Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2025 roku wyniosło 8482,47 złotego - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to wzrost o 9,2 procent rok do roku. Zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,9 procent w ujęciu rocznym.
Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.
Wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w styczniu wzrosło o 9,2 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadło o 3,8 proc.
Zatrudnienie w styczniu spadło o 0,9 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym nie zmieniło się.
Komentarze ekonomistów
"Płace wzrosły w styczniu o 9,2% r/r. Hamowanie grudniowe potwierdzone. Do końca roku osiągniemy 7-8%. Ostatnia mila inflacji skończy się w 2026 roku, kiedy te płace przefiltrują się całkowicie do inflacji usługowej. RPP ma coraz mniej argumentów, aby trzymać stopy B/Z." - napisali w komentarzu do danych ekonomiści mBanku.
"Styczniowy odczyt płac wypadł z kolei zgodnie z oczekiwaniami. Wynagrodzenia wzrosły o 9,2% r/r wobec konsensusu 9,1%. To solidne dane, w szczególności biorąc pod uwagę efekt wysokiej bazy sprzed roku. Momentum płac wraca w okolice 9%." - ocenili z kolei analitycy Pekao.
"Tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło w styczniu z 9,8 do 9,2%. Słabszy wynik jest związany bezpośrednio z mniejszą podwyżką wynagrodzenia minimalnego niż w ubiegłym roku. Dane GUS wskazują też na słabsze wyniki w sektorach z gorszą koniunkturą np. przemyśle czy transporcie. Najwyżej rosną wynagrodzenia w usługach np. w rekreacji i kulturze (13,3%) czy administracji (10,1%)" - skomentowali eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock