Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość, że istnieją takie oferty, rośnie bardzo powoli.

Z danych Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) z 2022 roku wynika, że w Polsce było ok. 8 milionów psów i 7,1 miliona kotów. Ten wynik plasuje nasz kraj na odpowiednio szóstym i siódmym miejscu w Europie. Dane FEDIAF wskazują, że psy znajdowały się w 2022 roku w prawie połowie polskich gospodarstw domowych, a koty - w około 40 proc.

Według badania przeprowadzonego przez 3D Market na zlecenie marki Brit aż 90 proc. ankietowanych twierdzi, że pupile pozytywnie wpływają na komfort psychiczny człowieka. Co więcej, aż 2/3 właścicieli psów postrzega je jako członków rodziny. Z tego powodu nie wahają się przeznaczać na nich znaczących środków. Według szacunków firmy badawczej Euromonitor w latach 2023-25 będzie to łącznie ponad 18 mld zł.

Ubezpieczenie dla psa i kota

Jednym z takich wydatków są niestety te za leczenie. Wielu właścicieli czworonogów widząc rachunek od weterynarza zadaje sobie pytanie, czy nie dałoby się go uniknąć. I chociaż istnieją oferty ubezpieczeń dla zwierząt, a świadomość na ich temat jest coraz większa, to jak wynika z raportu "Ubezpieczenia dla zwierząt", przygotowanego na zlecenie TU Europa przez firmę ARC Rynek i Opinia, obecnie ubezpieczone jest tylko około co dziesiąte zwierzę. Dlaczego tak mało?

"Właściciele, którzy ubezpieczają swoje zwierzęta najczęściej decydują się na to, ponieważ mają w zwyczaju ubezpieczać się na wszelkie okoliczności. Dla tej grupy ubezpieczenie zwierzęcia jest zupełnie naturalnym działaniem" - czytamy w raporcie.

Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) na ubezpieczenie psa/kota?Raport "Ubezpieczenia dla zwierząt" przygotowany na zlecenie TU Europa przez firmę ARC Rynek i Opinia.
Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) na ubezpieczenie psa/kota?Raport "Ubezpieczenia dla zwierząt" przygotowany na zlecenie TU Europa przez firmę ARC Rynek i Opinia.

- To są ubezpieczenia w różnym zakresie dostępne od lat, a jednak mało popularne. Zrobiliśmy badania i właściciele, którzy nie ubezpieczają swoich zwierząt, powiedzieli nam, że taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy. Wydaje się, że wiele można zmienić po prostu upowszechnieniem świadomości istnienia takiego ubezpieczenia - mówi Piotr Kunce, menedżer ds. relacji z partnerami w Towarzystwie Ubezpieczeń Europa, które wprowadziło ofertę pod marką Pethelp.

Kunce wskazuje przy tym, że nie tylko ubezpieczyciele muszą bardziej się postarać, by dotrzeć ze swoją ofertą do miłośników zwierząt. Istnieją dodatkowe bariery ograniczające ich dostępność. - Zwierzę musi mieć chip i w momencie przystąpienia do ubezpieczenia być w konkretnym wieku. W zależności od ubezpieczyciela ta górna granica może się różnić, ale przeciętnie jest to maksymalnie 8-10 lat - wyjaśnia.

Koszt wizyty u weterynarza może być kolosalny

Ubezpieczenie dla posiadaczy zwierząt domowych może pokryć koszty leczenia weterynaryjnego, transportu do placówki weterynaryjnej, uśpienia z konieczności czy kremacji i pochówku. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają także wypłatę świadczenia po śmierci zwierzęcia w wyniku otrucia.

Wizyta u weterynarza może wiązać się niestety z nagłym i dużym wydatkiem. Zwłaszcza jeśli mieliśmy to szczęście, że zwierzę raczej nie chorowało, a odwiedziny w gabinecie ograniczały się do okresowych szczepień ochronnych.

Jak wskazuje agencja Bradnscope, "koszt badania RTG, wykonywanego rutynowo przy podejrzeniu złamań, o które nietrudno, np. przy potrąceniu przez auto, to około 150 zł. Następujące po złamaniu leczenie to z kolei, w zależności od okolicy i zaawansowania problemu, koszt od 250 do nawet 1000 zł. Jeżeli właścicielowi zależy na komforcie zwierzęcia i powrocie do pełnej sprawności, będzie najpewniej rozszerzał opiekę o usługi fizjoterapeutyczne. Taka terapia oznacza wydatek kolejnych kilkuset złotych".

– Polisa zabezpieczająca właściciela przed koniecznością pokrywania kosztów leczenia z własnej kieszeni to wydatek zaledwie około 50 złotych rocznie. Niektórzy właściciele dużych psów wydają tyle na tygodniowy zapas karmy. Nie dziwi zatem fakt rosnącego zainteresowania ubezpieczeniami dla zwierząt. Liczba takich polis sprzedanych przez TUZ w ciągu dwóch lat zwiększyła się pięciokrotnie – komentuje Iwona Konarzewska, menedżerka ds. ubezpieczeń domów i mieszkań w TUZ Ubezpieczenia. Wskazuje przy tym, że wydatek na polisę to niewielki koszt, a suma ubezpieczenia - czyli maksymalna kwota wypłaconego świadczenia - sięga 4 tys. zł. - Taki budżet pozwala na pokrycie kosztów leczenia wielu schorzeń lub urazów powstałych w wyniku np. pogryzienia czworonoga przez psa lub inne zwierzę czy udziału w wypadku komunikacyjnym – dodaje.

W ramach przykładowego "Ubezpieczenia Pies i Kot" od TUZ Ubezpieczenia przedmiotem będą poniesione przez ubezpieczonego na terenie Polski i udokumentowane koszty związane z opieką nad zwierzęciem wskazanym w umowie ubezpieczenia, w zakresie określonym w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), w przypadku zaistnienia następujących zdarzeń:

- nagłego i nieprzewidzianego wypadku komunikacyjnego z udziałem psa lub kota, - pogryzienia psa lub kota przez inne zwierzęta, - otrucia psa lub kota w związku z dokonaną kradzieżą z włamaniem w miejscu ubezpieczenia, - wymienionych w zakresie w OWU ryzyk nazwanych, które wystąpiły w miejscu ubezpieczenia, w wyniku których pies lub kot doznał obrażeń lub zdechł.

Zakres ubezpieczenia to: - leczenie weterynaryjne, - transport do placówki weterynaryjnej, - uśpienie z konieczności, kremacja i pochówek, - jednorazowe świadczenie po śmierci psa lub kota w wyniku otrucia w związku z dokonaną kradzieżą.

Wydatki u weterynarzaRaport "Ubezpieczenia dla zwierząt" przygotowany na zlecenie TU Europa przez firmę ARC Rynek i Opinia.

Z badania ARC wynika, że dwóch na pięciu właścicieli zwierząt chodzi do weterynarza (w innym celu niż odbycie rutynowej wizyty) raz do roku. Koszty, leków, zastrzyków czy badań, które tej wizycie towarzyszą, kształtują się bardzo różnie, ale blisko połowa właścicieli twierdzi, że to od 100 do 500 złotych.

Dlaczego nie ubezpieczamy zwierząt?

Jak zauważył Piotr Kunce, w przeprowadzonym badaniu aż 40 proc. ankietowanych wskazało, że "w ogóle im nie przyszło do głowy, że jest taka możliwość". 11 proc. badanych odpowiedziało, że "jego zwierzęcia nie da się ubezpieczyć z powodu wieku lub przewlekłej choroby". 

- Można ubezpieczyć starsze zwierzęta, ale w przypadku ubezpieczenia w zakresie zachorowań, analogicznie tak jak u ludzi, im człowiek starszy, tym droższe ubezpieczenie, bo wyższe ryzyko poważnego zachorowania. U zwierząt dochodzi jeszcze trudność z historią medyczną, choćby dlatego, że w Polsce nie ma obowiązku chipowania zwierząt domowych, czyli przyporządkowania danych medycznych do konkretnego zwierzaka - wskazuje Kunce.

Jest jeszcze jeden znaczący czynnik, na który wskazał co trzeci właściciel zwierzęcia (33 proc.) bez polisy, stwierdzając, że "to się nie opłaca".

- Wiemy, że cena jest istotna, jak przy każdym ubezpieczeniu. Zresztą badani szukają najczęściej informacji o ubezpieczeniu w porównywarkach, więc to jest jasne, że porównują ceny. Pakiet Pethelp razem z ubezpieczeniem to jednak, w zależności od wariantu, koszt od 2 złotych do 6 złotych dziennie. Co w zamian? Na przykład jednemu z klientów wypłaciliśmy ponad 5,5 tysiąca złotych świadczeń z powodu różnych nagłych chorób ubezpieczonego psa w ciągu rocznego okresu odpowiedzialności przy rocznej składce 867 złotych - wskazuje Kunce.

Jak już ktoś posiada, to jest zadowolony

Co ciekawe, zdecydowana większość ubezpieczonych (71 proc.) twierdzi, że jest zadowolona ze swojego ubezpieczenia. To wysoki odsetek, zwłaszcza że większość ubezpieczonych nigdy nie skorzystała ze swojej polisy, czyli nie złożyła wniosku o wypłatę pieniędzy. 28 proc. ubezpieczonych deklaruje, że uzyskało zwrot pieniędzy, a co dziesiąty twierdzi, że skierował wniosek o wypłatę pieniędzy, ale ich zwrotu nie uzyskał.

Zwrot pieniędzy z polisy na domowe zwierzęRaport "Ubezpieczenia dla zwierząt" przygotowany na zlecenie TU Europa przez firmę ARC Rynek i Opinia.

Badanie wykazało także, że najbardziej popularnym ubezpieczycielem oferującym polisy dla zwierząt jest PZU. Co trzeci właściciel ubezpieczonego zwierzęcia ma tam właśnie swoją polisę. Co dziesiąty ubezpieczony wskazuje, że jego zwierzę jest ubezpieczone w Generali. Nieco mniej (8 proc.) wskazuje na ubezpieczenie Petcover oraz kolejne 8 proc. - na ubezpieczenie w Allianz. 

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Na mój wniosek na polską listę sankcyjną trafiło kilka kolejnych podmiotów. Obecnie nie jest to takie proste, jak na początku wojny, bo powiązania kapitałowe firm są bardziej wyrafinowane - przekazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Obniżki na stacjach paliw wkrótce mogą dobiec końca w związku z osłabieniem złotego oraz wzrostem cen ropy naftowej - przewidują eksperci e-petrol. Podkreślają jednak, że w przyszłym tygodniu ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Przecena może dobiec końca

Przecena może dobiec końca

Źródło:
PAP

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. Odnotowano natomiast czterdzieści sześć wygranych drugiego stopnia, czyli piątek. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 15 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN