Energa Obrót informuje swoich klientów o jednorazowej obniżce rachunku za prąd dla gospodarstw domowych. Komunikat w tej sprawie wyświetla się po zalogowaniu w elektronicznym biurze obsługi.
19 września weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Dotyczy ona uwzględnienia w rachunkach 12-proc. obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych.
"Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, przynosi nowe korzyści dla odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w Polsce. Z premii skorzystają także klienci Energi Obrotu" - czytamy w komunikacie widniejącym po zalogowaniu w elektronicznym biurze obsługi klientów Energa Obrót.
Spółka przekazała, że "jednorazowa obniżka rachunku za prąd wyniesie 125,34 zł".
Komunikat w tej sprawie pojawił się również na stronie Energi Obrót. Wcześniej informowaliśmy, że wiadomości z podobną treścią pojawiły się na stronach Enei, PGE oraz Taurona. Z kolei wiadomości e-mail wysłał do swoich klientów E.ON Polska.
Energa dostarcza energię elektryczną na obszarze jednej czwartej powierzchni Polski, w jej północnej i środkowej części. Jak czytamy na stronie firmy, spółka jest dystrybutorem energii elektrycznej dla ponad 3,3 mln odbiorców.
Obniżka cen prądu. Warunki
Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku spełnienia przez gospodarstwo domowe jednego ze wskazanych warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić "bez zbędnej zwłoki", nie później niż na ostatniej fakturze za 2023 roku.
Tymi warunkami są:
- zmniejszenie o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 roku,
- potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy energii elektrycznej,
- wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną,
- zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach przez niego świadczonych,
- bycie prosumentem,
- złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.
"Wszystkim klientom, którzy są odbiorcami w gospodarstwie domowym i spełnią warunki wskazane w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska, jednorazowo obniżymy rachunek za prąd w kwocie równej 12 proc. iloczynu średniej ceny energii elektrycznej opublikowanej przez Prezesa URE na 2022 r. i wynikającej z taryf sprzedawców z urzędu, dla taryfy G1x oraz wolumenu energii wynoszącego 2523 kWh" - czytamy w komunikacie Energi Obrót.
Spółka udostępniła numer infolinii 555 555 512, pod którym klienci mają możliwość, aby spełnić jeden z warunków koniecznych do uzyskania jednorazowej obniżki rachunku za prąd. "Jeśli zadzwonisz na ten numer infolinii będziesz mógł: aktywować eFakturę, potwierdzić swoje dane kontaktowe z faktury lub je zaktualizować" - wyjaśniono. Klienci mają czas na spełnienie jednego z powyższych warunków do 15 grudnia.
Nie trzeba kontaktować się z Energą, ani składać oświadczeń, jeśli na dzień wejścia w życie rozporządzenia, czyli 19 września br., klient był prosumentem, lub wyraził zgodę na otrzymywanie informacji dotyczących produktów i usług, lub miał aktywną eFakturę, lub złożył oświadczenie w ramach Tarczy Solidarnościowej.
Zgodnie z rozporządzeniem sprzedający energię elektryczną muszą wyznaczyć termin - nie krótszy niż 21 dni - na to by ich klienci mogli: zweryfikować i potwierdzić swoje dane, jakie posiada sprzedawca, lub wyrazić zgodę np. na otrzymywanie faktury za prąd on-line. Firmy energetyczne musza też wskazać sposób, w jaki sposób ich klienci będą mogli dokonać tych czynności.
Obowiązujące przepisy zakładają ponadto, że jeśli odbiorca nie spełnia żadnego z wymienionych wyżej warunków uprawniających do upustu, naliczona w 2023 roku obniżka zostanie skorygowana w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 roku, nie później jednak niż do 31 grudnia 2024 roku.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock