Handlujący w sieci pod lupą. Fiskus wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl
Sławomir Dudek o podwyższeniu podatku VAT na żywność
Sławomir Dudek o podwyższeniu podatku VAT na żywnośćTVN24
wideo 2/6
Sławomir Dudek o podwyższeniu podatku VAT na żywnośćTVN24

Unijna dyrektywa podatkowa DAC7 jeszcze nie została w Polsce wdrożona, ale część osób handlujących w internecie już musi się tłumaczyć z zawartych transakcji. Dane na potrzeby organów podatkowych zbiera internetowa platforma Vinted, ale wkrótce mogą dołączyć do niej inne, takie jak Allegro czy OLX.

Do wiadomości rozesłanych do użytkowników przez Vinted załączona jest robocza wersja dokumentu, którą trzeba poprawić lub zaakceptować, a zatwierdzony raport ma być później przesyłany do urzędów skarbowych. Jak podała w czwartek "Gazeta Wyborcza", na jego podstawie niektórzy sprzedawcy już zostali wezwani przez skarbówkę do złożenia wyjaśnień.

Jak tłumaczy w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl Communication & PR Manager Vinted w Polsce Magdalena Szlaz, działania platformy wynikają z obowiązków narzuconych przez dyrektywę DAC7. Mimo że regulacja nie została jeszcze wdrożona w Polsce, firma jest zobowiązana do operowania zgodnie z litewskim, czyli swoim macierzystym, ustawodawstwem. U naszego sąsiada unijne przepisy bowiem już obowiązują.

"Z uwagi na to, że jesteśmy zarejestrowani na Litwie, wdrożyliśmy litewskie prawo dotyczące dyrektywy DAC7 na wszystkich naszych rynkach. Wobec tego Vinted musi zgłosić te informacje litewskiemu organowi podatkowemu, który następnie udostępnia je innym organom podatkowym UE, aby raport trafił do lokalnych organów podatkowych" - wyjaśnia Magdalena Szlaz.

Jak wyjaśnia przedstawicielka firmy, na podstawie dyrektywy DAC7 platformy cyfrowe są prawnie zobowiązane do ujawniania organom podatkowym informacji o korzystających z nich sprzedawcach. Prawne zobowiązanie dotyczy informacji od sprzedawców, którzy spełniają określone kryteria:

- dokonają 30 lub więcej transakcji w ciągu roku, - dokonują transakcji o wartości ponad 2000 euro (według obecnego kursu około 8631 złotych) na koniec każdego roku.

Nie każde wezwanie to konieczność zapłaty podatku

Jednocześnie Magdalena Szlaz z Vinted zastrzega, że przekroczenie powyższych progów czy otrzymanie wezwania od lokalnego urzędu skarbowego do przedstawienia szerszej informacji nie oznacza obowiązku płacenia dodatkowego podatku. "W Polsce członkowie Vinted sprzedający przedmioty osobiste bez zysku (które były własnością sprzedającego przez ponad 6 miesięcy) nie muszą płacić podatku" - zaznacza Magdalena Szlaz.

"Jeśli sprzedawca spełni kryteria raportowania, skontaktujemy się z nim. Wstępnie wypełniamy raport informacjami z jego konta, w tym danymi używanymi do salda Vinted i wypłat. Użytkownicy nie muszą sami niczego obliczać" - wyjaśnia przedstawiciela Vinted.

"Aby sfinalizować raport DAC7, prosimy sprzedawców o sprawdzenie i potwierdzenie danych z ich konta oraz wpisanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP), a następnie kliknięcie 'prześlij raport'. Wówczas Vinted udostępni raport organom podatkowym" - tłumaczy Magdalena Szlaz.

Skarbówka komentuje

Poprosiliśmy także Krajową Administrację Skarbową i Ministerstwo Finansów o wyjaśnienie tej kwestii.

W korespondencji z tvn24.pl KAS i MF potwierdzają, że dyrektywa DAC7 jeszcze nie została zaimplementowana w polskim prawie. W niedalekiej przyszłości ma ona jednak nałożyć obowiązek raportowania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o transakcjach dokonanych za pośrednictwem platform internetowych. Ma to dotyczyć zarówno sprzedaży towarów, jak też wykonywania usługi świadczonej osobiście oraz udostępniania nieruchomości lub środka transportu.

Jeżeli chodzi o sprzedaż, raportowaniu będą podlegać sprzedawcy, którzy spełnili pewne kryteria. Decydują one jednak jedynie o przekazaniu informacji o transakcjach do skarbówki, nie zaś o opodatkowaniu. Jak podkreślają KAS i MF, wdrożenie dyrektywy DAC7 nie zmieni dotychczasowych zasad opodatkowania.

"Niektórzy operatorzy platform internetowych świadczący usługi na rzecz polskich klientów (sprzedawców) posiadają swoje siedziby, a co za tym idzie rezydencję podatkową, poza granicami Polski. W konsekwencji obowiązują ich również przepisy wdrażane w ich macierzystych krajach, które w pewnym zakresie mogą różnić się od przepisów obowiązujących na terenie Polski lub też mogą być wdrożone wcześniej niż w Polsce. Serwis Vinted UAB jest spółką zarejestrowaną w Republice Litewskiej i podlega tamtejszej jurysdykcji" - czytamy w przesłanych nam wyjaśnieniach.

MF i KAS dodają, ze obecnie nie ma wymogu przekazywania danych określonych na podstawie dyrektywy Krajowej Administracji Skarbowej, nie są one też przetwarzane i wykorzystywane przez KAS. "Wszelkie aktualnie prowadzone działania analityczno-kontrolne organów podatkowych w stosunku do podatników dokonujących sprzedaży w internecie mają charakter rutynowy, nie prowadzi się działań o zakresie ponadstandardowym czy masowym" - deklarują przedstawiciele KAS i MF.

Na podstawie już obowiązujących przepisów Krajowa Administracja Skarbowa zajmuje się m.in. prowadzeniem niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Według obowiązujących przepisów sprzedający mogą bowiem "dorabiać sobie" bez konieczności zakładania firmy, ale tylko do określonej kwoty. W 2024 roku zmienia się ona dwa razy - do czerwca 2024 roku wynosi 3181,50 zł, a od lipca 2024 roku - 3225 zł miesięcznie. Jest to tak zwana działalność nierejestrowa.

Jak podają KAS i MF, działania działania skarbówki dotyczące niezgodnej z prawem podatkowym sprzedaży w internecie "są ukierunkowane na zidentyfikowanie faktycznych podmiotów", które nie są zarejestrowane, i ustaleniu ich rzeczywistej działalności oraz jej skali. "W ramach tych działań obowiązujące przepisy pozwalają administracji skarbowej na bezpośrednie występowanie o dane o transakcjach sprzedaży do operatorów platform internetowych" - zwracają uwagę MF i KAS.

"Podkreślamy, że samo ogłoszenie o sprzedaży czy pojedyncza transakcja nie powodują automatycznego wszczęcia czynności sprawdzających lub kontroli. Okazjonalna sprzedaż np. ubranka po dzieciach nie jest obiektem zainteresowania urzędu skarbowego" - wyjaśniają MF i KAS.

Konkurencyjne platformy czekają na przepisy

Na wdrożenie dyrektywy w Polsce czekają inne konkurencyjne platformy sprzedażowe - OLX czy Allegro.

Jak wyjaśnia tvn24.pl Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Allegro, "na ten moment nie ma polskiej podstawy prawnej, która zobowiązywałaby platformy do zbierania czy przekazywania danych do KAS" dotyczących transakcji klientów. - Czekamy jednak na ostateczne wersje polskich przepisów, aby poznać kształt i termin przekazywania raportów do organów skarbowych - podkreśla przedstawiciel Allegro.

Również OLX zwraca uwagę, że firma odniesie się do zastosowania przepisów wówczas, gdy pozna ich finalną wersję.

"Jednocześnie odcinamy się od narracji, w której użytkownicy są straszeni transakcjami na platformach. Dyrektywa DAC7 nie nakłada na użytkowników platform ogłoszeniowych żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych" - czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.

Spóźniona dyrektywa DAC7

Kilka dni temu podczas sejmowej komisji ds. UE wiceminister finansów Paweł Karbownik poinformował, że nowe kierownictwo Ministerstwa Finansów zastało sześć opóźnionych we wdrażaniu dyrektyw, z czego najbardziej opóźniona jest tak zwana dyrektywa DAC7, w przypadku której występuje ryzyko pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zdaniem wiceministra dyrektywa DAC7 jest najbardziej pilną ze wszystkich. Termin na jej wdrożenie minął z końcem 2022 r.

- Trwają prace finalne w komisji prawnej. Projekt zostanie niezwłocznie skierowany pod obrady komitetu stałego Rady Ministrów, a prace parlamentarne przewidziane są do końca maja. Liczymy, że przyjęcie nastąpi do końca czerwca - powiedział wiceminister.

Jak wyjaśnił Karbownik, w związku z niewdrożeniem tej dyrektywy KE wydała już tzw. uzasadnioną opinię w zeszłym roku - Istnieje ryzyko skierowania przez Komisję skargi do TSUE. Dokładamy starań, żeby je ograniczyć - powiedział wiceminister.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie czterech projektów dotyczących obniżenia składki zdrowotnej. Dwa przygotował rząd, dwa kolejne to projekty poselskie: Polski 2050 i PiS. Wszystkie zakładają niższe wpływy z tytułu składki zdrowotnej do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że "ma słowo ministra finansów w sprawie rekompensaty niższych wpływów ze składki zdrowotnej".

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Źródło:
PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

"Czuję się jak Bin Laden", "Toczymy wojnę z rządem" miał mówić mężczyzna z Florydy, który został w środę aresztowany przez funkcjonariuszy FBI pod zarzutem zamiaru zdetonowania bomby przed gmachem New York Stock Exchange. Miało to nastąpić na tydzień przed Świętem Dziękczynienia.

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Źródło:
PAP

Ford przekazał w środę, że zwolni około 14 procent pracowników w Europie. Koncern tłumaczy to słabym popytem na auta elektryczne, brakiem wsparcia władz oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów - donosi agencja Reutera. Pracę w fabrykach giganta motoryzacyjnego stracić mają cztery tysiące osób.

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Źródło:
Reuters

Prezydent USA przegrywa z przywódcą Chin bitwę o prymat w Ameryce Łacińskiej – ocenił w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Przez pryzmat niedawnych szczytów w Peru i Brazylii gazeta analizuje wpływy obu państw w regionie bogatym w złoża surowców mineralnych.

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu łopatki do patelni sprzedawanej w sieci sklepów Tedi. "Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością" - czytamy w komunikacie.

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Od stycznia 2025 roku emeryci i renciści będą mogli składać wnioski o rentę wdowią - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl