Pieniądze

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, jak i do kiedy się rozliczyć za 2019 rok

Pieniądze

[object Object]
Wynajem mieszkań coraz droższyTVN24 BiS
wideo 2/5

PIT-28 lub PIT-28S pozwala na rozliczenie przychodów z umowy najmu czy dzierżawy. Kto powinien to zrobić? Jak to zrobić i kiedy mija termin złożenia rozliczenia w urzędzie skarbowym? Wyjaśniamy.

PIT-28 - zmiany

PIT-28 za 2019 rok można złożyć od 15 lutego do 2 marca 2020 roku. Ma to związek ze zmianami w terminach złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019, o których jeszcze pod koniec 2019 roku poinformowało Ministerstwo Finansów.

PIT-28 - kto składa?

PIT-28 lub PIT-28S, składają osoby, które korzystają z opodatkowania ryczałtem oraz mają przychody: - z pozarolniczej działalności gospodarczej (np. działalność indywidualna, spółki: cywilna, jawna), - z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub podobnych umów (jeśli te umowy nie są częścią prowadzonej pozarolniczej działalności), - ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu.

PIT-28S możesz wybrać, jeśli jesteś spadkobiercą lub bliską osobą zmarłego przedsiębiorcy. Można wtedy wypełnić PIT jako tzw. przedsiębiorstwo w spadku.

PIT-28 - czego nie można?

PIT-28 i PIT-28S nie można składać wspólnie z żoną lub mężem - małżonkowie rozliczają się w tym wypadku osobno.

Ponadto, przychodu opodatkowanego ryczałtem nie można łączyć z przychodami z innych źródeł opodatkowanych podatkiem dochodowym. Tego typu przychody należy rozliczyć zeznaniami podatkowymi, np. PIT-37, PIT-36 czy PIT-36L.

Limity PIT-28

W 2019 roku stawka ryczałtowego podatku od czynszu najmu to 8,5 proc., ale tylko wtedy, gdy wartość przychodów w ciągu roku nie przekracza 100 tys. zł. Po przekroczeniu tej kwoty, stawka podskakuje do 12,5 proc.

Limit 100 tys. zł dotyczy wszystkich posiadanych i wynajmowanych przez podatnika nieruchomości - np. lokali, gruntów, mieszkań, budynków. Dotyczy też różnych rodzaje umów – najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy itp. Przy czym, liczy się suma przychodów ze wszystkich tych tytułów.

Co ważne, prawo do ryczałtu przysługuje na cały rok podatkowy. Jeżeli podatnik przekroczy limit przychodu 250 tys. euro (około milion złotych), to w kolejnym roku traci prawo do ryczałtu.

Zgłaszanie ryczałtu

W trakcie roku nie można zrezygnować z najmu na zasadach ryczałtowych, dlatego na początku roku lepiej ustalić, jaki będzie w danym roku przychód, by nie przekroczyć określonych limitów.

Najmu w formie ryczałtu nie trzeba zgłaszać. Pierwsza w roku podatkowym wpłata na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uznawane za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania.

Co ważne, płatność musi być dokonana do 20 dnia miesiąca po miesiącu osiągnięcia pierwszego w danym roku przychodu z najmu. Jeśli przychód był w grudniu, termin mija z końcem roku podatkowego.

TUTAJ ZNAJDZIESZ WZÓR PIT-28 >

TUTAJ ZNAJDZIESZ WZÓR PIT-28S >

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości