mBank rozpoczął oferowanie ugód frankowych. Oferta przewiduje przewalutowanie dotychczasowego kredytu z franków szwajcarskich na złote, a jednocześnie redukcję kapitału pozostającego do spłaty. Bank planuje zaoferować ugodę wszystkim klientom spłacającym kredyty hipoteczne we frankach do połowy 2023 roku. PKO Bank Polski informował niedawno, że zawarł ponad 18 tysięcy ugód z frankowiczami.
mBank poinformował w czwartkowym komunikacie, że po zamknięciu fazy pilotażu mBank rozpoczął oferowanie ugód frankowych. Zaznaczono, że kształt programu jest efektem doświadczeń z pilotażu.
mBank oferuje ugody frankowe
"W ramach oferty przewalutuje dotychczasowy kredyt z franków szwajcarskich na złote, a jednocześnie zredukuje kapitał pozostający do spłaty. Warunki umorzenia będą ustalane indywidualnie i będą podlegać negocjacjom" - czytamy.
Jak przekazano, przewalutowany kredyt będzie oprocentowany zmienną lub okresowo stałą stopą procentową. Bank proponuje stałe oprocentowanie w wysokości 4,99 proc. "Ugoda pozwoli klientowi definitywnie wyeliminować ryzyko kursowe oraz ryzyko stopy procentowej do 5 lat (w przyszłości oprocentowanie może się zmieniać w zależności od warunków na rynku)" - podali przedstawiciele banku.
mBank zapowiedział, że planuje zaoferować ugodę wszystkim klientom spłacającym kredyty hipoteczne we frankach do połowy 2023 roku. Dodano, że "klienci powinni czekać na kontakt ze strony banku".
"Propozycja będzie przekazywana m.in. mailem. (...) Priorytetem przy ustalaniu kolejności, w jakiej bank skontaktuje się z klientami, będzie sprawne i szybkie obsłużenie wszystkich osób. Szczegółowe warunki klienci będą ustalać telefonicznie z wyznaczonym doradcą banku. Ugodę podpiszą w wybranej placówce podczas jednej wizyty. Nie będzie konieczności zatwierdzenia ugody przed sądem polubownym" - wyjaśniono w czwartkowym komunikacie.
Inne banki
PKO BP 4 października 2021 roku uruchomił program ugód dla kredytobiorców frankowych, który zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym.
- Do tej pory zawarliśmy ponad 18 tysięcy ugód z kredytobiorcami. 73 procent spraw, które trafiają do Sądu Polubownego przy KNF zakończyło się podpisaniem ugody - powiedział w październiku br. Piotr Mazur w rozmowie z PAP Biznes.
Program ugód dotyczących kredytów frankowych uruchomiono też m.in. w Banku Ochrony Środowiska. O pilotażu ugód informowały też BNP Paribas, Santander Bank Polska oraz Bank Pekao.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock