczą

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jakie zmiany obejmie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nad którą właśnie pracuje. "Farmy fotowoltaiczne ani obecnie, ani w projektowanych rozwiązaniach nie są wymienione jako przedmiot podatku od nieruchomości" - podkreśliło ministerstwo w opublikowanym oświadczeniu.

Podatek od fotowoltaiki od 2025 roku? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Podatek od fotowoltaiki od 2025 roku? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP

Chińska marka i platforma sprzedażowa Shein pozwała inną chińską firmę - Temu w związku z rzekomym naruszeniem praw autorskich. W pozwie cywilnym złożonym w Waszyngtonie Shein oskarżył drugiego giganta "szybkiej mody" o to, że cały czas kradnie jego projekty. Samo Shein oskarżane jest o to regularnie, zarówno przez duże marki, jak i niezależnych projektantów.

Shein pozywa Temu w związku z naruszeniem praw autorskich

Shein pozywa Temu w związku z naruszeniem praw autorskich

Źródło:
CNBC

Decyzja premiera Morawieckiego z 2022 roku, polecająca PKP Cargo przewóz węgla importowanego przez PGE Paliwa i Węglokoks, nie daje podstaw prawnych do wypłaty przewoźnikowi kosztów transportu czy rekompensat - przekazało w środę Ministerstwo Aktywów Państwowych. Według PKP Cargo realizacja decyzji węglowej mocno pogorszyła już złą sytuację spółki.

"Nie ma podstaw prawnych do rekompensaty". Co dalej z kolejowym przewoźnikiem

"Nie ma podstaw prawnych do rekompensaty". Co dalej z kolejowym przewoźnikiem

Źródło:
PAP

Olej słonecznikowy zdetronizował oliwę z oliwek w Hiszpanii. W pierwszej połowie 2024 roku Hiszpanie kupili jej o 72 miliony litrów mniej niż oleju - przekazał w środę Reuters, powołując się na raport Anierac. Do tego roku oliwa stanowiła 62 procent procent sprzedaży wszystkich olejów. Eksperci wyjaśniają, skąd ta zmiana w wyborach zakupowych Hiszpanów.

Oliwa z oliwek traci palmę pierwszeństwa

Oliwa z oliwek traci palmę pierwszeństwa

Źródło:
PAP