Morawieckiego wyprawa do Londynu. O co w niej chodzi?

Mateusz Morawiecki chce przyciągnąć inwestorów nad Wisłę
Mateusz Morawiecki chce przyciągnąć inwestorów nad Wisłę
TVN24 BiS
Mateusz Morawiecki chce przyciągnąć inwestorów nad WisłęTVN24 BiS

Wicepremier Mateusz Morawiecki jeszcze w tym tygodniu poleci do Londynu, aby zachęcić do inwestowania nad Wisłą. Polska będzie musiała się jednak zmierzyć z poważną konkurencją ze strony innych państw, które mają apetyt na skorzystanie na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Czy mamy zatem jakieś szanse?

23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej przez ich kraj. I choć tamtejszy rząd nie poinformował jeszcze formalnie pozostałych państw o zamiarze wystąpienia z UE, co otworzyłoby drogę do rozpoczęcia negocjacji na temat warunków "rozwodu", to już 16 września na nieformalnym szczycie UE w Bratysławie unijni przywódcy chcą przeprowadzić debatę o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty bez Wielkiej Brytanii.

Eksperci podkreślają, że po ewentualnym Brexicie Londyn może stracić tzw. paszport finansowy, który pozwala na pełne operowanie na rynkach finansowych wszystkich państw członkowskich. Brytyjczycy w czerwcu zdecydowali bowiem o odrzuceniu swobody przepływu osób, a także politycznej wizji UE o charakterze ponadnarodowej instytucji. Swoboda przepływu osób umożliwiała tymczasem do tej pory City przejmowanie najlepszych specjalistów z całej UE.

Niemal na pewno City utraci zatem swój międzynarodowy charakter, a wielkie instytucje coraz częściej myślą o przeprowadzce, bo relacje z Unią Europejską już za kilkanaście miesięcy mogą być trudniejsze.

Chyba że Wielka Brytania wynegocjuje dla nich warunki, które sprawią, że londyńskie City nie będzie musiało się przenosić. Na to się jednak nie zanosi, przynajmniej na razie.

Londyńskie City

Dlatego teraz zarówno Polska jak i kilka innych krajów ostrzy sobie zęby na gigantyczne firmy, które mogłyby się przeprowadzić do ich krajów. Stąd jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych negocjacji na temat warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię rządy poszczególnych państw zabiegają o względy inwestorów.

A walka toczy się o naprawdę potężny kapitał. Londyńskie City jest bowiem handlowo-finansowym centrum świata.

Zatrudnienie w nim sięga 414 600 osób. Są to przede wszystkim menadżerowie sektora finansowego, pracownicy banków, informatycy oraz osoby zajmujące się rynkiem walutowym. Swoją siedzibę w Londynie ma 251 zagranicznych banków. Największym bankiem jest HSBC, który zarządza aktywami na kwotę 2,41 bln dolarów.

City odpowiada za 41 proc. światowej wymiany handlowej.

Polska przyciąga

Jak poinformował "Financial Times" w czwartek do Londynu uda się wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - To jest na pewno trudne zadanie, ale chcemy pokazać jak atrakcyjnym miejscem do inwestowania może być Warszawa i Polska. Chcemy przyciągnąć do Polski inwestorów - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na TVN24.

- Ponieważ nie jesteśmy członkiem strefy euro, to trudno będzie przyciągnąć największe banki z częścią sprzedażową, natomiast na pewno nie jesteśmy pozbawieni szans jeżeli chodzi o przyciągnięcie ciekawych inwestorów do funkcji wysokopłatnych, rozwojowych takich jak chociażby zarządzanie ryzykiem, zarządzanie informatykami, informacją, zarządzanie danymi. To są bardzo ważne funkcje korporacyjne - dodał.

Morawiecki podkreślił, że Warszawa może przyciągnąć inwestorów "wspaniałymi ludźmi". - Nie tylko Warszawa, ale wiele miast w Polsce. Mamy doskonale wykształconych ludzi, kadrę, informatyków, którzy wygrywają ogólnoświatowe rankingi. Takie rzeczy dostrzegane są przez zagranicznych inwestorów. Te kompetencje będą czymś, co przyciągnie inwestorów - mówił Morawiecki.

Skąd taki termin

Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z tvn24bis.pl przyznaje, że taka wizyta jest "być może odpowiedzią na to, co się dzieje w gospodarce". - Wicepremier jednoznacznie twierdzi, że wie o inwestorach zagranicznych, którzy wstrzymują się z inwestycjami głównie ze względu na niepewność prawną. Zachęcać do inwestycji w Polsce nie pomogły także jego wypowiedzi - wskazuje.

Ekspert przypominał grudniowe wypowiedzi wicepremiera Morawieckiego, że zbyt pogłębiliśmy w ciągu ostatnich 25 lat zależność od inwestorów zagranicznych. Szef MR przypominał wówczas, że 55 do 60 proc. polskiego eksportu generowane jest przez firmy zagraniczne. - To obraz słodko-gorzki, bo bardzo fajnie, że mamy taki eksport, szkoda, że tak zależy od firm zagranicznych - mówił Morawiecki.

- Pierwsza rzecz, która nas uderzyła dość mocno, to było obniżenie (w styczniu - red.) ratingu przez Standard&Poor's i wynikało to częściowo z braku intensywnego kontaktu z inwestorami zagranicznymi, z tymi, którzy kupują polskie obligacje, ale również tymi, którzy oceniają gospodarkę. Jeżeli teraz wicepremier Morawiecki chce to naprawiać, to bardzo dobrze - podkreślał w rozmowie z tvn24bis.pl Marek Zuber.

Jakie argumenty

Dzień spędzony na Wyspach przez wicepremiera Morawieckiego będzie wypełniony szeregiem spotkań. W kalendarzu znajdują się m.in. rozmowy z dwoma członkami brytyjskiego rządu - ministrem finansów Philipem Hammondem i ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem.

Morawiecki spotka się również z inwestorami z City.

Według danych "FT" ponad 200 tys. osób pracuje obecnie w Polsce w centrach operacyjnych międzynarodowych korporacji, w tym 50 tys. w sektorze bankowości. Jest to spowodowane relatywnie niskimi pensjami na tle reszty Europy przy jednoczesnym wysokim wykształceniu polskich pracowników.

Czy ten wskaźnik wzrośnie przekonamy się za kilka miesięcy, a będzie to zależało także od oferty i skuteczności zabiegów polskiego rządu.

Zabiegi Francuzów

Nie będzie to łatwe zadanie. Polska będzie musiała się zmierzyć z poważną konkurencją ze strony innych państw, które mają apetyt na skorzystanie na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wśród propozycji pojawiają się takie miasta, jak: Dublin, Frankfurt, czy Paryż.

W ostatnim czasie stolica Francji "zaleca się" bankierom, którzy do tej pory urzędowali w londyńskim City i chcą zachęcić ich do otwierania oddziałów w stolicy Francji. Pod koniec czerwca prezydent Francois Hollande oświadczył, że nie ma powodu, by w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej londyńskie City pozostało ośrodkiem transakcji rozliczeniowych dla euro, a rolę tę powinny przejąć inne unijne centra finansowe.

- Dokąd te transakcje miałyby zostać przeniesione? Są w Europie inne miejsca obrotu. Chcę, by europejskie miejsca obrotu przygotowały się do prowadzenia tych operacji, gdy ewentualnie nie będą się one odbywać w Zjednoczonym Królestwie - dodał.

Jak wskazywał jednak przed kilkoma tygodniami "Financial Times", prócz HSBC, większość banków szydzi z pomysłu, że Paryż mógłby stać się naturalnym następcą City.

Frankfurt z szansami

Wydaje się, że największe szanse ma Frankfurt z silną giełdą DAX. Już teraz niemieckie miasto jest siedzibą Europejskiego Banku Centralnego oraz finansową stolicą największej gospodarki europejskiej. Lokalny minister gospodarki powiedział w połowie czerwca, że kilka zagranicznych banków w ostatnich miesiącach próbowało przeprowadzić rekonesans i rozważa przeniesienie operacji do Frankfurtu.

Część ekspertów jako potencjalnego następcę londyńskiego City wskazuje Luksemburg. Na liście pojawia się także anglojęzyczny Dublin, miejsce atrakcyjne pod względem podatków. Jak wskazywał "Financial Times", stolica Irlandii wydaje się jednak być zaściankiem.

Do gry włączają się również Węgry. Premier Wiktor Orban już nieraz mówił, że londyńskie City to dla niego łakomy kąsek. - Nie będzie tutaj sentymentów dotyczących przyjaźni polsko-węgierskich - powiedział w TVN24 BiS Dominik Hejj, politolog i szef portalu www.kropka.hu.

Prognozy

Przed nami zatem zaciekła walka między europejskimi stolicami o przejęcie inwestorów z londyńskiego City.

Marek Zuber pytany o to rywalizację, wskazuje, że Warszawa nie ma argumentów. - Możemy sobie wyobrazić outsourcing, który się tu umiejscowi. Natomiast nie ma żadnych szans żebyśmy stali się w ciągu paru lat centrum finansowym Europy - powiedział w rozmowie z tvn24bis.pl.

Jednocześnie Zuber dodał, że przeprowadzanie inwestorów z Londynu wcale nie są takie pewne. - To że jakiś kraj nie jest w Unii Europejskiej, to nie oznacza, że nie może być centrum finansowym dla Unii Europejskiej. Na razie to są wypowiedzi wynikające z tego, że Europa obraziła się na Wielką Brytanię - wskazywał.

Zobacz rozmowę z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, który był gościem programu "Jeden na Jeden" w TVN24:

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zaapelował w środę o zachowanie spokoju, co interpretuje się jako odniesienie do zawirowań na giełdach w reakcji na wprowadzone przez niego cła. Podkreślił, że to "wspaniały czas" na to, by kupować.

Potężne zawirowania na rynkach. Trump zabrał głos

Potężne zawirowania na rynkach. Trump zabrał głos

Źródło:
PAP

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe mają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

- Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - zadeklarował premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydent Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Wojna celna Donalda Trumpa może przynieść pozytywne skutki dla części firm. Skorzystać na tej sytuacji mogą podmioty obsługujące logistykę, kurierzy i magazyny - wskazał "Puls Biznesu".

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg