Sprzedawcy prądu rozpoczęli proces informowania o tym, w jaki sposób skorzystać z 12-procentowej obniżki cen prądu. Na stronach internetowych, w e-mailach, ale i w wiadomościach SMS, które właśnie trafiają do klientów, firmy energetyczne przypominają o warunkach, które trzeba spełnić.
We wtorek 19 września weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Dotyczy ona uwzględnienia w rachunkach 12-proc. obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych.
W związku z nowymi przepisami na stronie internetowej firmy energetycznej Enea pojawiły się informacje dotyczące obniżki.
"Dzięki rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, zastosujemy obniżkę kwoty rachunku za energię w wysokości 125,34 zł." - napisano na stronie internetowej dostawcy prądu. Enea równocześnie wysyła do klientów SMS-y w tej sprawie.
Wiadomości z podobną treścią pojawiły się również na stronie internetowej PGE oraz Taurona. Z kolei EON za pośrednictwem mailingu wysyła do swoich klientów komunikat: "obniżymy kwotę należności za energię w 2023 roku odbiorcom w gospodarstwie domowym, którzy spełnią przynajmniej jeden z sześciu wskazanych niżej warunków. Kwota obniżki wyniesie 125,34 zł. Obniżenie należności odnosi się do punktów poboru energii, w których energię nabywa odbiorca w gospodarstwie domowym".
Obniżka cen prądu. Takie warunki trzeba spełnić
Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku spełnienia przed odbiorcę energii (gospodarstwo domowe) jednego ze wskazanych warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić "bez zbędnej zwłoki", nie później niż na ostatniej fakturze za 2023 r.
Tymi warunkami są:
- zmniejszenie o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.; - potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy energii elektrycznej; - wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną; - zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach przez niego świadczonych; - bycie prosumentem, - złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.
Zgodnie z rozporządzeniem sprzedający energię elektryczną wyznaczą termin - nie krótszy niż 21 dni - na to by ich klienci mogli: zweryfikować i potwierdzić swoje dane, jakie posiada sprzedawca, lub wyrazić zgodę np. na otrzymywanie faktury za prąd on-line. Firmy energetyczne będą musiały też wskazać sposób, w jaki sposób ich klienci będą mogli dokonać tych czynności.
Obowiązujące przepisy zakładają ponadto, że jeśli odbiorca nie spełnia żadnego z wymienionych wyżej warunków uprawniających do upustu, naliczona w 2023 r. obniżka zostanie skorygowana w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do 31 grudnia 2024 r.
Niższy rachunek za prąd
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z PAP wskazywała wcześniej, że nowe przepisy obligują sprzedawców energii do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń, który wynagradza prooszczędnościowe działania odbiorców energii.
- Wartość rachunku dla gospodarstw domowych, które spełnią jeden z wymienionych w rozporządzeniu warunków, zostanie obniżona o 12 procent wstecznie od początku 2023 roku. Oznacza to, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie około 120 złotych. Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym - tłumaczyła.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock