Alior Bank miał wstrzymać możliwość uwzględniania dochodu z jednoosobowej działalności gospodarczej przy wyliczaniu zdolności kredytowej. W czwartek bank poinformował TVN24 Biznes, że "usunął barierę technologiczną związaną z obsługą wniosków" i w związku z tym nie będzie "czasowej przerwy" w ich obsłudze.
Narodowy Bank Polski w opublikowanym w poniedziałek raporcie poinformował, że na czwarty kwartał 2023 roku banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych.
Jednym z banków, który miał to zrobić był Alior Bank. "Zmiany w polityce kredytowej wchodzą od 10 listopada, dotyczą wyłącznie nowych wniosków" - informowało we wtorek TVN24 Biznes biuro prasowe Alior Banku. Oznaczałyby one znaczący spadek dostępnej kwoty kredytu dla osób, których głównym źródłem dochodu jest dochód z jednoosobowej działalności gospodarczej.
Przedstawiciele Alior Banku wyjaśnili, że "zmiany wynikają z decyzji wewnętrznych banku". Nie podano, dlaczego zdecydowano się na taki krok.
Alior Bank o wycofaniu się ze zmian
Teraz bank przekazał jednak, że do takiej zmiany nie dojdzie. "Alior Bank usunął barierę technologiczną związaną z obsługą wniosków o kredyty hipoteczne dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze" - poinformowała TVN24 Biznes Aleksandra Mrówka z działu komunikacji korporacyjnej Alior Banku.
"W związku z powyższym nie będzie - planowanej od 10 listopada - czasowej przerwy w obsłudze takich wniosków" - dodała.
Głównym akcjonariuszem Alior Banku jest Grupa PZU. W rękach państwowego ubezpieczyciela jest blisko jedna trzecia udziałów (31,91 proc.). Ponadto 9,47 proc. należy do Nationale-Nederlanden OFE, 8,83 proc. do Allianz OFE, a 5,56 proc. do Generali OFE. Pozostali akcjonariusze mają 44,23 proc. akcji Alior Banku.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock