WIG20 – co to za indeks? Jakie spółki są na nim notowane?

Źródło:
TVN24 Biznes
Andrzej Duda o warszawskiej giełdzie (wypowiedź z kwietnia 2021)
Andrzej Duda o warszawskiej giełdzie (wypowiedź z kwietnia 2021)YouTube - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
wideo 2/6
Andrzej Duda o GPWYouTube - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

WIG20 to jeden z najważniejszych indeksów notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych, uważnie obserwowany przez inwestorów. Czym jest indeks WIG20 i jakie spółki są na nim notowane?

WIG20 to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych indeksów GPW.WIG20 zawiera notowania 20 największych spółek.Uważa się, że WIG20 w dużym stopniu obrazuje kondycję polskiej gospodarki.Wartość WIG20 jest stabilna i zwykle waha się w przedziale 2000 – 2500 punktów.

Giełda Papierów Wartościowych – regulacje prawne

Giełda Papierów Wartościowych, w ramach której prowadzony jest indeks WIG20, działa przede wszystkim na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Wiele aspektów jej funkcjonowania regulowanych jest jednak przez szereg innych aktów prawnych, przede wszystkim ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, a także ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym oraz ustawę z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym.

GPW WIG20

Obrót giełdowy papierami wartościowymi (akcje, obligacje) oraz dopuszczonymi do takiego obrotu instrumentami finansowymi odbywa się w Polsce na działającej od 16 kwietnia 1991 roku Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW). 

Notowane na GPW są obecnie 42 różne indeksy, a więc mierniki zmian cen określonej grupy instrumentów. Poszczególne indeksy mogą pokazywać notowania z określonej branży, np. WIG-MOTO, z określonego państwa, np. WIG-Ukrain, czy spółek o określonej wycenie, np. mWIG40. 

Prowadzenie wielu indeksów jest ważnym ułatwieniem dla inwestorów. Pozwala ono na szybsze zorientowanie się w zmianach notowań np. w obrębie konkretnych sektorów gospodarki, a co za tym idzie łatwiejsze podejmowanie decyzji, gdzie inwestować.

Notowania WIG20

Jednym z najważniejszych indeksów GPW jest WIG20, w ramach którego grupowane są notowania 20 największych i posiadających największą płynność spółek. Obliczany jest nieprzerwanie od 16 kwietnia 1994 roku.

O tym, które spółki będą wchodzić w skład WIG20, decyduje więc ich kapitalizacja rynkowa oraz wartość obrotu ich akcjami. W indeksie tym nie może ponadto być jednocześnie notowanych więcej niż pięć spółek z jednego sektora. Weryfikacja listy spółek należących do WIG20 dokonywana jest co około kwartał.

WIG20 jest tzw. indeksem typu cenowego, a więc biorącym pod uwagę jedynie ceny transakcji, pomijając dochody z tytułu dywidend

Niejako „zapleczem” indeksu WIG20 jest indeks mWIG40 grupujący 40 średnich spółek notowanych na kolejnych miejscach po spółkach z WIG20. Najczęściej to właśnie z mWIG40 zwiększające swoją wartość spółki awansują i dostają się do WIG20.  

Notowania giełdowe WIG20

WIG20 jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych indeksów na polskiej giełdzie. Wynika to z faktu, że grupuje największe spółki, o dobrej sytuacji finansowej i posiadające przez to szczególnie wysoki poziom zaufania inwestorów.

Uważa się, że notowania indeksu WIG20 wraz z głównym indeksem GPW-WIG w największym stopniu obrazują stan polskiej gospodarki i kształtujące się na niej trendy. Indeksy te spadają, gdy gospodarka doświadcza trudności, np. wiosną 2020 roku po wybuchu pandemii COVID-19, i zwyżkują, gdy gospodarka się rozwija, np. wiosną 2021 roku, kiedy znoszone były pandemiczne restrykcje.

Oprócz głównego rynku zawierającego najważniejsze indeksy, m.in. WIG czy WIG20, GPW prowadzi handel także na trzech innych rynkach, również zwanych giełdami. Jednym z nich jest New Connect notujący młode, ale szczególnie perspektywiczne firmy z obszaru nowych technologii, które po odniesieniu sukcesu mogą przenieść się na główny rynek GPW.

Spółki WIG20

Lista spółek notowanych na WIG20 jest dość stała i najczęściej w ciągu roku nie dochodzi na niej do więcej niż jednej zmiany. W sierpniu 2021 roku WIG20 obejmował następujące spółki: PKO BP, KGHM, ALLEGRO, PZU, PKN Orlen, Pekao, DINO Polska, LPP, CD PROJEKT, PGNIG, Cyfrowy Polsat, Santander Bank Polska, PGE, Orange PL, Lotos, CCC, Asseco, Tauron, JSW i Mercator.

WIG 20 – kurs

Pierwsza wartość WIG20 16 kwietnia 1994 roku wynosiła 1000 punktów i stała się wartością bazową indeksu.

Historycznie najniższy kurs zamknięcia WIG20 miał 28 marca 1995 roku i wyniósł 577,90 punktów, natomiast najwyższy 29 października 2007 roku i wyniósł 3917,87 punktów.

Wartość WIG20 w ostatnich latach pozostaje jednak stabilna i najczęściej waha się w przedziale od 2000 do 2500 punktów. 16 sierpnia 2021 roku kurs zamknięcia wynosił 2282,30 punktów.

Akty prawne: Ustawa z 29.07.2005 r. ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, Ustawa z 29.07.2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym, Ustawa z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku zlikwidowano w Polsce aż 1,6 tysiąca sklepów, a 5,2 tysiąca zawiesiło działalność - pisze "Rzeczpospolita". Jak wskazują eksperci, będzie jeszcze gorzej, bo szybko rosną koszty energii i płac.

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Z rynku wymiata małe sklepy. "Konkurencja jest mordercza"

Źródło:
PAP

Projektowane rozporządzenie resortu klimatu nie będzie chroniło pełnowartościowego drewna przed spalaniem w energetyce - twierdzi Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego. Jej zdaniem konieczne jest zaostrzenie parametrów dotyczących uznania drewna za nadające się do spalenia.

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Nowe przepisy w sprawie palenia drewnem. Branża zaniepokojona

Źródło:
PAP

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Wartość produkcji aut w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła 60 miliardów złotych. Jednak ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w naszym kraju dobiega końca - podano w raporcie AutomotiveSuppliers.

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

"Przez kontynent przetacza się fala procesów restrukturyzacyjnych". Ciemne chmury nad branżą

Źródło:
PAP

Podatek akcyzowy od alkoholu nie zwiększy się w najbliższym czasie ponad założenia ujęte w tak zwanej mapie drogowej - przekazał minister finansów Andrzej Domański. Zakłada ona podwyżkę o 5 procent w skali roku. Zmiany mają objąć tylko tytoń - wyjaśnił szef resortu finansów.

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Minister zabrał głos w sprawie akcyzy za alkohol

Źródło:
PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił ją wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Koszulki z napisem "Walcz o Amerykę", "Kuloodporny" czy "Legendy nigdy nie umierają", a także zdjęciem rannego Donalda Trumpa trafiły do sklepów internetowych już kilka godzin po nieudanym zamachu w Pensylwanii. W sprzedaży są już także "trumpowe" naklejki kubki, a nawet ubranka dla psów.

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Od koszulek po ubranka dla psów. Sprzedaż ruszyła w kilka godzin

Źródło:
PAP