Średnia krajowa brutto i netto. Ile zarobimy w 2021 roku?

Autor:
red.
Wynagrodzenie za pracę domową
Wynagrodzenie za pracę domową
TVN24
TVN24Wynagrodzenie za pracę domową

Średnia krajowa w Polsce od lat systematycznie rośnie i według ustawy budżetowej ma wynieść w 2021 roku 5259 złotych brutto. Nawet wyższych przeciętnych wynagrodzeń możemy spodziewać się w sektorze przedsiębiorstw. Sprawdź, jakie będą w tym roku przeciętne pensje brutto, netto, stawki godzinowe, a także wynagrodzenie minimalne.

Średnia krajowa to inaczej przeciętne wynagrodzenie. W Polsce wyliczaniem jej zajmuje się Główny Urząd Statystyczny – w ujęciach miesięcznych (w sektorze przedsiębiorstw), kwartalnych i rocznych (w gospodarce narodowej).

Pomiędzy średnią wyliczaną w gospodarce narodowej i w sektorze przedsiębiorstw jest pewna różnica. Przy wyliczaniu średniej w sektorze przedsiębiorstw GUS bierze bowiem pod uwagę jedynie osoby zatrudnione w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób. Obie średnie nie biorą natomiast pod uwagę około 2 mln Polaków zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie i umowa o dzieło, ani dochodów z pracy nakładczej oraz dochodów osób pracujących za granicą.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Średnia krajowa 2021 brutto

Zgodnie z założeniami zawartymi w ustawie budżetowej średnie wynagrodzenie w 2021 roku w gospodarce narodowej ma wynieść 5259 zł brutto. To nieznacznie więcej niż prognozowane na 2020 rok 5227 zł brutto. Jeszcze wyższego przeciętnego wynagrodzenia można spodziewać się w sektorze przedsiębiorstw. W lutym 2021 wyniosło 5568,82 zł brutto.

W ubiegłym roku średnia krajowa w sektorze przedsiębiorstw była wyższa o ponad 200 zł od średniej w gospodarce narodowej i wyniosła 5411,45 zł brutto (w całej gospodarce było to 5167,47 zł).

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwachPAP/Maciej Zieliński

Średnia krajowa 2021 netto

Oprócz pensji brutto równie ważna jest pensja netto, czyli kwota, którą faktycznie otrzymujemy na konto. Aby ją uzyskać trzeba odjąć od kwoty brutto, czyli prognozowanych na ten rok 5259 zł, podatek dochodowy oraz składki emerytalną, rentową, chorobową i zdrowotną. W wielu przypadkach konieczne będzie również uwzględnienie swoich kosztów uzyskania przychodu.

Tak wyliczona średnia pensja netto w 2021 roku powinna wynieść 3795 zł.

Stawka godzinowa w 2021

Dla wielu osób istotne są przeciętne stawki godzinowe. Prognozowana średnia krajowa w wysokości 5259 zł brutto oznacza średnią stawkę godzinową wynoszącą 31,30 zł brutto.

Z kolei biorąc pod uwagę wynagrodzenia netto, prognozowana średnia pensja w wysokości 3795 zł oznacza średnią stawkę godzinową 22,59 zł.

Mediana wynagrodzeń - badanie co dwa lata

Wiele osób zwraca uwagę, że w ich odczuciu pokazywane w danych statystycznych poziomy średnich pensji są zbyt wysokie w stosunku do faktycznych płac. Tu z pewną pomocą przychodzą dane o medianie wynagrodzeń. I tak na przykład w październiku 2018 roku mediana wynagrodzenia brutto zarobków w firmach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła 4094,98 złotych. Mediana oznacza to, że połowa pracowników zarabiała w tym okresie mniej niż wskazana kwota, a druga połowa - więcej.

Dla porównania w październiku 2018 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 5003,78 zł brutto. Kwota ta jest bowiem zawyżona przez najlepiej zarabiających pracowników. GUS wskazywał, że liczba osób, które zarobiły mniej lub tyle samo co równowartość średniego miesięcznego wynagrodzenia w tym miesiącu, stanowiła 66 proc. ogółu.

Niestety dane o medianie wynagrodzeń są publikowane dość rzadko, co dwa lata. Na dodatek z dużym opóźnieniem.

Pensja minimalna w 2021

Poniewż wyliczana przez GUS średnia krajowa nie uwzględnia wszystkich pracujących, nie jest ona w pełni miarodajna, a służy przede wszystkim celom statystycznym i porównawczym. Dzięki niej możemy np. obserwować, jak zmieniają się zarobki w Polsce na przestrzeni lat.

Średnia krajowa nie odzwierciedla rzeczywistych zarobków Polaków również z tego powodu, że jest zawyżana przez niewielką grupę najlepiej zarabiających. Tymczasem około 1,5 mln Polaków co miesiąc zarabia pensję minimalną. W 2021 roku rząd ustalił jej wysokość na poziomie 2800 zł brutto, co oznacza wzrost o 200 zł w porównaniu do pensji minimalnej w 2020 roku.

Tym samym minimalna stawka godzinowa w 2021 roku została ustalona na poziomie 18,30 zł brutto w porównaniu do stawki 17 zł brutto rok wcześniej.

Minimalna pensja netto wyniesie z kolei 2061 zł, co oznacza stawkę godzinową na rękę 12,27 zł.

Autor:red.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Inflacja w listopadzie 2023 roku wyniosła 6,5 procent rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy prognozowali, że ceny rosły w tempie 6,6 procent.

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Klienci korzystający z usług Poczty Polskiej nadali w okresie tegorocznego Black Week o ponad 46 procent więcej przesyłek niż w analogicznym okresie 2022 roku. Zwiększone zainteresowanie zakupami w tym okresie potwierdzają również dane PKO BP, z których wynika, że wydatki kartowe klientów tego banku znacząco wzrosły.

Gorący okres w handlu. Skokowy wzrost liczby paczek

Gorący okres w handlu. Skokowy wzrost liczby paczek

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes/TVN24 Biznes

Od wielu lat wprowadzane są przepisy, które mają zapobiegać powstawaniu klitek sprzedawanych jako mikroapartamenty - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Najnowsza próba to przepisy wchodzące w życie 1 kwietnia 2024 roku. 

Bat na deweloperów. Będą nowe przepisy

Bat na deweloperów. Będą nowe przepisy

Autor:
JW/dap
Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Produkt Krajowy Brutto Polski w trzecim kwartale 2023 wzrósł o 0,5 procent rok do roku w porównaniu ze spadkiem 0,6 procent w drugim kwartale - wynika z komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podał, że PKB w trzecim kwartale wzrósł o 0,4 procent.

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w październiku 2023 roku wzrosła w Polsce o 360,6 procent rok do roku, do poziomu 9,725 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jak wyjaśniono, to najwyższa kwota w historii rynku.

Padł rekord na rynku. "Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii"

Padł rekord na rynku. "Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii"

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Nie wszyscy kierowcy zatankują od 1 stycznia popularną benzynę 95. Już za miesiąc to paliwo będzie miało inny skład i nie będzie nadawało się do każdego samochodu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nawet specjalną wyszukiwarkę dla kierowców. Można na niej sprawdzić, do jakiego samochodu zmienione paliwo nie jest zalecane. Materiał programu "Polska i Świat".

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Część kierowców może mieć kłopot. Szykuje się ważna zmiana

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

W czwartek Główny Urząd Statystyczny przedstawi szybki szacunek inflacji w listopadzie. W październiku inflacja wyniosła 6,6 procent. Zdaniem Kamila Pastora z PKO BP inflacja w listopadzie utrzymała się na tym poziomie. Także zdaniem Adama Antoniaka z ING czwartkowy odczyt będzie zbliżony do poziomu z ubiegłego miesiąca. Obaj zwracają jednak uwagę na ryzyko nieco wyższej inflacji z powodu wzrostu cen paliw.

Dziś dane o inflacji. Ekonomiści zwracają uwagę na jeden element

Dziś dane o inflacji. Ekonomiści zwracają uwagę na jeden element

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Ostatnie godziny na dokumenty w sprawie tak zwanego 300 plus. W czwartek mija termin na składanie wniosków dotyczących rządowego programu Dobry start, w ramach którego można otrzymać jednorazowo 300 złotych na każde uczące się dziecko. Przysługuje ono raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością – do 24 lat.

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Ostatni dzień na złożenie wniosku. Inaczej pieniądze przepadną

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 procent w 2023 roku ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflację i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 roku wzrost powinien odbić do 2,6 procent - prognozuje OECD w najnowszym raporcie. Z kolei w 2025 roku organizacja spodziewa się wzrostu na poziomie 2,9 procent.

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Na granicy Polski ze Słowacją na początku października przywrócono tymczasowe kontrole. Jak wynika z najnowszego projektu rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), mają one potrwać jeszcze przynajmniej do 2 stycznia 2024 roku.

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Po ataku hakerów na ALAB Laboratoria infolinia Biura Informacji Kredytowej jest "ekstremalnie obciążona". - Klienci pytają głównie, jak się uchronić przed ryzykiem wyłudzenia - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego BIK.

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" - poinformował bank w komunikacie. Pierwotnie miało się to stać 20 listopada.

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes

Skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski - oceniła Rada Przedsiębiorczości. Wyjaśniła, że problemy transportowe na granicy szkodzą polskiej racji stanu, w centrum której leży zdolność Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji. Zaapelowała do polskich władz o natychmiastowe zaangażowanie się w ich rozwiązanie.

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

Aktualizacja:
Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP

Ustanowienie 24 grudnia, czyli Wigilii, dniem wolnym od pracy jest rozwiązaniem bardzo oczekiwanym przez zatrudnionych w sklepach - stwierdził w komentarzu do przyjętych w środę przez Sejm zmian w zakazie handlu wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność" Paweł Skowron. Jak dodał, związkowcom zależało jednak na tym, żeby czas pracy w dodatkowe niedziele handlowe miał skrócony wymiar.

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Kobiety są głównym celem nienawiści w internecie, w tym wulgarnego języka, molestowania i przemocy seksualnej - wynika z ogłoszonego w środę raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Autor:
/dap
Źródło:
PAP