Termin na złożenie PIT za 2021 rok upływa 2 maja 2022 roku. Można to zrobić między innymi za pomocą usługi Twój e-PIT. Do tej pory za jej pośrednictwem złożono ponad 5 milionów zeznań - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu. Usługa jest skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. W usłudze jest też dostępne oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.
KAS przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2021 rok dla 23 295 876 podatników. "Mamy już ponad 5 mln zeznań złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku taka liczba pojawiła się w systemie 25 kwietnia. W tym roku podatnicy jeszcze chętniej korzystają z naszych e-usług" - poinformowała w niedzielę, cytowana w komunikacie, wiceminister finansów i szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.
Podatnicy korzystający z usługi złożyli:
- 4,5 mln deklaracji PIT-37,
- 224 tys. deklaracji PIT-28,
- 138 tys. deklaracji PIT-38,
- 107 tys. deklaracji PIT-36,
- 30 tys. oświadczeń PIT-OP.
Z komunikatu wynika, że podatnicy najchętniej składają zeznania poprzez Twój e-PIT w niedziele i poniedziałki. "Najwięcej e-PITów składają w godzinach wieczornych – pomiędzy godz. 19:00 i 20:00" - czytamy.
Z kolei przedsiębiorcy mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.
Twój e-PIT - jak się zalogować?
Dostęp do usługi Twój e-PIT jest możliwy wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Logowanie jest możliwe Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel.
Ponadto, jak poinformowała KAS, do samej usługi Twój e-PIT można zalogować się także danymi podatkowymi, podając:
- PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
- kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 rok,
- kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 roku (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 rok.
Jak dodano, podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 roku nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.
Do kiedy trzeba się rozliczyć?
Po zalogowaniu się do usługi podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia. Termin na to, co do zasady, mija wraz z końcem kwietnia, w tym roku 30 kwietnia to jednak sobota. Oznacza to wydłużenie możliwości rozliczenia z fiskusem do 2 maja.
Po tym terminie KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
Zeznania PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.
"Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi" - poinformowało MF.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock