W 2024 roku wzrośnie maksymalna stawka podatku od psa. Jest obwieszczenie minister finansów w tej sprawie. O wprowadzeniu podatku i ostatecznej wysokości daniny decydują samorządy.
W Monitorze Polskim RP opublikowano obwieszczenie minister finansów z dnia 21 lipca 2023 roku w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024. Maksymalna stawka podatku od psa jest co roku podawana w obwieszczeniu szefa resortu finansów, ale o ostatecznej wysokości daniny decydują samorządy.
W 2023 roku wynosi 150,93 zł, a w 2024 wzrośnie do 173,57 zł - czytamy w obwieszczeniu.
Podatek od psa
Podatek od psa nie jest obligatoryjny. Ustawa jedynie daje radom gminy prawo do nakładania podatku od posiadania psa. Tym samym to rady gmin w drodze uchwały decydują, czy podatek od posiadania psa obowiązuje i to na stronach internetowych każdej gminy należy szukać informacji na ten temat.
Gminy także decydują o wysokości podatku od psa, przy czym górną granicę ustala resort finansów. "Każda gmina sama ustala wysokość opłaty, na przykład zależnie od wielkości i rasy psa. Dlatego o dokładną kwotę zapytaj w swoim urzędzie gminy" - wskazano na rządowych stronach.
Ponieważ to gminy decydują, czy na ich terenie będzie obowiązywał podatek od posiadania psa, obowiązek jego płacenia zależy od miejsca zamieszkania. W jaki sposób należy rozliczyć się z podatku od posiadania psa? Osoby, których on dotyczy, zobowiązane są zapłacić go w wymaganej wysokości raz do roku – podobnie jak inne rozliczenia podatkowe.
Aby zapłacić, należy udać się do urzędu gminy i wnieść opłatę w jego kasie, lub zrobić to przelewem internetowym na rachunek bankowy urzędu gminy.
Jeżeli pies urodził się w drugiej połowie roku, obowiązuje zapłata podatku w połowie jego wysokości. W takich przypadkach podatek można zapłacić od razu przy rejestracji psa w gminie.
Kto nie zapłaci podatku od psa?
Nawet jeżeli mieszkamy na terenie gminy, która wymaga opłaty za posiadanie psa, to nie wszyscy muszą uiszczać daninę. Nie zapłacimy podatku za jednego psa, jeśli mamy: orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym; orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności; więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzimy gospodarstwo domowe.
"Jeśli masz więcej psów i spełniasz te warunki – zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa" - czytamy na rządowych stronach.
Ponadto nie zapłacimy podatku za jednego lub dwa psy, jeśli płacimy podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. "Płacisz wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa" - zaznaczono.
Dodatkowo niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock