Ważna zmiana w rachunkach za prąd. Nowe przepisy weszły w życie

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Derski: dystrybutorzy energii dotrzymują parametrów napięcia kosztem prosumentów
Derski: dystrybutorzy energii dotrzymują parametrów napięcia kosztem prosumentówTVN24
wideo 2/8
TVN24Derski: dystrybutorzy energii dotrzymują parametrów napięcia kosztem prosumentów

Sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w swoich rozliczeniach z klientami uwzględnić 12-procentową obniżkę rachunku za energię - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Poinformowała, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie około 120 złotych.

We wtorek weszły w życie przepisy noweli rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną, które zostały przygotowane przez resort klimatu i środowiska.

Szefowa MKiŚ podkreśliła w rozmowie z PAP, że rozporządzenie to jedna z odpowiedzi na kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę. - W odpowiedzi na kryzys energetyczny i wojnę wywołaną przez Rosję na działania osłonowe dla obywateli w latach 2022-2023 wydamy w sumie blisko 100 miliardów złotych. Rozporządzenie ws. dodatkowej obniżki cen to dodatkowe zabezpieczenie osłonowe przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej dla polskich rodzin. Zmiany pozytywnie wpłyną także na kształtowanie polityki konsumenckiej przez przedsiębiorstwa energetyczne - wskazała.

Nowy sposób rozliczeń

Minister zaznaczyła, że wchodzące w życie we wtorek przepisy obligują sprzedawców energii do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń, który wynagradza m.in. prooszczędnościowe działania odbiorców energii. - Wartość rachunku dla gospodarstw domowych, które spełnią jeden z wymienionych w rozporządzeniu warunków, zostanie obniżona o 12 procent wstecznie od początku 2023 roku. Oznacza to, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie około 120 złotych. Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym - wyjaśniła Anna Moskwa.

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku spełnienia przed odbiorcę energii jednego ze wskazanych w projekcie warunków, rozliczenie obniżki ma nastąpić "bez zbędnej zwłoki", nie później niż na ostatniej fakturze za 2023 r. Te warunki to:

- zmniejszenie o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.; - potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy energii elektrycznej; - wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną; - zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach przez niego świadczonych; - bycie prosumentem, - ewentualnie złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.

Rozliczenie bez spełnienia warunków

Rozporządzenie przewiduje, że jeśli odbiorca nie spełnia żadnego z powyższych warunków, naliczona w 2023 r. obniżka zostanie skorygowana w fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r., nie później jednak niż do 31 grudnia 2024 r.

Minister podała, że resort ma już gotowy projekt ustawy, która obejmowałaby mechanizmy wsparcia odbiorców zarówno energii elektrycznej, gazu, jak i ciepła w przyszłym roku. Ewentualne instrumenty wsparcia na przyszły rok mogą się pojawić w czwartym kwartale br.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości