Pojęcie i rodzaje obligacji. Gdzie kupić obligacje skarbowe i jak są oprocentowane?

Źródło:
obligacjeskarbowe.pl
Henryka Bochniarz: w tej chwili najbezpieczniej inwestować w obligacje
Henryka Bochniarz: w tej chwili najbezpieczniej inwestować w obligacje
Henryka Bochniarz: w tej chwili najbezpieczniej inwestować w obligacje

Obligacje to papiery wartościowe emitowane w serii, w których emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia. Szczególnym rodzajem obligacji są obligacje skarbowe, których emitentem jest Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Finansów.

Obligacje to papiery wartościowe emitowane w serii, których emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (tzw. obligatariusza) i zobowiązuje się do spełnienia wobec niego określonego świadczenia.Obligacje skarbowe to rodzaj obligacji, których emitentem jest Skarb Państwa.W lutym br. zmienione zostało oprocentowanie obligacji skarbowych.

Co to są obligacje?

Obligacje to papiery wartościowe emitowane w serii, czyli reprezentujące prawa majątkowe podzielone na określoną liczbę równych jednostek. Tzw. emitent stwierdza w nich, że jest dłużnikiem właściciela obligacji, czyli tzw. obligatariusza, i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia.

Kto może emitować obligacje, jest określone w art. 2 ustawy o obligacjach. Są to:

– osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą lub utworzone wyłącznie w celu przeprowadzenia emisji obligacji, w tym takie, które mają siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej; – osoby prawne, które upoważnione są do emisji obligacji na podstawie innych ustaw; – spółki komandytowo-akcyjne; – spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa; – gminy, powiaty, województwa, związki tych jednostek oraz jednostki władz regionalnych lub lokalnych innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej; – instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub NBP, lub przynajmniej jedno z państw należących do OECD, lub bank centralny takiego państwa, lub instytucje, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła stosowne umowy. 

Obligacje mogą być także emitowane przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski.

Obligacje skarbowe

Szczególnym rodzajem obligacji są obligacje skarbowe, nazywane także obligacjami Skarbu Państwa. Jak sama nazwa wskazuje, ich emitentem jest Skarb Państwa, sprzedawane są zaś przez jego reprezentanta, czyli Ministra Finansów. Poprzez obligacje skarbowe Minister Finansów pożycza od ich nabywcy określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się do jej zwrotu w określonym czasie wraz z odsetkami. Dłużnikiem staje się zatem Skarb Państwa, który jednocześnie jest gwarantem wykupu obligacji i zapłaty należnych odsetek. 

To właśnie Skarb Państwa, występujący w roli emitenta, dłużnika i gwaranta, powoduje, że obligacje skarbowe uznawane są za najbardziej bezpieczną formę oszczędzania. Co więcej, prosty mechanizm, przejrzyste zasady i dostępność są sposobem na gromadzenie kapitału dla osób, które nie posiadają fachowej wiedzy, czy specjalistycznego wykształcenia. 

Gdzie i jakie obligacje Skarbu Państwa kupić?

Gdzie kupić obligacje skarbowe? Tzw. obligacje hurtowe sprzedawane są na przetargach dla dużych inwestorów. Obligacje oszczędnościowe, które kierowane są do nabywców indywidualnych, można kupić zaś:

– przez agenta emisji, czyli Bank PKO BP; – w Punktach Obsługi Klientów Biur Maklerskich PKO BP; – za pośrednictwem Internetu; – za pośrednictwem konta Inteligo; – telefonicznie. 

Wszystkie szczegóły, w tym listę Punktów Sprzedaży Banku PKO BP, adresy stron internetowych oraz numery telefonów, znaleźć można na stronie internetowej obligacjeskarbowe.pl.   

Jakie obligacje wybrać? Obligacje Skarbu Państwa dzieli się na kilka rodzajów, które różnią się między sobą terminem wykupu i sposobem oprocentowania. Są to:

– obligacje dwuletnie, czyli Dwuletnie Oszczędnościowe Stałoprocentowe tzw. DOS; – obligacje trzymiesięczne, czyli Oszczędnościowe Trzymiesięczne Stałoprocentowe tzw. OTS; – obligacje trzyletnie, czyli Trzyletnie Oszczędnościowe Zmiennoprocentowe tzw. TOZ; – obligacje czteroletnie, czyli Czteroletnie Oszczędnościowe Indeksowane tzw. COI; – obligacje dziesięcioletnie, czyli Emerytalne Dziesięcioletnie Oszczędnościowe tzw. EDO.  

Rodzinne Obligacje Skarbowe, które przewidziane są dla beneficjentów programu Rodzina 500+, dodatkowo dzieli się na rodzinne sześcioletnie obligacje skarbowe (tzw. ROS) oraz rodzinne dwunastoletnie obligacje skarbowe (tzw. ROD).

Oprocentowanie obligacji skarbowych

Oprocentowanie obligacji skarbowych może mieć charakter stały lub zmienny, a naliczane jest od wartości nominalnej obligacji. Odsetki wypłacane są po upływie okresu odsetkowego i kapitalizowane.

Ile wynosi oprocentowanie obligacji skarbowych? W lutym br. zostało ono podniesione o 0,50 proc., a dodatkowo marża w kolejnych okresach odsetkowych dla instrumentów, których oprocentowanie jest zależne od wskaźnika inflacji, wynosi obecnie 0,25 proc.

Aktualne oprocentowanie obligacji skarbowych wynosi zatem:

– dla obligacji trzymiesięcznych o oprocentowaniu stałym – 1 proc. w skali roku; – dla obligacji dwuletnich o oprocentowaniu stałym – 1,5 proc. w skali roku, przy czym w pierwszym roku jest ono naliczane od 100 zł, zaś w drugim od wartości powiększonej o wysokość odsetek za pierwszy rok; – dla obligacji trzyletnich o oprocentowaniu zmiennym – 1,6 proc. w pierwszych sześciu miesiącach, w kolejnym okresie zaś jest równe stawce WIBOR 6M; – dla obligacji czteroletnich o oprocentowaniu opartym o inflację – 1,8 proc. w pierwszym roku, w kolejnych latach zaś jest równe inflacji i stałej marży w wysokości 1 proc.; – dla obligacji dziesięcioletnich o oprocentowaniu opartym o inflację – 2,2 proc. w pierwszym roku, w kolejnych latach zaś jest równe inflacji i stałej marży w wysokości 1,25 proc.; – dla rodzinnych obligacji sześcioletnich o oprocentowaniu opartym o inflację – 2 proc. w pierwszym roku, w kolejnych latach zaś jest równe inflacji i stałej marży w wysokości 1,5 proc.; – dla rodzinnych obligacji dwunastoletnich o oprocentowaniu opartym o inflację – 2,5 proc. w pierwszym roku, w kolejnych latach zaś jest równe inflacji i stałej marży w wysokości 1,75 proc. 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych Dz. U. 2009 nr 157 poz. 1240, Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Narodowym Banku Polskim Dz. U. 1997 nr 140 poz. 938, Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 roku o obligacjach Dz. U. 2015 poz. 238,

Autorka/Autor:red.

Źródło: obligacjeskarbowe.pl

Źródło zdjęcia głównego: freeimages

Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk ocenił, że polityków PiS złości, że Polska "wywalczyła w Brukseli najwięcej pieniędzy ze wszystkich państw UE" i są oni "zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw". Przedstawiciele PiS uważają, że propozycja kolejnego budżetu UE nie jest korzystna dla Polski.

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Premier: są zawsze gotowi zatruć radość z polskich zwycięstw

Źródło:
PAP

Ponad 324 tysiące przekroczeń prędkości zarejestrowały w pierwszym półroczu 2025 roku fotoradary działające pod nadzorem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Najwięcej takich sytuacji odnotowano w stolicy Polski. Z kolei odcinkowy pomiar prędkości z największą liczbą wykroczeń znajduje się na dolnośląskim odcinku A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi.

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Postrach kierowców na autostradzie. Prawie 25 tysięcy naruszeń

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego w swoich napojach sprzedawanych w USA. Firma nie potwierdziła tych doniesień. Obecnie napoje koncernu słodzone są w Stanach Zjednoczonych syropem glukozowo-fruktozowym.

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Trump interweniuje w sprawie składu coca-coli. "Zgodzili się"

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał w czwartek wyrok uniewinniający prezesa koncernu Samsung Electronics Co. Ltd. Li Dze Jonga, oskarżonego o manipulowanie cenami akcji i oszustwa księgowe w związku z głośną sprawą fuzji dwóch spółek zależnych Samsunga w 2015 roku.

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Prezes giganta uniewinniony. Był oskarżony o oszustwa i manipulacje

Źródło:
PAP

Oszczędności posiada 83 procent Polaków. Są jednak one tak niewielkie, że co trzecia osoba utrzymałaby się dzięki nim maksymalnie przez miesiąc. Brak oszczędności zadeklarowało 17 procent Polaków. Tak wynika z badania "Skala i cele gromadzenia oszczędności przez Polaków", realizowanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Co trzeci Polak utrzyma się maksymalnie przez miesiąc

Źródło:
tvn24.pl

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

Skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce Rada Przedsiębiorczości zaapelowała o pilne podjęcie działań wspierających Grupę Barlinek po ataku rosyjskich dronów na fabrykę w Winnicy. "Konieczne jest natychmiastowe zapewnienie bezpośredniej pomocy finansowej oraz uruchomienie systemowych rozwiązań" - czytamy.

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Rada Przedsiębiorczości apeluje w sprawie wsparcia Grupy Barlinek

Źródło:
tvn24.pl

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w czerwcu 2025 roku wyniosła 3,4 procent rok do roku, wobec 3,3 procent przed miesiącem - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 3,6 procent rok do roku - podał w środę Brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS). To najwyższy poziom od stycznia 2024 roku, napędzany przede wszystkim wolniejszym spadkiem cen paliw oraz wzrostem cen żywności.

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i orzekł, że ewentualne przyszłe roszczenia byłego klienta banku nie stanowią podstawy do przetwarzania jego danych osobowych oraz że bank nie ma prawa przetwarzać tych danych, jeśli umowa nie została zawarta - poinformował w środę UODO.

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Źródło:
PAP

Francuski premier François Bayrou wyszedł z propozycją ograniczenia ilości świąt państwowych. W ten sposób chce przyczynić się do pobudzenia gospodarki i ograniczenia długu publicznego, jego pomysł nie spotkał się jednak z entuzjastycznym przyjęciem w kraju.  

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Źródło:
BBC, The Guardian, Reuters

Ponad 1,1 miliona rodziców zgłosiło się po wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci - poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Źródło:
PAP

1 stycznia 2026 roku w Polsce pojawić się ma sześć nowych miast. Taki status, według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają miejscowości w województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim.

Nowe miasta na mapie Polski

Nowe miasta na mapie Polski

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych, do tego odsetki. Tyle będą musieli dopłacić niektórzy przedsiębiorcy, korzystający z mrożenia cen energii. Warunkiem skorzystania z obniżonych stawek było złożenie odpowiedniego oświadczenia, na co był czas do końca czerwca.

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Źródło:
PAP

Mam to przedyskutowane z ludźmi, którzy pracowali nad tym od miesięcy. Przedstawię koncepcję podatku cyfrowego premierowi. Ona będzie na przełomie lipca i sierpnia - powiedział w TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto rozbito kumulację. Jeden z graczy wygrał niemal 27 milionów złotych. Z komunikatu Totalizatora Sportowego wynika, że kupon został wysłany w Lesznie. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 lipca 2025 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl