W styczniu 2025 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 5,3 procent rok do roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca inflacja wyniosła 1,0 procent - wynika ze wstępnych danych GUS.
Porównując rok do roku, największy wzrost cen odnotowano w kategorii nośniki energii - o 13,2 proc. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 5,5 proc., a napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 4,2 proc. Najmniejszy wzrost odnotowano w kategorii paliwa do prywatnych środków transportu - o 0,1 proc. - wskazał GUS.
Z danych GUS wynika także, że w porównaniu do grudnia 2024 r., czyli miesiąca poprzedniego, największy wzrost odnotowano w kategorii paliw - o 1,8 proc., następnie w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe - o 1,6 proc. Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe zdrożały o 1,5 proc., a nośniki energii - o 1,4 proc.
"Inflacja zaskoczyła". Komentarze ekonomistów
Analitycy zespołu ING Economics Poland wskazali we wpisie w mediach społecznościowych, że "podobnie jak w Czechach i na Węgrzech inflacja zaskoczyła po wyższej stronie".
"Wyższy od naszych oczekiwań wzrost cen żywności i brak istotnej poprawy w przypadku inflacji bazowej, którą poznamy dopiero w marcu. Oczekujemy dalszego wzrostu CPI w 1kw25" - dodali.
W ocenie analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) "istotnym czynnikiem podbijającym wzrost cen był wzrost opłaty za gaz. A także wzrost akcyzy na alkohol i tytoń".
"W drugiej połowie roku inflacja zacznie stopniowo spadać. Będzie to m.in. efekt wolniejszego wzrostu cen usług" - ocenia PIE.
Analitycy zespołu mBank Research w swoim komentarzu wskazali na 3 główne powody wzrostu inflacji:
"1. Dość wysoka, miesięczna realizacja cen żywności (+1,6 proc. mdm). Wskazywały na to źródła 'internetowe'. 2. Wyprzedzające dostosowania cen papierosów i alkoholu do zmiany stawek akcyzowych (+1,5 proc. mdm łącznie). 3. Absolutnie przewidywalne zachowanie cen paliw i nośników energii".
Zauważyli przy tym, że "to jest wynik na starych wagach. W marcu będzie rewizja na nowych wagach, pewnie w dół".
"Czy to zmienia scenariusz na 2025 rok? Nie, bo niemal dokładnie idziemy ścieżką, którą wyznaczyliśmy w grudniu. Inflacja w okolicach 3 proc. pod koniec roku z wyraźnym obniżeniem dynamik inflacji bazowej" - wskazali analitycy mBanku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: SkazovD/Shutterstock