Nagły zwrot na rynkach. Po oświadczeniu FBI


Rynki pozytywnie zareagowały na oświadczenie szefa FBI, dotyczące Hillary Clinton. Zyskują meksykańskie peso, kontrakty na amerykańskie akcje oraz giełdy w Azji i Europie.

Szef FBI James Comey poinformował, że po sprawdzeniu nowych maili Clinton, nie ma podstaw do postawienia jej zarzutów karnych.

Cios dla Clinton

Comey oświadczeniem sprzed kilkunastu dni dotyczącym nowych mailach dostarczył Donaldowi Trumpowi na finiszu kampanii amunicji do ataków na demokratkę. Jej notowania wyraźnie spadły, a przed wtorkowymi wyborami rosła niepewność.

To także przyczyniło się do słabych notowań na Wall Street. S&P zaliczyło dziewięć spadkowych sesji z rzędu, co było najdłuższą tego typu serią od 1980 roku.

Jak wskazuje CNN Money, inwestorzy są zaniepokojeni perspektywą ewentualnego zwycięstwa Donalda Trumpa. Wśród przyczyn wymienia się m.in. restrykcyjne stanowisko w sprawie polityki handlowej oraz ogólną nieprzewidywalność. Clinton jest postrzegana jako mniejsze ryzyko.

Citigroup opublikował w piątek swoje prognozy zgodnie, z którymi zwycięstwo Trumpa spowoduje zanurkowanie indeksu S&P500 od 3 do 5 proc. Wygrana Clinton nie przyniesie większych wahań.

Peso rośnie

Dlatego najnowsze oświadczenie FBI to dobra wiadomość dla rynków. - Bezpieczne przystanie przyciągnęły duże wpływy w ubiegłym tygodniu, dzisiaj obserwujemy odwrócenie tych tendencji - wskazuje w poniedziałek Matt Simpson, analityk ThinkMarkets.

Japoński jen, który jest postrzegany jako inwestycja o niskim poziomie ryzyka, w poniedziałek o poranku traciła na parze do dolara 1 proc.

Notowania pary JPY/USD w poniedziałekstooq.pl

Spadła również wartość złota.

Wzrosły za to ryzykowne aktywa. Zyskiwały zarówno japoński indeks Nikkei - o 1,61 proc. oraz australijski parkiet - o 1,1 proc. Zyski wykazywały również kontrakty na amerykańskie akcje.

Na początku poniedziałkowych notowań wzrosty zaobserwowano także na parkietach w Europie Zachodniej. Ok. godz. 9:45 o 1,23 proc. rósł też indeks WIG20.

Początek tygodnia na parkietach w Europie ZachodniejPAP

Tymczasem peso meksykańskie, które jest kluczowym wyznacznikiem notowań Trumpa, zyskało w nocy wobec dolara 1,7 proc.

Notowania pary MXN/USD na początku tygodniaBloomberg

To oznacza, że szanse kandydata republikanów maleją. Waluta ta bowiem w ostatnich tygodniach osłabiała się wraz z lepszymi wynikami miliardera w sondażach.

Propozycje Trumpa, w tym budowa muru na granicy z Meksykiem i renegocjacja NAFTA, kluczowego porozumienia o wolnym handlu w regionie, spowodowały obawy dotyczące meksykańskiej gospodarki.

Miedź w górę

W reakcji na "oczyszczenie" Hillary Clinton przez FBI mocną rosną również ceny miedzi na giełdzie metali w Szanghaju. Miedź kosztuje 40.070,00 juanów za tonę, po zwyżce o 2,4 proc. To oznacza, że surowiec jest obecnie najdroższy od ponad roku.

Na giełdzie w Londynie tona miedzi w dostawach trzymiesięcznych drożeje o 0,6 proc. do 5.020 dolarów za tonę.

Podobną sytuację obserwujemy w przypadku cen ropy naftowej. Ceny surowca na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o niemal 1,5 proc. przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA. Z kolei Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 56 centów, czyli 1,2 proc., do 46,14 dolarów za baryłkę.

Zobacz materiał "Faktów" TVN (06.11.2016):

Autor: mb / Źródło: CNN Money, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Wenecji upadła i złamała rękę, wsiadając do tramwaju wodnego. Domagała się odszkodowania od zakładu transportu miasta twierdząc, że nie zadbał on o bezpieczeństwo na przystanku. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że cała sytuacja jest winą kobiety, bo ta miała na nogach szpilki i wiedziała, że ryzykuje, wybierając tego typu buty.

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Źródło:
PAP