Handlujący w sieci pod lupą. Fiskus wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl
Sławomir Dudek o podwyższeniu podatku VAT na żywność
Sławomir Dudek o podwyższeniu podatku VAT na żywnośćTVN24
wideo 2/6
Sławomir Dudek o podwyższeniu podatku VAT na żywnośćTVN24

Unijna dyrektywa podatkowa DAC7 jeszcze nie została w Polsce wdrożona, ale część osób handlujących w internecie już musi się tłumaczyć z zawartych transakcji. Dane na potrzeby organów podatkowych zbiera internetowa platforma Vinted, ale wkrótce mogą dołączyć do niej inne, takie jak Allegro czy OLX.

Do wiadomości rozesłanych do użytkowników przez Vinted załączona jest robocza wersja dokumentu, którą trzeba poprawić lub zaakceptować, a zatwierdzony raport ma być później przesyłany do urzędów skarbowych. Jak podała w czwartek "Gazeta Wyborcza", na jego podstawie niektórzy sprzedawcy już zostali wezwani przez skarbówkę do złożenia wyjaśnień.

Jak tłumaczy w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl Communication & PR Manager Vinted w Polsce Magdalena Szlaz, działania platformy wynikają z obowiązków narzuconych przez dyrektywę DAC7. Mimo że regulacja nie została jeszcze wdrożona w Polsce, firma jest zobowiązana do operowania zgodnie z litewskim, czyli swoim macierzystym, ustawodawstwem. U naszego sąsiada unijne przepisy bowiem już obowiązują.

"Z uwagi na to, że jesteśmy zarejestrowani na Litwie, wdrożyliśmy litewskie prawo dotyczące dyrektywy DAC7 na wszystkich naszych rynkach. Wobec tego Vinted musi zgłosić te informacje litewskiemu organowi podatkowemu, który następnie udostępnia je innym organom podatkowym UE, aby raport trafił do lokalnych organów podatkowych" - wyjaśnia Magdalena Szlaz.

Jak wyjaśnia przedstawicielka firmy, na podstawie dyrektywy DAC7 platformy cyfrowe są prawnie zobowiązane do ujawniania organom podatkowym informacji o korzystających z nich sprzedawcach. Prawne zobowiązanie dotyczy informacji od sprzedawców, którzy spełniają określone kryteria:

- dokonają 30 lub więcej transakcji w ciągu roku, - dokonują transakcji o wartości ponad 2000 euro (według obecnego kursu około 8631 złotych) na koniec każdego roku.

Nie każde wezwanie to konieczność zapłaty podatku

Jednocześnie Magdalena Szlaz z Vinted zastrzega, że przekroczenie powyższych progów czy otrzymanie wezwania od lokalnego urzędu skarbowego do przedstawienia szerszej informacji nie oznacza obowiązku płacenia dodatkowego podatku. "W Polsce członkowie Vinted sprzedający przedmioty osobiste bez zysku (które były własnością sprzedającego przez ponad 6 miesięcy) nie muszą płacić podatku" - zaznacza Magdalena Szlaz.

"Jeśli sprzedawca spełni kryteria raportowania, skontaktujemy się z nim. Wstępnie wypełniamy raport informacjami z jego konta, w tym danymi używanymi do salda Vinted i wypłat. Użytkownicy nie muszą sami niczego obliczać" - wyjaśnia przedstawiciela Vinted.

"Aby sfinalizować raport DAC7, prosimy sprzedawców o sprawdzenie i potwierdzenie danych z ich konta oraz wpisanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP), a następnie kliknięcie 'prześlij raport'. Wówczas Vinted udostępni raport organom podatkowym" - tłumaczy Magdalena Szlaz.

Skarbówka komentuje

Poprosiliśmy także Krajową Administrację Skarbową i Ministerstwo Finansów o wyjaśnienie tej kwestii.

W korespondencji z tvn24.pl KAS i MF potwierdzają, że dyrektywa DAC7 jeszcze nie została zaimplementowana w polskim prawie. W niedalekiej przyszłości ma ona jednak nałożyć obowiązek raportowania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o transakcjach dokonanych za pośrednictwem platform internetowych. Ma to dotyczyć zarówno sprzedaży towarów, jak też wykonywania usługi świadczonej osobiście oraz udostępniania nieruchomości lub środka transportu.

Jeżeli chodzi o sprzedaż, raportowaniu będą podlegać sprzedawcy, którzy spełnili pewne kryteria. Decydują one jednak jedynie o przekazaniu informacji o transakcjach do skarbówki, nie zaś o opodatkowaniu. Jak podkreślają KAS i MF, wdrożenie dyrektywy DAC7 nie zmieni dotychczasowych zasad opodatkowania.

"Niektórzy operatorzy platform internetowych świadczący usługi na rzecz polskich klientów (sprzedawców) posiadają swoje siedziby, a co za tym idzie rezydencję podatkową, poza granicami Polski. W konsekwencji obowiązują ich również przepisy wdrażane w ich macierzystych krajach, które w pewnym zakresie mogą różnić się od przepisów obowiązujących na terenie Polski lub też mogą być wdrożone wcześniej niż w Polsce. Serwis Vinted UAB jest spółką zarejestrowaną w Republice Litewskiej i podlega tamtejszej jurysdykcji" - czytamy w przesłanych nam wyjaśnieniach.

MF i KAS dodają, ze obecnie nie ma wymogu przekazywania danych określonych na podstawie dyrektywy Krajowej Administracji Skarbowej, nie są one też przetwarzane i wykorzystywane przez KAS. "Wszelkie aktualnie prowadzone działania analityczno-kontrolne organów podatkowych w stosunku do podatników dokonujących sprzedaży w internecie mają charakter rutynowy, nie prowadzi się działań o zakresie ponadstandardowym czy masowym" - deklarują przedstawiciele KAS i MF.

Na podstawie już obowiązujących przepisów Krajowa Administracja Skarbowa zajmuje się m.in. prowadzeniem niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Według obowiązujących przepisów sprzedający mogą bowiem "dorabiać sobie" bez konieczności zakładania firmy, ale tylko do określonej kwoty. W 2024 roku zmienia się ona dwa razy - do czerwca 2024 roku wynosi 3181,50 zł, a od lipca 2024 roku - 3225 zł miesięcznie. Jest to tak zwana działalność nierejestrowa.

Jak podają KAS i MF, działania działania skarbówki dotyczące niezgodnej z prawem podatkowym sprzedaży w internecie "są ukierunkowane na zidentyfikowanie faktycznych podmiotów", które nie są zarejestrowane, i ustaleniu ich rzeczywistej działalności oraz jej skali. "W ramach tych działań obowiązujące przepisy pozwalają administracji skarbowej na bezpośrednie występowanie o dane o transakcjach sprzedaży do operatorów platform internetowych" - zwracają uwagę MF i KAS.

"Podkreślamy, że samo ogłoszenie o sprzedaży czy pojedyncza transakcja nie powodują automatycznego wszczęcia czynności sprawdzających lub kontroli. Okazjonalna sprzedaż np. ubranka po dzieciach nie jest obiektem zainteresowania urzędu skarbowego" - wyjaśniają MF i KAS.

Konkurencyjne platformy czekają na przepisy

Na wdrożenie dyrektywy w Polsce czekają inne konkurencyjne platformy sprzedażowe - OLX czy Allegro.

Jak wyjaśnia tvn24.pl Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Allegro, "na ten moment nie ma polskiej podstawy prawnej, która zobowiązywałaby platformy do zbierania czy przekazywania danych do KAS" dotyczących transakcji klientów. - Czekamy jednak na ostateczne wersje polskich przepisów, aby poznać kształt i termin przekazywania raportów do organów skarbowych - podkreśla przedstawiciel Allegro.

Również OLX zwraca uwagę, że firma odniesie się do zastosowania przepisów wówczas, gdy pozna ich finalną wersję.

"Jednocześnie odcinamy się od narracji, w której użytkownicy są straszeni transakcjami na platformach. Dyrektywa DAC7 nie nakłada na użytkowników platform ogłoszeniowych żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych" - czytamy w przesłanym nam oświadczeniu.

Spóźniona dyrektywa DAC7

Kilka dni temu podczas sejmowej komisji ds. UE wiceminister finansów Paweł Karbownik poinformował, że nowe kierownictwo Ministerstwa Finansów zastało sześć opóźnionych we wdrażaniu dyrektyw, z czego najbardziej opóźniona jest tak zwana dyrektywa DAC7, w przypadku której występuje ryzyko pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zdaniem wiceministra dyrektywa DAC7 jest najbardziej pilną ze wszystkich. Termin na jej wdrożenie minął z końcem 2022 r.

- Trwają prace finalne w komisji prawnej. Projekt zostanie niezwłocznie skierowany pod obrady komitetu stałego Rady Ministrów, a prace parlamentarne przewidziane są do końca maja. Liczymy, że przyjęcie nastąpi do końca czerwca - powiedział wiceminister.

Jak wyjaśnił Karbownik, w związku z niewdrożeniem tej dyrektywy KE wydała już tzw. uzasadnioną opinię w zeszłym roku - Istnieje ryzyko skierowania przez Komisję skargi do TSUE. Dokładamy starań, żeby je ograniczyć - powiedział wiceminister.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP