Budowanie supermarketów o powierzchni powyżej 2000 m kw. tylko i wyłącznie na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego - zakłada ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
Zmiana w ustawie polega na tym, że jeżeli na terenie gminy planowana jest budowa wielkopowierzchniowego obiektu handlowego (WOH) o powierzchni przekraczającej 2000 m kw., to obszar takiej budowy jest określony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Natomiast lokalizacja WOH na wyznaczonym obszarze może się odbyć tylko i wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowanie przestrzennego.
Ponowna zmiana
Norma 2000 m kw. obowiązywała już wcześniej. W 2007 r. została zmieniona na 400 m kw. na mocy ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (WOH). W 2008 r. przepis zakwestionował jednak Trybunał Konstytucyjny i od tamtej pory w kwestii tej istniała luka prawna. Większość gmin lokalizowała supermarkety o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania, jednak z powodu braku regulacji i sprzecznego orzecznictwa sądów, taka budowa mogła się odbyć też na podstawie warunków zabudowy. Nowelizacja reguluje te zasady i likwiduje istniejącą od 2008 r. lukę prawną.
Rewolucja w handlu. Moda bije supermarkety:
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock