Wskaźniki WIBOR, od których zależy wysokość rat kredytów, idą w górę. WIBOR 3M (trzymiesięczny) dotarł do poziomu 7 procent i jest najwyżej od września 2004 roku.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas czerwcowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa wzrosła do poziomu 6,0 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2008 roku.
Była to już dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Pierwsza z obecnego cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc. Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami.
W ślad za tym w górę idą też wskaźniki WIBOR, od których zależy wysokość raty kredytu.
WIBOR 3M, WIBOR 6M - ile wynoszą
Co do zasady decyzje RPP mają wpływ na WIBOR, co jednocześnie przekłada się na wysokość rat kredytów. Oprocentowanie kredytów składa się bowiem z dwóch elementów: marży banku i wskaźnika WIBOR. Jeśli kredyt mieszkaniowy charakteryzuje się oprocentowaniem zmiennym, wówczas zmiany WIBOR wpływają na wysokość raty.
Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M (trzymiesięczny), co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M (sześciomiesięczny) oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy. Powyższe stawki zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp, które mogą się pojawić w tym okresie.
W poniedziałek po raz kolejny oba wskaźniki poszły w górę. WIBOR 3M jest na poziomie 7,00 proc., najwyższym od 29 września 2004 roku, kiedy wynosił 7,15 proc. Z kolei WIBOR 6M poziom 7 proc. przebił 9 czerwca, pierwszy raz od października 2004 roku. Teraz wynosi 7,30 proc.
Oznacza to, że jeśli mieliśmy lub będziemy mieli w najbliższych dniach aktualizowaną wysokość rat, to nie tylko czerwcowa, ale i ewentualna lipcowa podwyżka stóp, już jest w niej zawarta. Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 7 lipca.
O ile wzrosną jeszcze stopy procentowe?
Zdaniem ekonomistów Bank of America Global Research (BofA) główna stopa NBP może wzrosnąć do 9-10 proc. Z kolei ekonomiści banków w Polsce widzą szczyt podwyżek w przedziale 6,50-8,50 proc.
Na temat docelowego poziomu stopy referencyjnej mówił 9 czerwca podczas konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP.
- Inflacja rośnie, to rosną też stopy, tak jak to zapowiadaliśmy. Trwa cykl podwyżek stóp procentowych - wskazywał. Jednocześnie zaznaczał, że jesteśmy bliżej końca cyklu. - Jesteśmy bliżej końca niż początku, bo to już była kolejna podwyżka. Jesteśmy na dosyć wysokim poziomie - zwracał uwagę Glapiński.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock