Dobre prognozy dla kredytobiorców. "Oczekiwania wzrosły"

Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: kończymy cykl podwyżek stóp (wypowiedź z 7 lipca 2023)
Glapiński: kończymy cykl podwyżek stóp (wypowiedź z 7 lipca 2023)TVN24
wideo 2/5
Glapiński: kończymy cykl podwyżek stópTVN24

Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie od 8 września 2022 roku. Ekonomiści największych banków w Polsce są jednak zgodni, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w tym roku zdecyduje się obniżanie stóp procentowych. Różnice dotyczą jednak terminu luzowania polityki pieniężnej i skali obniżek. Zebraliśmy aktualne prognozy.

Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 procent. Najbliższe posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w dniach 12-13 września. Część ekonomistów spodziewa się, że już w przyszłym miesiącu dojdzie do pierwszej obniżki stóp procentowych.

Stopy procentowe w Polsce

"Słaba koniunktura i zbliżająca się do jednocyfrowych poziomów inflacja będą dla RPP argumentami za rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych po wakacjach. Wynik PKB (Produkt Krajowy Brutto) w 2kw23 okazał się gorszy niż przewidywany w lipcowej projekcji NBP (-0,1 proc. r/r), a perspektywy na 2poł23 także obarczone są coraz większym ryzykiem w dół. Spodziewamy się, że we wrześniu RPP obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych" - napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego.

"Projekcja NBP wskazywała na -0,1 proc. r/r w II kw., więc niższy faktyczny odczyt może sprawić, że RPP będzie bardziej zdeterminowana do rozpoczęcia obniżek stóp już w tym roku. Oczekujemy, że główna stopa zostanie obniżona w sumie o 75 pb do końca 2023 r." - wtórują ekonomiści Santander Bank Polska.

Również zdaniem ekonomistów Credit Agricole "słabsze dane o PKB wsparciem dla scenariusza obniżek stóp procentowych". "Dane wspierają nasz scenariusz, zgodnie z którym stopy procentowe zostaną obniżone łącznie o 50pb do końca roku" - dodali.

Główny Urząd Statystyczny podał w tym tygodniu, że PKB Polski zmniejszył się w drugim kwartale 2023 roku o 0,5 procent, licząc rok do roku. Nowe dane o inflacji bazowej, po wyłączeniu cen żywności i energii, opublikował również Narodowy Bank Polski. Zgodnie z nimi, inflacja bazowa w lipcu 2023 roku spadła do 10,6 procent z 11,1 procent miesiąc wcześniej.

W ocenie ekonomistów mBanku dane o PKB to "nowy, gołębi element układanki dla RPP", choć przedstawiciele tego banku spodziewają się obniżki stóp w październiku. Gołębiem określa się kogoś, kto opowiada się za niższymi stopami procentowymi. Jastrząb to osoba, która uważa za priorytetowe utrzymanie niskiej inflacji.

"Słabsze wyniki PKB sugerują jednak ryzyka na szybsze cięcie już we wrześniu. Symptomatyczne jest, że pojawiają się komentarze, że cięcie stóp zostanie przeprowadzone nawet bez formalnego spełnienia warunku jednocyfrowej inflacji. Jeden miesiąc w tę czy inną stronę nie ma znaczenia z punktu widzenia polityki pieniężnej. Rozwadnia jednak przekaz prezesa na punktach zwrotnych cyklu ("szkolny błąd" 2021 roku vs "jednocyfrowa inflacja" roku 2023)" - ocenili ekonomiści mBanku.

Analitycy Banku Pekao spodziewają się, że w tym roku RPP może się zdecydować na 3-4 obniżki stóp procentowych. "Przez ostatnie dni analitycy dokonali wreszcie zaległych rewizji prognoz makro. W momencie pierwszej obniżki i ton komentarzy, i reakcja rynków nie będą sugerowały, że to błędny ruch i oderwany od fundamentów. Zobaczycie" - napisali przedstawiciele tego banku w serwisie X (dawniej Twitter).

"Rynek wierzy"

- Rynek wierzy, że we wrześniu dojdzie do obniżek stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Poza tym rynek wycenia, że do końca roku na każdym posiedzeniu RPP będzie obniżać stopy procentowe o 25 punktów bazowych - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową strateg z Biura Strategii Rynkowych PKO BP Mirosław Budzicki.

W jego ocenie oczekiwania rynku co do tempa obniżek stóp procentowych zmieniły się po lipcowym posiedzeniu RPP oraz konferencji RPP. - Wcześniej, przed lipcowym posiedzeniem, rynek oczekiwał w tym roku obniżek na mniejszym poziomie, rzędu 0,75 punktu procentowego. Po posiedzeniu te oczekiwania wzrosły - powiedział strateg PKO BP.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że rynkowe wyceny instrumentów finansowych wskazują, że także w przyszłym roku będzie kontynuowany cykl obniżek stóp procentowych. - W pierwszym kwartale 2024 roku rynek oczekuje obniżki o około 0,5 punktu procentowego, zaś w dalszej części roku o 1 punkt procentowy. Tym samym w całym roku 2024 obniżki wyniosłyby 1,5 punktu procentowego - wskazał Mirosław Budzicki.

Gdyby oczekiwania rynku co do skali obniżek stóp procentowych się sprawdziły, to do końca 2024 roku stopa referencyjna zostałaby obniżona do 4,25 procent. - Skala tych oczekiwań jest bardzo duża, bo oznacza, że rynek wycenia już w dużej części cały cykl obniżek stóp procentowych. Tymczasem jest ryzyko, że RPP nie zdecyduje się na tak mocne luzowanie polityki pieniężnej. Ciężko zakładać, żeby RPP tak szybko obniżała stopy procentowe, kiedy inflacja będzie spadać stopniowo i powoli, a jej poziom w większym stopniu będzie zależeć od inflacji bazowej - ocenił Budzicki.

Dodał, że oczekiwania PKO BP co do skali i przebiegu cyklu obniżek stóp procentowych odbiegają od tego, co można oszacować na podstawie notowań rynkowych instrumentów finansowych. - Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu, chociaż prawdopodobieństwo szybszego ruchu jest bardzo wysokie. Poza tym sądzimy, że umiarkowana dynamika spadku inflacji będzie w kolejnych okresach przemawiać za bardziej umiarkowanymi od oczekiwań rynku decyzjami RPP - wyjaśnił strateg w największym banku w Polsce.

PAP

Raty kredytów mogą spaść

Choć stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie, to część kredytobiorców, których oprocentowanie zobowiązania było lub będzie aktualizowane w najbliższych dniach, może zobaczyć obniżki rat. Dotyczy to osób, które posiadają złotowe kredyty o zmiennym oprocentowaniu.

Ma to związek ze spadkiem w ostatnich tygodniach wartości wskaźników WIBOR 3M i WIBOR 6M.

WIBOR 3M wynosi obecnie 6,69 procent.

WIBOR 3M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

WIBOR 6M wynosi 6,54 procent.

WIBOR 6M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIBOR 3M oznacza aktualizację oprocentowania kredytu co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP

PKP Cargo uruchomiło program kierowania maksymalnie 30 procent pracowników na tak zwane nieświadczenie pracy przez 12 miesięcy - poinformowała w poniedziałek spółka. Nieświadczenie pracy ma dotyczyć wszystkich grup zawodowych.

Część załogi PKP Cargo skierowana na nieświadczenie pracy

Część załogi PKP Cargo skierowana na nieświadczenie pracy

Źródło:
PAP

Największą polską firmą jest Orlen - wynika z zestawienia opracowanego przez tygodnik "Wprost". Podium uzupełniają Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU). W czołówce zestawienia dominują spółki kontrolowane przez państwo - w pierwszej dziesiątce znalazła się tylko jedna firma prywatna.

Oto największe polskie firmy

Oto największe polskie firmy

Źródło:
Wprost

W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Źródło:
PAP

W poniedziałek wieczorem poznamy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Na transmisję na żywo z uroczystej gali zapraszamy do TVN24 BiS o godzinie 20.00.

Do kogo trafią "Biznesowe Oscary"? Dziś rozdanie nagród

Do kogo trafią "Biznesowe Oscary"? Dziś rozdanie nagród

Źródło:
tvn24.pl

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało ranking najlepszych krajów na świecie pod względem turystyki. W zestawieniu dominują państwa europejskie, choć na jego czele znalazł się kraj z innego kontynentu. Destynacje oceniono między innymi pod względem atrakcyjności przyrodniczej, zrównoważonego rozwoju, infrastruktury, dostępności siły roboczej i konkurencyjności cen.

Oto najlepsze kraje pod względem turystyki

Oto najlepsze kraje pod względem turystyki

Źródło:
CNN

Polska Izba Handlowa złożyła wniosek o odrzucenie projektu poselskiego przywracającego dwie niedziele handlowe w każdym miesiącu. Jak ostrzega branża, "wejście w życie nowych regulacji doprowadzi do strat po stronie konsumentów oraz handlowców".

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Źródło:
PAP

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczęli losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

Mówi się, że w Stanach Zjednoczonych jest mnóstwo pieniędzy, co jest prawdą, ale trzeba być częścią sieci kontaktów, żeby mieć do tych środków dostęp. W innym przypadku napotkasz ścianę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jędrzej Litwiniuk, szef polskiej firmy Auxilius Pharma, która w USA chce wprowadzić lek na dusznicę bolesną. Marek Ostrowski, twórca aplikacji Living Well Plus refundowanej w Niemczech i Szwajcarii, zwraca uwagę, że w obu tych krajach wiadomo było, z kim rozmawiać w sprawie uzyskania dofinansowania ze strony państwa. Inaczej jego zdaniem jest w Polsce. - To jest absurdalne i bez sensu - komentuje.

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

Źródło:
tvn24.pl

Skuter, którym niegdyś jeździł były już prezydent Francji Francois Hollande, został sprzedany na aukcji za ponad 25 tysięcy euro. To wielokrotnie więcej niż jego wartość rynkowa. Szary jednoślad 10 lat temu był w centrum uwagi ze względu cele podróży byłego prezydenta. Hollande używał go do "dyskretnych eskapad" do aktorki Julie Gayet, z którą połączył go romans.

Legendarny skuter byłego prezydenta Francji sprzedany na aukcji

Legendarny skuter byłego prezydenta Francji sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczęli losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk planuje stworzyć "superkomputer", który będzie zasilał chatbota Grok - donosi Reuters, powołując się na portal The Information. Pracami nad nowym urządzeniem z użyciem technologii Al ma się zająć jego startup xAl.

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Kultura wymian to globalna tendencja. Trudno powiedzieć, jaka jest jej skala, ale z mojej perspektywy to istotny trend - mówi dr Mikołaj Lewicki z UW. Polacy wzorem Zachodu coraz chętniej korzystają z takiej formy obrotu usług, rzeczy, a nawet nieruchomości. W Polsce wymiana domów to także skutek kryzysu na rynku mieszkaniowym.

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

Źródło:
tvn24.pl

Sektorowi odzieżowemu i tekstylnemu grozi zapaść z powodu wykluczenia ich z pomocy rządowej dla produkcji energochłonnej - alarmuje Związek Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego. Dodaje, że te gałęzie zatrudniają 180 tys. pracowników.

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Źródło:
PAP

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Został nam już tylko tydzień do Bożego Ciała - w Polsce dnia wolnego od pracy. Rodacy często korzystają w tym czasie z przedłużonego weekendu. Jak donosi HREIT jest to cenowo zdecydowanie lepsza okazja niż w tak zwaną majówkę i czas wakacji.

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Źródło:
tvn24.pl

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie.

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Nie może dochodzić do sytuacji, w której niektórzy płacą sumy nieproporcjonalne w stosunku do objętości odpadów, które wytwarzają - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jednocześnie stoi na stanowisku, że przepisy, które obowiązują od dziesięciu lat powinny zostać zmienione.

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Polacy skarżą się na wysokie opłaty za wywóz śmieci. RPO reaguje

Źródło:
PAP

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności". Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza wniósł "o jak najszybsze zakończenie postepowania" w "przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Każdy z nas otrzymuje rachunki za prąd i najważniejsze, co z niego wynika to, ile musimy zapłacić i w jakim terminie. Poza tym jest na nim mnóstwo danych i pozycji, których zrozumienie może być trudne. Jeśli dobrze przyjrzymy się wszystkim liczbom, to możemy zauważyć, że lwia część faktury to dodatkowe opłaty, a nie nasze faktyczne zużycie prądu.

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Faktura za prąd. Jak ją czytać i ile za prąd faktycznie płacimy?

Źródło:
tvn24.pl

Na polskie czereśnie trzeba będzie jeszcze poczekać. W sprzedaży pojawią się za około dwa tygodnie. - Wiele plantacji czereśni wymarzło, więc owoców będzie mniej niż w ubiegłym roku, a ceny mogą być wyższe - mówi wiceprezes Związku Sadowników RP, producent czereśni Krzysztof Czarnecki.

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Na polski przysmak lata trzeba będzie poczekać. Będzie drogo

Źródło:
PAP

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

Zakopane staje coraz bardziej popularne wśród arabskich turystów. Liczba rezerwacji w maju wzrosła o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku - donosi Tatrzańska Izba Gospodarcza. Informuje również, że ceny za noclegi na Podhalu są na podobnym poziomie do tych zeszłorocznych.

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl