Morawieckiego wyprawa do Londynu. O co w niej chodzi?

Mateusz Morawiecki chce przyciągnąć inwestorów nad Wisłę
Mateusz Morawiecki chce przyciągnąć inwestorów nad Wisłę
TVN24 BiS
Mateusz Morawiecki chce przyciągnąć inwestorów nad WisłęTVN24 BiS

Wicepremier Mateusz Morawiecki jeszcze w tym tygodniu poleci do Londynu, aby zachęcić do inwestowania nad Wisłą. Polska będzie musiała się jednak zmierzyć z poważną konkurencją ze strony innych państw, które mają apetyt na skorzystanie na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Czy mamy zatem jakieś szanse?

23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej przez ich kraj. I choć tamtejszy rząd nie poinformował jeszcze formalnie pozostałych państw o zamiarze wystąpienia z UE, co otworzyłoby drogę do rozpoczęcia negocjacji na temat warunków "rozwodu", to już 16 września na nieformalnym szczycie UE w Bratysławie unijni przywódcy chcą przeprowadzić debatę o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty bez Wielkiej Brytanii.

Eksperci podkreślają, że po ewentualnym Brexicie Londyn może stracić tzw. paszport finansowy, który pozwala na pełne operowanie na rynkach finansowych wszystkich państw członkowskich. Brytyjczycy w czerwcu zdecydowali bowiem o odrzuceniu swobody przepływu osób, a także politycznej wizji UE o charakterze ponadnarodowej instytucji. Swoboda przepływu osób umożliwiała tymczasem do tej pory City przejmowanie najlepszych specjalistów z całej UE.

Niemal na pewno City utraci zatem swój międzynarodowy charakter, a wielkie instytucje coraz częściej myślą o przeprowadzce, bo relacje z Unią Europejską już za kilkanaście miesięcy mogą być trudniejsze.

Chyba że Wielka Brytania wynegocjuje dla nich warunki, które sprawią, że londyńskie City nie będzie musiało się przenosić. Na to się jednak nie zanosi, przynajmniej na razie.

Londyńskie City

Dlatego teraz zarówno Polska jak i kilka innych krajów ostrzy sobie zęby na gigantyczne firmy, które mogłyby się przeprowadzić do ich krajów. Stąd jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych negocjacji na temat warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię rządy poszczególnych państw zabiegają o względy inwestorów.

A walka toczy się o naprawdę potężny kapitał. Londyńskie City jest bowiem handlowo-finansowym centrum świata.

Zatrudnienie w nim sięga 414 600 osób. Są to przede wszystkim menadżerowie sektora finansowego, pracownicy banków, informatycy oraz osoby zajmujące się rynkiem walutowym. Swoją siedzibę w Londynie ma 251 zagranicznych banków. Największym bankiem jest HSBC, który zarządza aktywami na kwotę 2,41 bln dolarów.

City odpowiada za 41 proc. światowej wymiany handlowej.

Polska przyciąga

Jak poinformował "Financial Times" w czwartek do Londynu uda się wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - To jest na pewno trudne zadanie, ale chcemy pokazać jak atrakcyjnym miejscem do inwestowania może być Warszawa i Polska. Chcemy przyciągnąć do Polski inwestorów - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na TVN24.

- Ponieważ nie jesteśmy członkiem strefy euro, to trudno będzie przyciągnąć największe banki z częścią sprzedażową, natomiast na pewno nie jesteśmy pozbawieni szans jeżeli chodzi o przyciągnięcie ciekawych inwestorów do funkcji wysokopłatnych, rozwojowych takich jak chociażby zarządzanie ryzykiem, zarządzanie informatykami, informacją, zarządzanie danymi. To są bardzo ważne funkcje korporacyjne - dodał.

Morawiecki podkreślił, że Warszawa może przyciągnąć inwestorów "wspaniałymi ludźmi". - Nie tylko Warszawa, ale wiele miast w Polsce. Mamy doskonale wykształconych ludzi, kadrę, informatyków, którzy wygrywają ogólnoświatowe rankingi. Takie rzeczy dostrzegane są przez zagranicznych inwestorów. Te kompetencje będą czymś, co przyciągnie inwestorów - mówił Morawiecki.

Skąd taki termin

Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z tvn24bis.pl przyznaje, że taka wizyta jest "być może odpowiedzią na to, co się dzieje w gospodarce". - Wicepremier jednoznacznie twierdzi, że wie o inwestorach zagranicznych, którzy wstrzymują się z inwestycjami głównie ze względu na niepewność prawną. Zachęcać do inwestycji w Polsce nie pomogły także jego wypowiedzi - wskazuje.

Ekspert przypominał grudniowe wypowiedzi wicepremiera Morawieckiego, że zbyt pogłębiliśmy w ciągu ostatnich 25 lat zależność od inwestorów zagranicznych. Szef MR przypominał wówczas, że 55 do 60 proc. polskiego eksportu generowane jest przez firmy zagraniczne. - To obraz słodko-gorzki, bo bardzo fajnie, że mamy taki eksport, szkoda, że tak zależy od firm zagranicznych - mówił Morawiecki.

- Pierwsza rzecz, która nas uderzyła dość mocno, to było obniżenie (w styczniu - red.) ratingu przez Standard&Poor's i wynikało to częściowo z braku intensywnego kontaktu z inwestorami zagranicznymi, z tymi, którzy kupują polskie obligacje, ale również tymi, którzy oceniają gospodarkę. Jeżeli teraz wicepremier Morawiecki chce to naprawiać, to bardzo dobrze - podkreślał w rozmowie z tvn24bis.pl Marek Zuber.

Jakie argumenty

Dzień spędzony na Wyspach przez wicepremiera Morawieckiego będzie wypełniony szeregiem spotkań. W kalendarzu znajdują się m.in. rozmowy z dwoma członkami brytyjskiego rządu - ministrem finansów Philipem Hammondem i ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem.

Morawiecki spotka się również z inwestorami z City.

Według danych "FT" ponad 200 tys. osób pracuje obecnie w Polsce w centrach operacyjnych międzynarodowych korporacji, w tym 50 tys. w sektorze bankowości. Jest to spowodowane relatywnie niskimi pensjami na tle reszty Europy przy jednoczesnym wysokim wykształceniu polskich pracowników.

Czy ten wskaźnik wzrośnie przekonamy się za kilka miesięcy, a będzie to zależało także od oferty i skuteczności zabiegów polskiego rządu.

Zabiegi Francuzów

Nie będzie to łatwe zadanie. Polska będzie musiała się zmierzyć z poważną konkurencją ze strony innych państw, które mają apetyt na skorzystanie na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wśród propozycji pojawiają się takie miasta, jak: Dublin, Frankfurt, czy Paryż.

W ostatnim czasie stolica Francji "zaleca się" bankierom, którzy do tej pory urzędowali w londyńskim City i chcą zachęcić ich do otwierania oddziałów w stolicy Francji. Pod koniec czerwca prezydent Francois Hollande oświadczył, że nie ma powodu, by w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej londyńskie City pozostało ośrodkiem transakcji rozliczeniowych dla euro, a rolę tę powinny przejąć inne unijne centra finansowe.

- Dokąd te transakcje miałyby zostać przeniesione? Są w Europie inne miejsca obrotu. Chcę, by europejskie miejsca obrotu przygotowały się do prowadzenia tych operacji, gdy ewentualnie nie będą się one odbywać w Zjednoczonym Królestwie - dodał.

Jak wskazywał jednak przed kilkoma tygodniami "Financial Times", prócz HSBC, większość banków szydzi z pomysłu, że Paryż mógłby stać się naturalnym następcą City.

Frankfurt z szansami

Wydaje się, że największe szanse ma Frankfurt z silną giełdą DAX. Już teraz niemieckie miasto jest siedzibą Europejskiego Banku Centralnego oraz finansową stolicą największej gospodarki europejskiej. Lokalny minister gospodarki powiedział w połowie czerwca, że kilka zagranicznych banków w ostatnich miesiącach próbowało przeprowadzić rekonesans i rozważa przeniesienie operacji do Frankfurtu.

Część ekspertów jako potencjalnego następcę londyńskiego City wskazuje Luksemburg. Na liście pojawia się także anglojęzyczny Dublin, miejsce atrakcyjne pod względem podatków. Jak wskazywał "Financial Times", stolica Irlandii wydaje się jednak być zaściankiem.

Do gry włączają się również Węgry. Premier Wiktor Orban już nieraz mówił, że londyńskie City to dla niego łakomy kąsek. - Nie będzie tutaj sentymentów dotyczących przyjaźni polsko-węgierskich - powiedział w TVN24 BiS Dominik Hejj, politolog i szef portalu www.kropka.hu.

Prognozy

Przed nami zatem zaciekła walka między europejskimi stolicami o przejęcie inwestorów z londyńskiego City.

Marek Zuber pytany o to rywalizację, wskazuje, że Warszawa nie ma argumentów. - Możemy sobie wyobrazić outsourcing, który się tu umiejscowi. Natomiast nie ma żadnych szans żebyśmy stali się w ciągu paru lat centrum finansowym Europy - powiedział w rozmowie z tvn24bis.pl.

Jednocześnie Zuber dodał, że przeprowadzanie inwestorów z Londynu wcale nie są takie pewne. - To że jakiś kraj nie jest w Unii Europejskiej, to nie oznacza, że nie może być centrum finansowym dla Unii Europejskiej. Na razie to są wypowiedzi wynikające z tego, że Europa obraziła się na Wielką Brytanię - wskazywał.

Zobacz rozmowę z wicepremierem Mateuszem Morawieckim, który był gościem programu "Jeden na Jeden" w TVN24:

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Danii, Finlandii i Niemczech, gdzie odnotowano wygrane drugiego stopnia. W Polsce padły 23 wygrane piątego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Tylko w marcu do Korei Północnej trafiło 165 tysięcy baryłek rosyjskiej ropy, wbrew restrykcjom Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W związku z tym Stany Zjednoczone wraz z partnerami przygotowują pakiet nowych sankcji.

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Źródło:
PAP

W czwartek Onet poinformował, powołując się na swoje źródła, że trzech byłych członków zarządu Orlenu, których działalność jest teraz przedmiotem zainteresowania prokuratury, miało opuścić kraj i na efekty działań śledczych oczekują za granicą. Według doniesień portalu chwilę przed swoją dymisją domu w Turcji poszukiwał jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka Adam Burak. Sam zainteresowany w rozmowie z Wyborczą.biz zaprzeczył temu i przekazał, że "jest w granicach UE".

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Zyski ze sprzedaży gazu z Azerbejdżanu do Unii Europejskiej może czerpać rosyjski gigant Łukoil - wynika z raportu organizacji pozarządowej Global Witness. To za sprawą posiadanych przez rosyjską spółkę udziałów w brytyjskiej spółce BP. W najbliższych latach Łukoil może na tym zarobić nawet 7 miliardów dolarów.

Rosyjski gigant zarobi miliardy na gazie sprzedawanym w Unii Europejskiej

Rosyjski gigant zarobi miliardy na gazie sprzedawanym w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 3 miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 2 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 2 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 2 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Jest nowy prezes stadniny w Janowie Podlaskim. Jak potwierdziło TVN24 informacje mediów został nim 69-letni Leszek Świętochowski. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jeszcze oficjalnie nie podał tej informacji.

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", TVN24

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Polacy pokochali metodę zabezpieczania wszystkich swoich urządzeń i kont jednym hasłem - wynika za danych Biura Informacji Kredytowej. - Jedno hasło do wszystkiego obarczone jest wielkim ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa informacji - ostrzega Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa Grupy BIK.

Jedno hasło, wiele kont. Wciąż wielu Polaków nie zważa na zagrożenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trwają prace Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nad podwyżką płacy minimalnej dla pracowników samorządowych. Po zmianach widełki będą wynosić od 4000 do 6200 zł. Nadal będą one zależne od kategorii.

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Źródło:
PAP

TikTok i Universal Music Group zawarły porozumienie, na mocy którego piosenki artystów z Universal Music Group, w tym Olivii Rodrigo i Drake'a, mają powrócić na platformę. W styczniu Universal Music wycofał utwory swoich podopiecznych z tej platformy społecznościowej. Przedstawiciele największej wytwórni muzycznej świata powoływali się tutaj na spór dotyczący między innymi wykorzystania sztucznej inteligencji.

Utwory gwiazd największej amerykańskiej wytwórni muzycznej wracają na TikToka

Utwory gwiazd największej amerykańskiej wytwórni muzycznej wracają na TikToka

Źródło:
"The Guardian", BBC

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Zapowiedź programu Mieszkanie na start spowodowała wzmożony ruch u deweloperów. Jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Otodom Analytics, średni wskaźnik dziennych rezerwacji mieszkań w połowie kwietnia poszybował do 140 mieszkań. Na początku roku wahał się jeszcze pomiędzy 90-100.

140 mieszkań dziennie. Polacy rezerwują nowe M na potęgę

140 mieszkań dziennie. Polacy rezerwują nowe M na potęgę

Źródło:
"Rzeczpospolita"