Ważne terminy w sprawie wakacji kredytowych. "Wtedy nie pobierzemy tej raty"

Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Glapiński o wakacjach kredytowych
Adam Glapiński o wakacjach kredytowychTVN24
wideo 2/9
Adam Glapiński o wakacjach kredytowychTVN24

Ustawa dotycząca wakacji kredytowych wchodzi w życie już w tym tygodniu. Większość banków zacznie przyjmować wnioski w piątek 29 lipca. Niektórzy kredytobiorcy będą musieli się pospieszyć, inaczej przepadnie im możliwość zawieszenia sierpniowej płatności. 

29 lipca wejdą w życie przepisy dotyczące ustawowych wakacji kredytowych. Rozwiązanie oznacza zawieszenie obowiązku dokonywania płatności, do których kredytobiorca zobowiązany jest na podstawie zawartej umowy o kredyt hipoteczny, niebędący kredytem walutowym. Konsumenci będą mogli skorzystać z tego rozwiązania łącznie przez osiem miesięcy do końca 2023 roku, po raz pierwszy już w sierpniu 2022:

- od dnia 1 sierpnia 2022 roku do dnia 30 września 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy,

- od dnia 1 października 2022 roku do dnia 31 grudnia 2022 roku – w wymiarze dwóch miesięcy,

- od dnia 1 stycznia 2023 roku do dnia 31 grudnia 2023 roku – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

Zamierzacie skorzystać z wakacji kredytowych? Czekamy na Wasze informacje

Wakacje kredytowe i wnioski - zasady

Według zapewnień samych banków - złożenie wniosku o skorzystanie z wakacji kredytowych ma zająć około 1-2 minut.

We wniosku ma się znaleźć m.in. informacja o wnioskowanym okresie lub okresach zawieszenia spłaty kredytu oraz oświadczenie, że wniosek dotyczy nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Co ważne, oświadczenie będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Według przepisów spłata kredytu ma zostać zawieszona na okres wskazany we wniosku z dniem doręczenia wniosku do banku.

Bank będzie miał wprawdzie 21 dni - od dnia doręczenia wniosku - na jego potwierdzenie, ale jednocześnie wskazano w ustawie, że "brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu".

Kredytobiorca, który zechce skorzystać z tego rozwiązania w sierpniu, będzie musiał złożyć wniosek przed lub w terminie spłaty raty kredytu. Kredytobiorcy, którzy mają wyznaczony termin spłaty zobowiązania na 1. dzień miesiąca, będą mieli więc mało czasu na złożenie wniosku. Niektóre banki dają możliwość złożenia wniosku również w dniu spłaty. Co ważne, będzie to można zrobić jedynie do określonej godziny.

Wakacje kredytowe - czy warto nadpłacić kredyt?

Główny analityk HRE Investments Bartosz Turek wskazywał w niedawnej analizie, że dla części kredytobiorców ustawowe wakacje kredytowe będą okazją do zgromadzenia środków, które będzie można przeznaczyć na nadpłatę kredytu.

"Załóżmy, że zaciągnęliśmy kredyt mieszkaniowy tuż przed epidemią, czyli na początku 2020 roku. Wtedy zadłużając się na 300 tys. złotych i 25 lat mieliśmy ratę kredytu na poziomie około 1540 złotych miesięcznie. Dziś jest to prawie 2440 złotych miesięcznie. W sumie więc korzystając z darmowych wakacji kredytowych przez 8 miesięcy moglibyśmy odroczyć konieczność zapłaty rat w łącznej wysokości około 19,5 tys. zł. Dla uproszczenia zakładamy, że w międzyczasie nie zmienią się warunki rynkowe. Co by się stało, gdybyśmy w styczniu 2024 roku przeznaczyli zaoszczędzoną kwotę na nadpłatę kredytu? Miesięczna rata przykładowego długu spadłaby o około 170 złotych" - wyjaśniał analityk HRE Investments.

Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest dostępny kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego, na którym możemy sprawdzić, jaki skutek przyniesie nadpłata kredytu. Możemy porównać, który wariant jest bardziej opłacalny - zmniejszenie wysokości rat czy skrócenie okresu kredytowania.

Od kiedy banki będą przyjmowały wnioski o wakacje kredytowe?

Banki poinformowały już, od kiedy będą przyjmować wnioski o wakacje kredytowe. Niektóre z nich podały również szczegóły dotyczące zasad udzielania wakacji kredytowych w ich bankach.

Wakacje kredytowe przez osiem miesięcy. Wszystko, co trzeba wiedzieć

PKO BP

Bank PKO BP będzie przyjmował wnioski od 29 lipca. Wniosek będzie można złożyć zarówno online, jak i w oddziale banku.

W komunikacie bank przypomina, że w ramach ustawowych wakacji kredytowych można zawiesić spłatę jednego kredytu hipotecznego w udzielonego w złotych, przeznaczonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

"Z zawieszenia spłaty kredytu skorzystasz, jeśli: umowa została zawarta przed 1.07.2022 r.' okres kredytowania kończy się po 31.12.2022 r." - czytamy.

Bank Pekao

Także w Banku Pekao wnioski będzie można składać od 29 lipca. Wniosek można złożyć zarówno w bankowości internetowej Pekao24 lub aplikacji mobilnej PeoPay, jak i w oddziale banku.

"Spłatę kredytu możesz zawiesić: w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 30 września 2022 r. – maksymalnie na 2 miesiące. W 4 kwartale kalendarzowym 2022 r. – maksymalnie na 2 miesiące, w 2023 r. – maksymalnie na 1 miesiąc w każdym kwartale kalendarzowym" - podaje bank.

Santander Bank Polska

Wnioski od 29 lipca będzie przyjmował także Santander Bank Polska. "Wniosek o zawieszenie raty płatnej w danym miesiącu będzie można składać najpóźniej do dnia płatności danej raty zgodnie z harmonogramem spłat kredytu" - informuje bank.

"Jeśli płatność raty kredytu przypada na 20 sierpnia, to wniosek o zawieszenie spłaty tej raty można złożyć do 20 sierpnia" - wyjaśnia bank. Wnioski o zawieszenie raty będzie można złożyć w przez internet i w oddziałach.

ING Bank Śląski

Jak informuje ING Bank Śląski, wnioski o wakacje kredytowe nie są jeszcze dostępne. "Udostępnimy go w dniu wejścia w życie ustawy, czyli najwcześniej 29 lipca 2022 roku" - podaje bank.

ING Bank Śląski wyjaśnia, że nie ma konieczności złożenia wniosku o wakacje kredytowe przed końcem lipca. "Żeby zawiesić ratę sierpniową, musisz złożyć wniosek przed dniem płatności raty w sierpniu. Przykład: Jeśli dzień płatności raty to 5 sierpnia, to masz czas na złożenie wniosku do 4 sierpnia. W dniu płatności raty nie złożysz już wniosku" - tłumaczy bank.

Bank podkreśla, że dla każdego miesiąca zawieszenia należy złożyć osobny wniosek.

Wnioski będzie można złożyć bezpłatnie za pośrednictwem serwisu Moje ING

mBank

Od 29 lipca wnioski o wakacje kredytowe będą mogli składać klienci mBanku. "Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu (ustawowe wakacje kredytowe) udostępnimy 29.07.2022 r. w godzinach przedpołudniowych. Aktualnie udostępniamy wniosek o zawieszenie spłaty kredytu tylko na bieżący kwartał" - podaje bank.

Wniosek będzie można złożyć zarówno za pomocą serwisu internetowego banku, jak i w jego placówce.

"By skutecznie zawiesić spłatę kredytu na dany miesiąc, wniosek musisz złożyć najpóźniej w dniu płatności danej raty (do godz. 19:00). Wtedy nie pobierzemy tej raty" - informuje bank.

BNP Paribas

BNP Paribas udostępni wnioski o wakacje kredytowe 29 lipca. "Jeśli data spłaty Twojej raty przypada 1 sierpnia 2022 roku, musisz złożyć wniosek o ustawowe wakacje kredytowe najpóźniej 1 sierpnia 2022 roku. Inaczej jedno zawieszenie (za sierpień) Ci przepadnie" - zaznacza bank.

Bank wyjaśnia, że "tak krótki termin wyniknął z daty podpisania przez prezydenta".

Wnioski będzie można składać w bankowości GOonline i w dowolnym oddziale BNP Paribas.

"Jeśli możemy Ci radzić, wybierz bankowość GOonline – pod koniec lipca i na początku sierpnia na pewno sporo Klientów będzie składało wnioski. Poza tym w GOonline nie musisz niczego drukować ani kserować, a potwierdzenie otrzymasz na e-mail lub tradycyjną pocztą. I możesz śledzić status wniosku" - zaleca bank.

Bank Millennium

W Banku Millennium wnioski będzie można składać od 1 sierpnia. "Jednorazowo możesz wnioskować o jeden lub dwa miesiące ustawowych wakacji kredytowych. Jeśli spełniasz warunki, wakacje rozpoczną się z dniem, w którym otrzymamy Twój wniosek" - podaje bank.

"Jeśli chcesz zawiesić spłatę, która przypada w dniu, w którym składasz wniosek, pamiętaj, aby złożyć go do godziny 19:00" - zwraca uwagę bank.

"Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego przez Millenet mogą złożyć wszyscy Klienci Banku Millennium, nawet jeśli kredyt został udzielony przez Eurobank. Wniosek dostępny jest również w naszych placówkach" - informuje bank.

Alior Bank

Alior Bank udostępni wnioski o wakacje kredytowe 29 lipca. "Wnioski o Wakacje Hipoteczne na trzeci kwartał 2022 roku przyjmujemy od 29 lipca br. Wnioski na kolejne kwartały będziemy udostępniać w terminach późniejszych" - informuje bank. Jednocześnie bank apeluje, aby złożyć wniosek o wakacje kredytowe "najpóźniej do godz. 22:00 dzień przed terminem zapadalności raty".

Wniosek można złożyć w bankowości internetowej Alior Online i w oddziale. "W ciągu 21 dni od złożenia wniosku wyślemy do Ciebie w wiadomości e-mail lub listem zwykłym potwierdzenie zawieszenia spłaty rat kredytu, zgodnie z treścią złożonego wniosku. Jeśli nie będziemy mogli zawiesić spłaty rat, bo Twój kredyt nie spełnia warunków ustawy – również poinformujemy Cię o tym" - tłumaczy bank.

Getin Bank

Wnioski od 29 lipca będzie przyjmować Getin Bank. "Pamiętaj, że na złożenie wniosku o zawieszenie spłaty w sierpniu może być mało czasu, w sytuacji gdy termin płatności tej raty przypada na początku miesiąca" - czytamy w komunikacie banku.

"Zadbaj o to, żeby mieć możliwość złożenia wniosku przez bankowość internetową i już dziś sprawdź czy masz dostęp do bankowości internetowej lub czy Twoje dostępy są aktualne. Unikniesz w ten sposób kolejek w placówkach oraz ułatwisz sobie proces składania wniosku o zawieszenie spłaty kredytu teraz i w przyszłości" - zaleca bank.

"Pamiętaj, aby wiosek złożyć przed terminem płatności raty. Zawieszamy tylko przyszłe raty, których termin płatności jeszcze nie nadszedł" - podkreśla bank.

Bank BPS

Bank BPS udostępni wnioski 29 lipca. Będzie można je składać zarówno przez internet, jak i w oddziałach banku.

"Spłatę kredytu hipotecznego można zawiesić: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku, po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku" - przypomina bank.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP