Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie od 8 września 2022 roku. W przyszłym tygodniu zbierze się Rada Polityki Pieniężnej na majowym posiedzeniu. Według ekonomistki PKO BP Urszuli Kryńskiej RPP nie zmieni wysokości stóp procentowych.
Na wtorek i środę planowane jest dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). - Nie oczekujemy zmiany stóp procentowych – powiedziała PAP ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska. Dodała też: - Zakładamy, że choć nie zostało to powiedziane wprost, RPP już zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych. Choć to formalnie pauza, to naszym zdaniem jest to koniec podwyżek, zwłaszcza że mamy spadki inflacji, na które RPP tak bardzo czekała.
Stopy procentowe - majowe posiedzenie RPP
- Nie będzie rewolucji także w komunikacie RPP. Sądzimy, że Rada nadal będzie deklarować, że znajduje się w trybie pauzy i że decyzje w sprawie stóp będą uzależnione od napływających danych - stwierdziła Kryńska.
W ostatnim czasie główne banki centralne na świecie podnosiły jednak stopy. Europejski Bank Centralny (EBC) w miniony czwartek podniósł stopy o 50 pkt. bazowych, uzasadniając to faktem, że inflacja zbyt długo pozostaje na podwyższonym poziomie. Z kolei amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała się na podwyżkę o 25 pkt. bazowych. Jako powód podwyżki wskazano utrzymywanie się inflacji powyżej celu Fed.
Stopy procentowe a inflacja
Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 roku, w związku z rosnącą inflacją, rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. W ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa była podnoszona 11-krotnie i wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. W związku z tym, mocno poszły też w górę miesięczne raty kredytów.
Rada w październiku ubiegłego roku zdecydowała się jednak utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, obowiązującym od 8 września 2022 roku. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku, nie licząc sierpnia, kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego. Rada nie zmieniła wysokości stóp procentowych także podczas kolejnych posiedzeń.
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w kwietniu 2023 roku wyniosła 14,7 proc. rok do roku, wobec 16,1 proc. w marcu i 18,4 proc. w lutym. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny poszły w górę o 0,7 proc..
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz/Shutterstock