Proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR zostanie poddany ponownej analizie. Mapa drogowa, opisująca poszczególne etapy, może ulec zmianie - zapowiada Ministerstwo Finansów.
Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR) pracuje nad kwestią zmiany wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych na WIRON. Pierwotnie WIRON miał zastąpić WIBOR w 2025 roku, jednak pod koniec 2023 roku termin został przesunięty na koniec 2027. A teraz Ministerstwo Finansów chce ponownej analizy w tej sprawie.
"Na podstawie analizy danych prowadzonych także na forum NGR Ministerstwo Finansów zwróciło się do członków Komitetu Sterującego NGR z prośbą o ponowne przeprowadzenie przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR-u, biorąc pod uwagę zarówno WIRON, jak i inne możliwe wskaźniki" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów, udostępnionym na stronie tego resortu.
Konwersja WIBOR-u na WIRON. Daty mogą ulec zmianie
"W opinii Ministra Finansów w kwietniu 2024 r. nadszedł właściwy moment, by przeprowadzić ponowną całościową ocenę sytuacji w procesie odchodzenia od wskaźnika WIBOR i zastępowania go wskaźnikiem wolnym od ryzyka. Należy przy tym mieć na uwadze potrzeby wszystkich stron zawartych umów, w szczególności konsumentów (kredytobiorców - red.), a także zapewnienia stabilności systemu finansowego, bezpieczeństwa obrotu i ciągłości umów" - argumentuje resort finansów.
Dodaje, że w związku z rewizją na mapie drogowej przechodzenia na wskaźnik mogą zostać naniesione zmiany.
"Decyzja w tym zakresie leży w gestii całego Komitetu Sterującego NGR. Ministrowi Finansów zależy na dokonaniu sprawnego i szybkiego przeglądu sytuacji, dokładnej analizy danych, w tym tych które pojawiły się w ostatnich miesiącach, przeprowadzeniu odpowiednich konsultacji i podjęciu decyzji o nowym wskaźniku w oparciu o zasady konsensusu i transparentności." - czytamy
Reforma wskaźników referencyjnych
" W 2022 r. Komitet Sterujący NGR zaproponował zamianę w przyszłości wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON: stopę referencyjną wolną od ryzyka opartą o depozyty rynku finansowego i przedsiębiorstw. Następnie prowadzono prace przygotowawcze, w tym prace analityczne nad zachowaniem się tego wskaźnika w różnych warunkach ekonomicznych, w szczególności na podstawie danych z poprzednich lat - dodaje MF.
"Prace nad reformą będą kontynuowane aż do pełnego, najbardziej efektywnego i bezpiecznego zakończenia procesu zastąpienia wskaźnika WIBOR przez nowy wskaźnik referencyjny typu RFR" - zapewnia resort finansów.
WIBOR i WIRON. Czym są?
WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu zaciągniętego w złotych. Oznacza to, że od wysokości WIBOR-u zależy wysokość płaconych rat. Najczęściej w umowach kredytowych znajdziemy WIBOR trzymiesięczny (3M) lub sześciomiesięczny (6M).
Wskaźnik WIBOR ma jednak zostać zastąpiony przez indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). To stosunkowo nowy wskaźnik. Został wprowadzony w celu zwiększenia transparentności i dokładności w obliczaniu wskaźników odsetkowych.
Klienci, którzy obecnie mają kredyty oparte na WIBOR-ze, będą musieli podpisać aneksy do umowy kredytowej.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock