Ile chcieliby zarabiać Polacy? "To może być pewne zaskoczenie"

Źródło:
tvn24.pl
Polacy o zarobkach
Polacy o zarobkachTVN24
wideo 2/8
Polacy o zarobkachTVN24

To, co oni piszą na umowach, że tam ma być tyle, premii tyle, a się w końcu okazuje, że nie ma tyle - mówi reporterowi TVN24 jeden z mieszkańców Łodzi. O swoich zarobkach Polacy nie lubią mówić, jednak na pytanie, ile powinna wynosić pensja, odpowiadają chętnie. - Cztery tysiące, około pięciu, by mi wystarczyło - dodaje mężczyzna. Inny rozmówca wskazuje, że "do sześciu tysięcy byłoby dobrze na rękę zarabiać". Materiał programu "Polska i Świat".

Chęć zarabiania większych pensji w rozmowie z TVN24 deklarowały kobiety. - Myślę, że tak koło 8 tysięcy jest okej. Taka kwota do przeżycia - odpowiedziała mieszkanka Łodzi. Druga zadeklarowała, że "tak z 10 tysięcy, kwota netto, w tych czasach".

Mała uliczna sonda TVN24, na niewielkiej próbie mieszkańców Łodzi, pokazuje mniej więcej to samo, co sondaż przeprowadzony na zlecenie portalu Business Insider. Pytanie brzmiało: Jaka pensja netto (na rękę) za wykonywanie pracy zawodowej byłaby dla Pana/Pani obecnie najbardziej satysfakcjonująca? Spośród szesnastu przedziałów sześć zebrało ponad 10 proc. wskazań. Najwięcej — 14,45 proc. — przedział od 5 tys. zł do 6 tys. zł na rękę, na kolejnym miejscu z wynikiem 13,67 proc. było 6-7 tysięcy netto.

- No właśnie to może być pewne zaskoczenie, ponieważ tak naprawdę ono (badanie - przyp. red.) pokazuje takie bardzo racjonalne podejście Polaków do płac. Pamiętajmy, że średnia płaca w Polsce to jest między 7 a 8 tysięcy złotych i tak będzie jeszcze przez najbliższych kilka miesięcy, później oczywiście będzie w kolejnych latach rosła - stwierdza w rozmowie z TVN24 Damian Szymański z portalu Money.

- Trzeba zwrócić uwagę, że co piąty Polak (18,7 proc.) marzy , żeby jego wynagrodzenie netto, czyli to, co otrzymujemy już do portfela, miało przynajmniej pięć cyfr, czyli to już powinno być powyżej 10 tysięcy złotych - powiedziała prof. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.

"Nie ma nic bardziej mylnego niż wyciąganie średniej"

GUS informował niedawno, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 roku wynosiło 7155,48 zł. Tyle, że są to wartości brutto.

- Nie ma nic bardziej mylnego niż wyciąganie średniej. Bo wiemy, że jak pan idzie z psem na spacer, to każdy statystycznie średnio ma trzy nogi, a tak nie jest - wskazuje Anna Gołębicka, ekonomistka z Instytutu im. Adama Smitha.

Szczęśliwa siódemka na koncie to nierealne marzenie wielu osób. Ekonomiści przypominają, że średnie zarobki nie odzwierciedlają realnej sytuacji Polaków. Z prostego powodu.

- To, że średnia wynagrodzeń wynosi 7155,48 zł w gospodarce narodowej, to nie znaczy, że każdy statystyczny Polak tyle zarabia. To znaczy, że jest część Polaków, która zarabia dużo więcej, ale jest długi ogon, który zarabia niestety mniej. No i nie zarabiamy dużo w Polsce, chcielibyśmy zarabiać więcej - dodaje Gołębicka.

Miliony na pensji minimalnej

A gdy weźmiemy pod uwagę, że z 17 milionów aktywnych zawodowo Polaków 3,5 miliona zarabia minimalną pensję (4242 zł brutto), czyli na rękę 3200 zł, to taka sytuacja nie napawa optymizmem.

- Jeśli mówimy na przykład o najmie, to średnia cena podskoczyła w ciągu ostatnich 2-3 lat o kilkadziesiąt procent. Więc proszę sobie wyobrazić, że nagle taka osoba, która zarabia 3 tysiące złotych za mieszkanie jednopokojowe musi zapłacić 2,5 tysiąca złotych. Nikt się nie utrzyma, na przykład w takim mieście jak Warszawa, Katowice, Gdańsk, za 800 złotych - dodaje Szymański.

Pensja minimalna w ostatnich latach rosła szybko. Rosły też wynagrodzenia. Pod tym względem, choć gonimy Zachód, to mamy zadyszkę.

Daleko za Zachodem

- Mimo tego, że się cały czas bogacimy, to wciąż bogaci nie jesteśmy - powiedział ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB Merito.

Ta mapa, opublikowana przez Eurostat, pokazuje wskaźnik wynagrodzenia z uwzględnieniem siły nabywczej, czyli PPS. To sztuczna jednostka walutowa, która umożliwia realne porównywanie dochodu i kosztów życia w różnych krajach.

Wysokość wynagrodzeń z uwzględnieniem siły nabywczej 2022 r.Eurostat

- Średniej unijnej jeszcze nie osiągnęliśmy, mało tego, kraj z którym mamy największe kontakty gospodarcze, czyli Niemcy, więc najwięcej wiemy, co tam się dzieje, jest jeszcze niestety lata świetlne przed nami, bo to jest przynajmniej 80 procent różnicy, jeżeli chodzi o wynagrodzenia, nie mówiąc już o Luksemburgu, w którym ta różnica wynosi grubo ponad dwa razy. Mówię o realnych możliwościach zakupowych za przeciętne wynagrodzenie - wskazuje Zuber.

I to właśnie za granicą najczęściej uświadamiamy sobie, że nasz portfel wcale nie jest taki pokaźny.

- Na przykład w perspektywie krajowej zarabiamy relatywnie dobrze, tutaj bardzo szybko konwergowaliśmy, doganialiśmy Zachód, to w perspektywie międzynarodowej, chociażby kupowanie, jeżdżenie na zagraniczne wakacje, tutaj przede wszystkim mamy te większe straty związane z kursem walutowym - wyjaśnił Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dobra informacja jest taka, że przy niższej obecnie inflacji - najnowsze dane pokazują odczyt 3,9 procent rok do roku - mamy po raz pierwszy od wielu, wielu miesięcy, dodatnią dynamikę płac. To mamy szansę, by także realnie nasze wynagrodzenia, czyli z uwzględnieniem wzrostu cen, inflacji, poszły w górę - Mikołaj Kunica, Business Insider Polska.

Autorka/Autor:Łukasz Łubian

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: A. Aleksandravicius/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Subwencje z tarcz antycovidowych będzie musiało oddać kolejne kilkaset firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR czeka jeszcze na ostatnie potwierdzenia tych decyzji od właściwych służb i instytucji. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy otrzymywali kwoty sięgające nawet 3,5 miliona złotych.

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP