Dobre prognozy dla kredytobiorców. "Oczekiwania wzrosły"

Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: kończymy cykl podwyżek stóp (wypowiedź z 7 lipca 2023)
Glapiński: kończymy cykl podwyżek stóp (wypowiedź z 7 lipca 2023)TVN24
wideo 2/5
Glapiński: kończymy cykl podwyżek stópTVN24

Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie od 8 września 2022 roku. Ekonomiści największych banków w Polsce są jednak zgodni, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w tym roku zdecyduje się obniżanie stóp procentowych. Różnice dotyczą jednak terminu luzowania polityki pieniężnej i skali obniżek. Zebraliśmy aktualne prognozy.

Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 procent. Najbliższe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 12-13 września. Część ekonomistów spodziewa się, że już w przyszłym miesiącu dojdzie do pierwszej obniżki stóp procentowych.

Stopy procentowe w Polsce

"Słaba koniunktura i zbliżająca się do jednocyfrowych poziomów inflacja będą dla RPP argumentami za rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych po wakacjach. Wynik PKB (Produkt Krajowy Brutto) w 2kw23 okazał się gorszy niż przewidywany w lipcowej projekcji NBP (-0,1 proc. r/r), a perspektywy na 2poł23 także obarczone są coraz większym ryzykiem w dół. Spodziewamy się, że we wrześniu RPP obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych" - napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego.

"Projekcja NBP wskazywała na -0,1 proc. r/r w II kw., więc niższy faktyczny odczyt może sprawić, że RPP będzie bardziej zdeterminowana do rozpoczęcia obniżek stóp już w tym roku. Oczekujemy, że główna stopa zostanie obniżona w sumie o 75 pb do końca 2023 r." - wtórują ekonomiści Santander Bank Polska.

Również zdaniem ekonomistów Credit Agricole "słabsze dane o PKB wsparciem dla scenariusza obniżek stóp procentowych". "Dane wspierają nasz scenariusz, zgodnie z którym stopy procentowe zostaną obniżone łącznie o 50pb do końca roku" - dodali.

Główny Urząd Statystyczny podał w tym tygodniu, że PKB Polski zmniejszył się w drugim kwartale 2023 roku o 0,5 procent, licząc rok do roku. Nowe dane o inflacji bazowej, po wyłączeniu cen żywności i energii, opublikował również Narodowy Bank Polski. Zgodnie z nimi, inflacja bazowa w lipcu 2023 roku spadła do 10,6 procent z 11,1 procent miesiąc wcześniej.

W ocenie ekonomistów mBanku dane o PKB to "nowy, gołębi element układanki dla RPP", choć przedstawiciele tego banku spodziewają się obniżki stóp w październiku. Gołębiem określa się kogoś, kto opowiada się za niższymi stopami procentowymi. Jastrząb to osoba, która uważa za priorytetowe utrzymanie niskiej inflacji.

"Słabsze wyniki PKB sugerują jednak ryzyka na szybsze cięcie już we wrześniu. Symptomatyczne jest, że pojawiają się komentarze, że cięcie stóp zostanie przeprowadzone nawet bez formalnego spełnienia warunku jednocyfrowej inflacji. Jeden miesiąc w tę czy inną stronę nie ma znaczenia z punktu widzenia polityki pieniężnej. Rozwadnia jednak przekaz prezesa na punktach zwrotnych cyklu ("szkolny błąd" 2021 roku vs "jednocyfrowa inflacja" roku 2023)" - ocenili ekonomiści mBanku.

Analitycy Banku Pekao spodziewają się, że w tym roku RPP może się zdecydować na 3-4 obniżki stóp procentowych. "Przez ostatnie dni analitycy dokonali wreszcie zaległych rewizji prognoz makro. W momencie pierwszej obniżki i ton komentarzy, i reakcja rynków nie będą sugerowały, że to błędny ruch i oderwany od fundamentów. Zobaczycie" - napisali przedstawiciele tego banku w serwisie X (dawniej Twitter).

"Rynek wierzy"

- Rynek wierzy, że we wrześniu dojdzie do obniżek stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Poza tym rynek wycenia, że do końca roku na każdym posiedzeniu RPP będzie obniżać stopy procentowe o 25 punktów bazowych - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową strateg z Biura Strategii Rynkowych PKO BP Mirosław Budzicki.

W jego ocenie oczekiwania rynku co do tempa obniżek stóp procentowych zmieniły się po lipcowym posiedzeniu RPP oraz konferencji RPP. - Wcześniej, przed lipcowym posiedzeniem, rynek oczekiwał w tym roku obniżek na mniejszym poziomie, rzędu 0,75 punktu procentowego. Po posiedzeniu te oczekiwania wzrosły - powiedział strateg PKO BP.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że rynkowe wyceny instrumentów finansowych wskazują, że także w przyszłym roku będzie kontynuowany cykl obniżek stóp procentowych. - W pierwszym kwartale 2024 roku rynek oczekuje obniżki o około 0,5 punktu procentowego, zaś w dalszej części roku o 1 punkt procentowy. Tym samym w całym roku 2024 obniżki wyniosłyby 1,5 punktu procentowego - wskazał Mirosław Budzicki.

Gdyby oczekiwania rynku co do skali obniżek stóp procentowych się sprawdziły, to do końca 2024 roku stopa referencyjna zostałaby obniżona do 4,25 procent. - Skala tych oczekiwań jest bardzo duża, bo oznacza, że rynek wycenia już w dużej części cały cykl obniżek stóp procentowych. Tymczasem jest ryzyko, że RPP nie zdecyduje się na tak mocne luzowanie polityki pieniężnej. Ciężko zakładać, żeby RPP tak szybko obniżała stopy procentowe, kiedy inflacja będzie spadać stopniowo i powoli, a jej poziom w większym stopniu będzie zależeć od inflacji bazowej - ocenił Budzicki.

Dodał, że oczekiwania PKO BP co do skali i przebiegu cyklu obniżek stóp procentowych odbiegają od tego, co można oszacować na podstawie notowań rynkowych instrumentów finansowych. - Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu, chociaż prawdopodobieństwo szybszego ruchu jest bardzo wysokie. Poza tym sądzimy, że umiarkowana dynamika spadku inflacji będzie w kolejnych okresach przemawiać za bardziej umiarkowanymi od oczekiwań rynku decyzjami RPP - wyjaśnił strateg w największym banku w Polsce.

PAP

Raty kredytów mogą spaść

Choć stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie, to część kredytobiorców, których oprocentowanie zobowiązania było lub będzie aktualizowane w najbliższych dniach, może zobaczyć obniżki rat. Dotyczy to osób, które posiadają złotowe kredyty o zmiennym oprocentowaniu.

Ma to związek ze spadkiem w ostatnich tygodniach wartości wskaźników WIBOR 3M i WIBOR 6M.

WIBOR 3M wynosi obecnie 6,69 procent.

WIBOR 3M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

WIBOR 6M wynosi 6,54 procent.

WIBOR 6M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIBOR 3M oznacza aktualizację oprocentowania kredytu co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP