Handlujący w sieci pod lupą. Fiskus wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl
Sławomir Dudek o podwyższeniu podatku VAT na żywność
Sławomir Dudek o podwyższeniu podatku VAT na żywnośćTVN24
wideo 2/6
Sławomir Dudek o podwyższeniu podatku VAT na żywnośćTVN24

Unijna dyrektywa podatkowa DAC7 jeszcze nie została w Polsce wdrożona, ale część osób handlujących w internecie już musi się tłumaczyć z zawartych transakcji. Dane na potrzeby organów podatkowych zbiera internetowa platforma Vinted, ale wkrótce mogą dołączyć do niej inne, takie jak Allegro czy OLX.

Do wiadomości rozesłanych do użytkowników przez Vinted załączona jest robocza wersja dokumentu, którą trzeba poprawić lub zaakceptować, a zatwierdzony raport ma być później przesyłany do urzędów skarbowych. Jak podała w czwartek "Gazeta Wyborcza", na jego podstawie niektórzy sprzedawcy już zostali wezwani przez skarbówkę do złożenia wyjaśnień.

Jak tłumaczy w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl Communication & PR Manager Vinted w Polsce Magdalena Szlaz, działania platformy wynikają z obowiązków narzuconych przez dyrektywę DAC7. Mimo że regulacja nie została jeszcze wdrożona w Polsce, firma jest zobowiązana do operowania zgodnie z litewskim, czyli swoim macierzystym, ustawodawstwem. U naszego sąsiada unijne przepisy bowiem już obowiązują.

"Z uwagi na to, że jesteśmy zarejestrowani na Litwie, wdrożyliśmy litewskie prawo dotyczące dyrektywy DAC7 na wszystkich naszych rynkach. Wobec tego Vinted musi zgłosić te informacje litewskiemu organowi podatkowemu, który następnie udostępnia je innym organom podatkowym UE, aby raport trafił do lokalnych organów podatkowych" - wyjaśnia Magdalena Szlaz.

Jak wyjaśnia przedstawicielka firmy, na podstawie dyrektywy DAC7 platformy cyfrowe są prawnie zobowiązane do ujawniania organom podatkowym informacji o korzystających z nich sprzedawcach. Prawne zobowiązanie dotyczy informacji od sprzedawców, którzy spełniają określone kryteria:

- dokonają 30 lub więcej transakcji w ciągu roku, - dokonują transakcji o wartości ponad 2000 euro (według obecnego kursu około 8631 złotych) na koniec każdego roku.

Nie każde wezwanie to konieczność zapłaty podatku

Jednocześnie Magdalena Szlaz z Vinted zastrzega, że przekroczenie powyższych progów czy otrzymanie wezwania od lokalnego urzędu skarbowego do przedstawienia szerszej informacji nie oznacza obowiązku płacenia dodatkowego podatku. "W Polsce członkowie Vinted sprzedający przedmioty osobiste bez zysku (które były własnością sprzedającego przez ponad 6 miesięcy) nie muszą płacić podatku" - zaznacza Magdalena Szlaz.

"Jeśli sprzedawca spełni kryteria raportowania, skontaktujemy się z nim. Wstępnie wypełniamy raport informacjami z jego konta, w tym danymi używanymi do salda Vinted i wypłat. Użytkownicy nie muszą sami niczego obliczać" - wyjaśnia przedstawiciela Vinted.

"Aby sfinalizować raport DAC7, prosimy sprzedawców o sprawdzenie i potwierdzenie danych z ich konta oraz wpisanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP), a następnie kliknięcie 'prześlij raport'. Wówczas Vinted udostępni raport organom podatkowym" - tłumaczy Magdalena Szlaz.

Skarbówka komentuje

Poprosiliśmy także Krajową Administrację Skarbową i Ministerstwo Finansów o wyjaśnienie tej kwestii.

W korespondencji z tvn24.pl KAS i MF potwierdzają, że dyrektywa DAC7 jeszcze nie została zaimplementowana w polskim prawie. W niedalekiej przyszłości ma ona jednak nałożyć obowiązek raportowania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o transakcjach dokonanych za pośrednictwem platform internetowych. Ma to dotyczyć zarówno sprzedaży towarów, jak też wykonywania usługi świadczonej osobiście oraz udostępniania nieruchomości lub środka transportu.

Jeżeli chodzi o sprzedaż, raportowaniu będą podlegać sprzedawcy, którzy spełnili pewne kryteria. Decydują one jednak jedynie o przekazaniu informacji o transakcjach do skarbówki, nie zaś o opodatkowaniu. Jak podkreślają KAS i MF, wdrożenie dyrektywy DAC7 nie zmieni dotychczasowych zasad opodatkowania.

"Niektórzy operatorzy platform internetowych świadczący usługi na rzecz polskich klientów (sprzedawców) posiadają swoje siedziby, a co za tym idzie rezydencję podatkową, poza granicami Polski. W konsekwencji obowiązują ich również przepisy wdrażane w ich macierzystych krajach, które w pewnym zakresie mogą różnić się od przepisów obowiązujących na terenie Polski lub też mogą być wdrożone wcześniej niż w Polsce. Serwis Vinted UAB jest spółką zarejestrowaną w Republice Litewskiej i podlega tamtejszej jurysdykcji" - czytamy w przesłanych nam wyjaśnieniach.

MF i KAS dodają, ze obecnie nie ma wymogu przekazywania danych określonych na podstawie dyrektywy Krajowej Administracji Skarbowej, nie są one też przetwarzane i wykorzystywane przez KAS. "Wszelkie aktualnie prowadzone działania analityczno-kontrolne organów podatkowych w stosunku do podatników dokonujących sprzedaży w internecie mają charakter rutynowy, nie prowadzi się działań o zakresie ponadstandardowym czy masowym" - deklarują przedstawiciele KAS i MF.

Na podstawie już obowiązujących przepisów Krajowa Administracja Skarbowa zajmuje się m.in. prowadzeniem niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Według obowiązujących przepisów sprzedający mogą bowiem "dorabiać sobie" bez konieczności zakładania firmy, ale tylko do określonej kwoty. W 2024 roku zmienia się ona dwa razy - do czerwca 2024 roku wynosi 3181,50 zł, a od lipca 2024 roku - 3225 zł miesięcznie. Jest to tak zwana działalność nierejestrowa.

Jak podają KAS i MF, działania działania skarbówki dotyczące niezgodnej z prawem podatkowym sprzedaży w internecie "są ukierunkowane na zidentyfikowanie faktycznych podmiotów", które nie są zarejestrowane, i ustaleniu ich rzeczywistej działalności oraz jej skali. "W ramach tych działań obowiązujące przepisy pozwalają administracji skarbowej na bezpośrednie występowanie o dane o transakcjach sprzedaży do operatorów platform internetowych" - zwracają uwagę MF i KAS.

"Podkreślamy, że samo ogłoszenie o sprzedaży czy pojedyncza transakcja nie powodują automatycznego wszczęcia czynności sprawdzających lub kontroli. Okazjonalna sprzedaż np. ubranka po dzieciach nie jest obiektem zainteresowania urzędu skarbowego" - wyjaśniają MF i KAS.

Konkurencyjne platformy czekają na przepisy

Na wdrożenie dyrektywy w Polsce czekają inne konkurencyjne platformy sprzedażowe - OLX czy Allegro.

Jak wyjaśnia tvn24.pl Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Allegro, "na ten moment nie ma polskiej podstawy prawnej, która zobowiązywałaby platformy do zbierania czy przekazywania danych do KAS" dotyczących transakcji klientów. - Czekamy jednak na ostateczne wersje polskich przepisów, aby poznać kształt i termin przekazywania raportów do organów skarbowych - podkreśla przedstawiciel Allegro.

Również OLX zwraca uwagę, że firma odniesie się do zastosowania przepisów wówczas, gdy pozna ich finalną wersję.

"Jednocześnie odcinamy się od narracji, w której użytkownicy są straszeni transakcjami na platformach. Dyrektywa DAC7 nie nakłada na użytkowników platform ogłoszeniowych żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych" - czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.

Spóźniona dyrektywa DAC7

Kilka dni temu podczas sejmowej komisji ds. UE wiceminister finansów Paweł Karbownik poinformował, że nowe kierownictwo Ministerstwa Finansów zastało sześć opóźnionych we wdrażaniu dyrektyw, z czego najbardziej opóźniona jest tak zwana dyrektywa DAC7, w przypadku której występuje ryzyko pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zdaniem wiceministra dyrektywa DAC7 jest najbardziej pilną ze wszystkich. Termin na jej wdrożenie minął z końcem 2022 r.

- Trwają prace finalne w komisji prawnej. Projekt zostanie niezwłocznie skierowany pod obrady komitetu stałego Rady Ministrów, a prace parlamentarne przewidziane są do końca maja. Liczymy, że przyjęcie nastąpi do końca czerwca - powiedział wiceminister.

Jak wyjaśnił Karbownik, w związku z niewdrożeniem tej dyrektywy KE wydała już tzw. uzasadnioną opinię w zeszłym roku - Istnieje ryzyko skierowania przez Komisję skargi do TSUE. Dokładamy starań, żeby je ograniczyć - powiedział wiceminister.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET