Pączki są obecnie objęte zerową stawką VAT, ale wkrótce może się to zmienić - zwróciła uwagę w mediach społecznościowych Małgorzata Samborska z Grant Thornton. Obniżenie VAT na niektóre produkty żywnościowe według obecnych przepisów ma obowiązywać do końca marca.
Dzisiaj wypada tłusty czwartek. To słodkie święto rozpoczynające ostatni tydzień karnawału. Tradycyjnie wiele osób sięga tego dnia po pączki lub faworki.
Małgorzata Samborska przy tej okazji zwróciła uwagę, że VAT na pączki wynosi obecnie 0 procent. "Podobnie jak stawka VAT na żywność jest 0 procent. Ale tylko do końca marca, więc być może to ostatnia szansa na zjedzenie pączka w tłusty czwartek ze stawką 0 procent" - napisała doradczyni podatkowa z Grant Thornton w serwisie X (dawniej Twitter).
Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt, zauważył, że "trzeci rok z rzędu spożywamy pączki bez VAT".
Zerowy VAT na żywność - do kiedy?
Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe miała obowiązywać do końca 2023 roku. Dwutygodniowy minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego podpisał jednak rozporządzenie przedłużające to rozwiązanie na kolejne trzy miesiące. Oznacza to, że obniżka podatków ma wygasnąć wraz z końcem marca 2024 roku.
Wśród produktów z zerową stawką VAT znajdują się:
- mięso i ryby oraz przetwory z nich,
- mleko i produkty mleczarskie,
- jaja,
- miód naturalny,
- orzechy,
- warzywa i owoce oraz ich przetwory,
- tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
- zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
- określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.
Na razie nie wiadomo, czy zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe zostanie ponownie przedłużona. Na ten temat w połowie stycznia w "Faktach po Faktach" w TVN24 mówił minister finansów Andrzej Domański. Szef MF stwierdził, że obecnie "w budżecie mamy zaplanowane takie dochody, jakby ten VAT na żywność (obniżony - red.) miał do końca pierwszego kwartału obowiązywać".
- Będziemy o tym jeszcze rozmawiać, na ile jeszcze będzie przestrzeń do utrzymania tej obniżonej stawki VAT-u - mówił Domański.
Na uwagę, że podwyżka VAT-u uderzy w najbiedniejsze grupy społeczne minister Domański powiedział "zgadza się", ale dodał "pamiętajmy, że z tej zerowej stawki VAT-u korzystają także najbogatsi, osoby bardzo dobrze zarabiające". - My uważamy, że pomoc powinna być pomocą celowaną, dla tych, którzy jej naprawdę potrzebują - wskazywał minister finansów.
Zmiany w stawkach VAT
1 lipca 2020 roku weszła w życie nowa matryca stawek VAT, która zakładała zmianę przyporządkowania niektórych produktów stawkom. Uporządkowano też system pod tym względem. Na przykład pączek przed 2020 rokiem - w zależności od długości terminu przydatności mógł być objęty trzema różnymi stawkami (5, 8 lub 23 proc.).
Od połowy 2020 roku niższe stawki miały zastosowanie w przypadku owoców tropikalnych i cytrusowych, niektórych orzechów jadalnych, pieczywa każdego rodzaju oraz ciastek, zup, bulionów oraz żywności dla niemowląt i małych dzieci.
Stawka VAT została podwyższona w przypadku niektórych przypraw nieprzetworzonych, homarów i ośmiornic oraz lodu używanego do celów spożywczych.
ZOBACZ TEŻ: Ile kalorii ma jeden pączek? Jak je szybko spalić Z pistacjami, matchą, bekonem? Najbardziej zaskakujące smaki pączków
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock