Delikt – na czym polega odpowiedzialność cywilna deliktowa?

Źródło:
TVN24 Biznes
MLOTEK SEDZIOWSKI TOGA SAD shutterstock_565671679.jpg
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Odpowiedzialność deliktowa to obok odpowiedzialności kontraktowej jeden z rodzajów odpowiedzialności cywilnej. Polega ona na odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, czyli tzw. deliktem. Szczególnym rodzajem deliktu jest delikt konstytucyjny. 

Odpowiedzialność deliktowa to odpowiedzialność za szkodę wynikającą z deliktu, czyli czynu niedozwolonego.Odpowiedzialność kontraktowa to odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Delikt konstytucyjny to zawinione naruszenie Konstytucji lub ustawy przez określone podmioty, w związku z zajmowanym przez nie stanowiskiem lub w zakresie ich urzędowania. 

Co to jest odpowiedzialność cywilna?

Odpowiedzialność cywilna, mimo że jest jedną z najważniejszych instytucji prawa cywilnego, nie została zdefiniowana wprost. Przyjmuje się, że jest to gotowość do ponoszenia negatywnych konsekwencji, które powstają w związku ze swoim działaniem lub działaniem osób trzecich. Najważniejszym celem odpowiedzialności cywilnej jest zrekompensowanie powstałej szkody.

Wyróżnia się odpowiedzialność deliktową i odpowiedzialność kontraktową.

Odpowiedzialność deliktowa

Odpowiedzialność cywilna deliktowa – z łacińskiego ex delicto – to odpowiedzialność cywilna, która wynika z deliktu. Co to jest delikt? Delikt jest to czyn niedozwolony. Zatem odpowiedzialność deliktowa to odpowiedzialność za szkodę, którą została wyrządzona czynem niedozwolonym

Podstawą odpowiedzialności deliktowej są przepisy Kodeksu cywilnego – od art. 415 do art. 449. Warunkiem jej powstania jest zaś jednoczesne spełnienie trzech przesłanek:

– powstanie szkody, np. zniszczenie rzeczy lub naruszenie dobrego imienia; – zaistnienie zawinionego zdarzenia, które wywołało szkodę – przy czym wina może mieć postać winy umyślnej lub winy nieumyślnej; – istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zdarzeniem a szkodą.

Warto podkreślić, że jeżeli wszystkie te okoliczności zaistnieją jednocześnie, powstaje odpowiedzialność deliktowa i nie ma znaczenia, czy strony są związane stosunkiem prawnym, np. umową, czy też nie. Co więcej, mogą być to zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, które zobowiązane są do naprawienia szkody wyrządzonej przez jej organy lub podmioty nieposiadające odpowiedzialności prawnej.

Odpowiedzialność deliktowa – przykłady

Co w praktyce oznacza wyrządzenie drugiemu szkody ze swojej winy? Gdy prowadzisz firmę budowlaną i podczas prac remontowych z rusztowania spadło wprost na zaparkowany samochód wymontowane okno, jako wykonawca robót zobowiązany jesteś do naprawienia szkody. Z odpowiedzialnością deliktową mamy też do czynienia, gdy z parapetu twojego mieszkania spadnie doniczka i uszkodzi zaparkowany pod budynkiem samochód. Zalałeś sąsiadów, bo zapomniałeś zakręcić wodę? Powstała szkoda także podlega naprawieniu z tytułu odpowiedzialności deliktowej.

Odpowiedzialność kontraktowa

Odpowiedzialność cywilna kontraktowa powstaje w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Jej podstawą jest art. 471 k.c., który zakłada także okoliczności wyłączające odpowiedzialność. Jeżeli bowiem niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania jest następstwem okoliczności, za które dłużnik nie odpowiada, nie ma on obowiązku naprawienia powstałej szkody.

Warto podkreślić, że odpowiedzialność kontraktowa wbrew swojej nazwie nie musi wiązać się z zobowiązaniem wynikającym wyłącznie z umowy (kontraktu). Źródłem odpowiedzialności kontraktowej może być także m.in. ustawa, czynność prawna jednostronna, akt administracyjny.

Odpowiedzialność kontraktowa – przykłady 

Kiedy będziesz zobowiązany do naprawienia szkody z tytułu odpowiedzialności kontraktowej? Jeżeli prowadzisz firmę budowlaną i podczas wykonywania prac, np. wymiany okien, jedno z nich – nowo zamontowane – spadnie i uszkodzi zaparkowany w pobliżu samochód, a zdarzenie to jest następstwem nieprawidłowego zamontowania okna, wówczas zobowiązany jesteś do naprawienia szkody z tytułu odpowiedzialności kontraktowej.

Kiedy zalejesz sąsiada w trakcie prowadzenia remontu, a wynikać to będzie z nienależycie podłączonego kranu, wówczas także mowa o odpowiedzialności kontraktowej. 

Odpowiedzialność deliktowa i kontraktowa a ubezpieczenie

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które daje ubezpieczonemu ochronę w razie, gdy będzie on zobowiązany do naprawienia szkody z tytułu OC, może w różny sposób traktować odpowiedzialność deliktową i kontraktową. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe obejmują bowiem ubezpieczeniem OC wyłącznie szkody powstałe z deliktu. Jednocześnie dopuszczają rozszerzenie ubezpieczenia o ochronę OC kontraktową. Inne zaś nie rozróżniają tych odpowiedzialności. Szczegóły zawarte są każdorazowo w umowie, którą zawierasz z towarzystwem ubezpieczeniowym. 

Delikt konstytucyjny

Od deliktu w prawie cywilnym należy odróżnić pojęcie deliktu konstytucyjnego. Jest to zawinione naruszenie Konstytucji lub ustawy przez określone w Konstytucji RP podmioty, w związku z zajmowanym przez nie stanowiskiem lub w zakresie ich urzędowania. Zalicza się do nich:

– Prezydenta Rzeczypospolitej, – Prezesa Rady Ministrów, – Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, – członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, – członków Rady Ministrów, – Prezesa NBP, – osoby, którym Prezes RM powierzył kierowanie ministerstwem, – Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych, – posłów i senatorów w związku z naruszeniem zakazu prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości

Walka z fałszywymi recenzjami restauracji i hoteli w internecie - taki jest cel przygotowanego we Włoszech projektu ustawy. Zasady wystawiania opinii znajdą się w specjalnym regulaminie. Zadowolenie z tej inicjatywy wyraziła organizacja obrony praw konsumentów.

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP

Wszystkie samoloty linii American Airlines zostały dopuszczone do lotów po godzinnym wstrzymaniu rejsów – podała we wtorek agencja AP. Uziemienie spowodowane było problemami technicznymi. Amerykański przewoźnik nie podał jednak, jaka dokładnie usterka była przyczyną.

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał rozporządzenia podnoszące stawki za niektóre usługi adwokatów i radców prawnych z urzędu oraz z wyboru - poinformowało we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort podkreślił, że podniesienie opłat adwokackich nie podnosi kosztów za usługi prawnicze.

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Źródło:
PAP

Ryszard Petru, poseł na Sejm, dotrzymał słowa i w Wigilię stawił się do pracy w jednym z warszawskich sklepów sieci Biedronka. W rozmowie z dziennikarzami przyznawał, że była to praca "normalnie ciężka", do tego pod "presją czasową". Jednak zdania odnośnie pracy w Wigilię nie zmienił. Wcześniej przekonywał, że "tu nie chodzi o politykę", a ma być to gest, który ma otworzyć dyskusję o tym, że każda praca jest ważna.

Ryszard Petru o pracy w Wigilię w Biedronce: była ciężka

Ryszard Petru o pracy w Wigilię w Biedronce: była ciężka

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek, 23 grudnia o godzinie 22.07, na profilu Narodowego Banku Polskiego na portalu X pojawił się wpis z przeprosinami. Bank centralny przeprasza członka Rady Polityki Pieniężnej profesora Przemysława Litwiniuka. Chodzi o serię wpisów po wywiadzie prof. Litwiniuka w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego". Wówczas profesor skrytykował cud paliwowy na stacjach Orlenu, a NBP oskarżył go o "brutalne wzięcie udziału w kampanii wyborczej" oraz "całkowicie zmyśloną" wypowiedź.

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

Źródło:
tvn24.pl

Będzie przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2. We wtorek rząd przyjął projekt, który "przewiduje wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy – od II połowy 2025 roku do 2028 roku".

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku było ich zaledwie blisko 440. Ta niewielka grupa zawodowa może nabyć nowe uprawnienia. Grupa senatorów koalicji chce obniżyć wiek emerytalny tancerzom baletowym. Stosowny projekt ustawy złożono do laski marszałkowskiej.

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Źródło:
PAP

KIA powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że w samochodach KIA Sportage wyprodukowanych na Słowacji między wrześniem 2022 a czerwcem 2023 roku może dojść do uszkodzenia pompy podciśnieniowej. Kampanią naprawczą objęto z tego powodu blisko 3 tysiące pojazdów na polskim rynku.

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Źródło:
PAP

Apple zbliża się do historycznej wyceny giełdowej na poziomie 4 bilionów dolarów. Wzrost wartości spółki napędzają inwestorzy ucieszeni postępem w zakresie długo oczekiwanych ulepszeń sztucznej inteligencji przez firmę. Liczą, że ożywi to powolną sprzedaż iPhone'a.

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Źródło:
Reuters

Od stolicy do byłej stolicy ekspresówką. W poniedziałek pierwszy raz można było przejechać dwupasmówką bez świateł między Krakowem a Warszawą. Drogowcy oddali do użytku ostatni brakujący odcinek S7 w Małopolsce. To koniec, ale też początek... kolejnych inwestycji. W nadchodzącym roku kierowcy dostaną kilkaset kilometrów nowych tras. W planach jest też budowa rekordowo długiego tunelu pod Odrą. Drogowcy mają też plan B na budowę wschodniej obwodnicy Warszawy. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Źródło:
TVN24

Brazyliskie władze wstrzymały budowę fabryki chińskiego giganta aut elektrycznych BYD. Jako powód wskazano złe warunki, w których żyli pracownicy ją wznoszący. Porównano je do "niewolnictwa".

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

Źródło:
BBC

Porównywarka cen Ceneo złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew o odszkodowanie przeciwko Google w wysokości ponad 2,3 miliarda złotych. Zdaniem spółki amerykański gigant prowadził działania antykonkurencyjne, polegające na preferowaniu własnej usługi porównywania cen w wynikach wyszukiwania. "Zdecydowanie nie zgadzamy się z tym pozwem i rozważamy nasze możliwości" - stwierdziła firma Google w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Nie mówię, żeby ludzi nie rozliczać, ja nie mówię, żeby ludzi nie karać za to, że coś ukradli, ale to nie jest temat numer jeden - stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej europoseł PiS Daniel Obajtek. Reporter TVN24 Łukasz Frątczak dopytywał byłego szefa Orlenu o spadek kursu akcji spółki za jego kadencji oraz raport na temat inwigilacji posłów opozycji na zlecenie firmy.

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Źródło:
tvn24.pl

Kraków i Warszawa zostały w poniedziałek połączone drogą ekspresową S7, a aglomeracja krakowska zyskała trasę S52, która ma usprawnić przejazd północną częścią miasta. Łączna długość obu udostępnionych dziś ekspresówek to 25 kilometrów.

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN