Dla osób, które przynajmniej trzy lata nie rozliczały podatku w Polsce, w przypadku powrotu do kraju przez cztery lata będzie obowiązywała wysoka ulga podatkowa - przypomniał w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski, odnosząc się do Polskiego Ładu.
Wiceszef resortu finansów pytany w poniedziałek na antenie Programu I Polskiego Radia o rozwiązania w ramach Polskiego Ładu - m.in. narzędzia zachęcające ludzi do wchodzenia na polski rynek pracy wskazał na tzw. ulgę na powrót.
Ulga na powrót
Sarnowski wskazał, że rozwiązanie to zacznie obowiązywać od stycznia 2022 r. - Dla osób, które przynajmniej przez trzy lata nie rozliczały podatków w Polsce, pracowały i działały za granicą, w przypadku powrotu do kraju funkcjonować będzie przez cztery lata od powrotu do Polski bardzo wysoka ulga podatkowa - zaznaczył.
Wiceminister finansów ocenił, że poza granicami Polski, w innych krajach UE, mieszka obecnie ponad 2 mln osób. - Mamy bardzo dużą grupę Polaków w Wielkiej Brytanii - są to osoby, które muszą się mierzyć z niedogodnościami związanymi z brexitem - stwierdził.
Dodał, że dużo Polaków pojechało też do krajów Europy Południowej, "które szczególnie mocno zostały dotknięte przez epidemię koronawirusa" i w których utrzymuje się wysoki, dwucyfrowy, poziom bezrobocia.
- Będzie to również i oferta dla nich, oferta, która może pomóc im w podjęciu decyzji o powrocie na polski rynek pracy - mówił Sarnowski.
Ulga na powrót - kto skorzysta?
Wysokość odliczenia będzie uzależniona od kwoty podatku należnego za rok podatkowy, w którym nastąpiła zmiana rezydencji podatkowej lub podatku należnego za następny rok podatkowy (następujący po roku zmiany rezydencji). Przepisy będą umożliwiały podatnikowi wybór tego roku, zwanego "rokiem bazowym", tak, aby mógł on wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.
Wysokość odliczenia w pierwszym roku wyniesie 50 proc. podatku należnego za wybrany przez podatnika rok bazowy. W drugim roku będzie to 50 proc. podatku należnego za pierwszy rok stosowania odliczenia, czyli 50 proc. kwoty podatku po odliczeniu ulgi na powrót w pierwszym roku.
Jeżeli podatnik zmienił rezydencję podatkową w 2021 r., to odliczenie będzie mógł stosować, rozliczając podatek:
- za rok 2022, 2023, 2024, 2025 jeżeli jego rokiem bazowym będzie rok zmiany rezydencji, czyli rok 2021,
- albo za lata 2023, 2024, 2025 i 2026 jeżeli jego rokiem bazowym będzie rok następujący po roku zmiany rezydencji, czyli rok 2022.
Z odliczenia będzie można skorzystać niezależnie od tego, czy podatnik opodatkowuje swoje dochody indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko.
Preferencja będzie stosowana w rozliczeniu rocznym i będzie z niej można skorzystać tylko raz.
Polski Ład od 1 stycznia
1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Dzięki nim w portfelach Polaków ma pozostać 17 mld zł. Niższe podatki zapłaci 18 mln Polaków. Prawie 9 mln przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Podatek w wysokości 32 proc. płacić będzie o połowę mniej osób niż dotychczas – ich liczba zmniejszy się z ok. 1,24 mln do 620 tys. Nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce - informuje resort finansów.
Jak dodaje MF, Program repatriacji kapitału w ramach Polskiego Ładu - stworzony jest z myślą o Polakach, którzy mieszkają poza granicami kraju. Jego celem jest zaproszenie ich do powrotu do Polski. "Obywatele Polski i osoby dysponujące Kartą Polaka, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą i które zdecydują się na powrót do kraju, skorzystają z ulgi PIT-0 dla powracających, w wyniku działania której przez cztery lata od powrotu do Polski będą płacili niższy podatek dochodowy - podano.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock