300 plus 2021/2022 – komu przysługuje i jak złożyć wniosek. Zmiany w programie Dobry start

Źródło:
TVN24 Biznes
Dobry Start. Do kiedy złożyć wniosek, aby otrzymać szybko pieniądze?
Dobry Start. Do kiedy złożyć wniosek, aby otrzymać szybko pieniądze?TVN24
wideo 2/5
Dobry Start. Do kiedy złożyć wniosek, aby otrzymać szybko pieniądze?TVN24

300 plus (Dobry start) jest świadczeniem przeznaczonym na pomoc rodzinom z dziećmi w wieku szkolnym. Jakie trzeba spełniać warunki, aby otrzymać pieniądze i jak złożyć wniosek? Co się zmieniło w zasadach przyznawania 300 plus w roku szkolnym 2021/2022?

300 plus to wsparcie finansowe w czasie ponoszenia wydatków szkolnych dla dziecka.Przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko do 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością – do 24. roku życia.Wnioski o 300 plus przyjmowane są jedynie drogą elektroniczną.Wnioskować o 300 plus można raz w roku w okresie od 1 lipca do 30 listopada.

300 plus (Dobry start) – podstawa prawna

Program Dobry Start, nazywany potocznie 300 plus, został ustanowiony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry start oraz zmieniających je rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2019 r. i rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r.

Podstawę prawną funkcjonowania tego świadczenie uzupełnia ponadto uchwała nr 80 Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu Dobry start.

300 plus – dla kogo?

Ustanowione programem Dobry start świadczenie 300 plus stanowi formę rządowej pomocy dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Ma być to wsparcie na wydatki związane z wyprawką szkolną, a więc zakupem rzeczy potrzebnych dziecku do przystąpienia do nauki. 

300 plus przysługuje raz w roku na:

– dziecko uczące się w szkole, do ukończenia przez nie 20. roku życia, – niepełnosprawne dziecko uczące się w szkole, do ukończenia przez nie 24. roku życia

Świadczenie wypłacane jest w wysokości 300 zł na dziecko i przysługuje bez względu na dochody w danej rodzinie. 300 plus jest zwolnione z podatku i nie podlega egzekucji komorniczej. Obecnie korzysta z niego ok. 4,5 mln dzieci.

300 plus – wniosek

Świadczenie 300 plus otrzymuje się na wniosek. Do złożenia go uprawnieni są:

– ojciec lub matka dziecka, – opiekun prawny dziecka,  – opiekun faktyczny dziecka, – pełnoletnia osoba ucząca się, jeżeli nie znajduje się ona na utrzymaniu rodziców, – osoba usamodzielniana, czyli opuszczająca rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka albo placówkę opiekuńczo-wychowawczą, – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej – w przypadku dzieci znajdujących się w pieczy zastępczej.

W przypadku dwojga rodziców lub opiekunów dziecka wystarczy, aby wniosek o 300 plus złożyło tylko jedno z nich. Jeżeli oboje złożą wnioski, świadczenie zostanie przyznane tylko raz – na pierwszy ze złożonych wniosków. 

Wyjątkiem jest sytuacja, w której rodzice decyzją sądu sprawują opiekę naprzemienną – wówczas każde z nich może złożyć wniosek i otrzymać połowę wysokości świadczenia, tj. po 150 zł dla każdego z rodziców.

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Wnioski przyjmowane są jedynie drogą elektroniczną. Można je składać na trzy sposoby:

– przez portal PUE ZUS,  – na portalu informacyjno-usługowy Emp@tia – przez bankowość elektroniczną.

Szczegółowe informacje na temat możliwości składania wniosków o 300 plus za pośrednictwem bankowości elektronicznej znaleźć można na stronach poszczególnych banków. Należy przy tym pamiętać, że składanie wniosku przez portal Emp@tia oraz przez bankowość internetową możliwe jest jedynie dla ojca lub matki dziecka. Dla pozostałych uprawnionych dostępne jest jedynie składanie wniosków przez portal PUE ZUS.

Osoby, które nie mają jeszcze założonego profilu na PUE ZUS, mogą założyć go samodzielnie przez Internet na stronie ZUS lub w dowolnym oddziale ZUS z pomocą jego pracownika. Więcej informacji na temat rejestracji na PUE ZUS i spełniania wymagań dotyczących składania wniosku znaleźć można w bazie wiedzy ZUS.

W uzasadnionych przypadkach wymagane może być załączenie do wniosku również dodatkowych dokumentów

– kopii orzeczenia o niepełnosprawności dziecka,  – kopii orzeczenia o pozostawaniu dziecka pod opieką naprzemienną, – kopii orzeczenia o ustaleniu opiekuna dziecka, – kopii karty pobytu lub zezwolenia na pobyt w Polsce (w przypadku cudzoziemców).

300 plus przez internet

W roku szkolnym 2021/2022 wprowadzone zostały zmiany w programie Dobry start. Najważniejszą z tych zmian jest sposób przyjmowania wniosków o świadczenie 300 plus.

Obecnie składanie wniosków możliwe jest jedynie przez Internet, a wypłata 300 plus jedynie na wskazany rachunek bankowy – nie ma możliwości wypłaty w formie gotówki. Przyznawaniem i wypłatą świadczeń zajmuje się natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych, co umożliwiło pełną automatyzację składania wniosków.

Pomoc w zakresie wniosków o 300 plus uzyskać można pod specjalnym numerem 22 290 22 02, w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) mailowo pod adresem cot@zus.pl oraz we wszystkich oddziałach ZUS.

Kiedy złożyć wniosek 300 plus?

Wnioski o świadczenie 300 plus składać można raz w roku, w okresie od 1 lipca do 30 listopada. Od tego, jak szybko złożony zostanie wniosek, zależy termin uzyskania świadczenia.

Jeżeli wniosek zostanie złożony w lipcu albo sierpniu, gwarantowana jest wypłata 300 plus najpóźniej do 30 września. Z kolei przy złożeniu wniosku we wrześniu, październiku albo listopadzie 300 plus zostanie wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.

300 plus dla studenta

Świadczenie 300 plus skierowane jest jedynie do dzieci w wieku szkolnym. Tym samym nie przysługuje ono na dzieci o statusie studenta, ani dzieci chodzące do żłobka lub przedszkola, również te realizujące tzw. zerówkę, czyli roczne przygotowanie przedszkolne w zerówce lub szkole.

Akty prawne: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry start, Uchwała Nr 80 Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu Dobry start, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry start, Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry start.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Google będzie wykorzystwać małe reaktory jądrowe do wytwarzania energii potrzebnej do zasilania centrów danych sztucznej inteligencji (AI) - pisze BBC. Amerykański koncern podpisał w tej sprawie umowę z firmą Kairos Power. Google zacznie korzystać z pierwszego reaktora jeszcze w tej dekadzie, a z kolejnych - do 2035 roku.

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Google inwestuje w atom. Wszystko dla sztucznej inteligencji

Źródło:
BBC

"Paradoksalnie – sukcesem rządu jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic składanych podczas kampanii wyborczej" - pisze we wtorek "Rzeczpospolita", przytaczając ocenę biznesu i ekonomistów rocznych rządów koalicji 15 października. Gazeta sprawdza co udało się zrealizować dla przedsiębiorców z obietnic wyborczych przez ostatni rok.

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

"Sukcesem jest odstąpienie od części najkosztowniejszych obietnic". Biznes rozlicza rząd

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

We wtorek rano kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęli w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kontrolę specjalną. To pierwsza taka kontrola w tej kadencji i chyba dekadzie - przekazał dyrektor delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk.

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Kontrolerzy NIK weszli do NCBR

Źródło:
PAP

Alkolody - to kolejny produkt z dodatkiem alkoholu, który można kupić w sklepach spożywczych - donosi portal wpoznaniu.pl, powołując się na informację otrzymaną od czytelnika. Ma on być dostępny w dziale z mrożonkami. - Takie zachowania producentów, dystrybutorów alkoholi, nie będą możliwe - komentuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna, nawiązując do przygotowanej nowelizacji ustawy, która ma między innymi zakazać sprzedaży produktów innych niż te w płynie.

Po alkotubkach pojawiły się alkolody. Leszczyna: ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny

Po alkotubkach pojawiły się alkolody. Leszczyna: ciśnie mi się na usta wyraz nieparlamentarny

Źródło:
tvn24.pl

Cinkciarz. pl i Conotoxia chcą pozwać PKO BP, będą się domagać co najmniej miliarda złotych odszkodowania. Powodem pozwu jest zmowa bankowa oraz odmowa udzielenia spółkom finansowania w postaci kredytu inwestycyjnego i obrotowego - podała spółka w komunikacie.

Chcą miliarda złotych odszkodowania od największego polskiego banku

Chcą miliarda złotych odszkodowania od największego polskiego banku

Źródło:
PAP

Inflacja we wrześniu 2024 roku była na poziomie 4,9 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Najnowsze dane o inflacji

Najnowsze dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rada Ministrów na poniedziałkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Chodzi o m.in. doprecyzowanie w przepisach definicji pojęć "budowla" i "budynek" na potrzeby podatkowe.

"Budynek" i "budowla" po nowemu. Rząd chce zmian w podatku od nieruchomości

"Budynek" i "budowla" po nowemu. Rząd chce zmian w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Na rynku pracy po raz pierwszy od 2002 roku pojawiły się zawody nadwyżkowe - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na informacje uzyskane w Urzędzie Pracy w Warszawie. Jest za dużo nie tylko filologów i tłumaczy oraz grafików komputerowych. - Na stanowisko dyrektora zarządzającego do jakieś dużej firmy, dostajemy aż 400 CV. Dla porównania: kiedy szukamy inżyniera, otrzymujemy 20 aplikacji - przyznaje w rozmowie z dziennikiem specjalista zajmujący się rekrutacją pracowników.

Za dużo dyrektorów na rynku pracy. "Dostajemy aż 400 CV"

Za dużo dyrektorów na rynku pracy. "Dostajemy aż 400 CV"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

InPost kupił we wtorek pozostałe 70 proc. udziałów w Menzies Distribution Limited za 60,4 mln funtów brytyjskich i tym samym przejął pełną kontrolę nad operacjami logistycznymi Menzies Express i Newstrade. InPost w ostatnim roku notuje w Wielkiej Brytanii bardzo silny wzrost, co przełożyło się na trzykrotne zwiększenie przychodów w ujęciu rocznym.

InPost rośnie w siłę na brytyjskim rynku. Firma Brzoski przejmuje pełną kontrolę

InPost rośnie w siłę na brytyjskim rynku. Firma Brzoski przejmuje pełną kontrolę

Źródło:
PAP

Aktywne zawodowo rodziny będą mogły ubiegać się o bezgotówkowe wsparcie do 2150 złotych na zapewnienie opieki nad bliskimi po 75. roku życia - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt ustawy o bonie senioralnym. Nowe rozwiązanie ma wejść w życie od 1 stycznia 2026 roku. Jednak do jego otrzymania trzeba będzie spełnić kilka warunków.

Nowe świadczenie dla seniorów. Jest projekt

Nowe świadczenie dla seniorów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Rząd w poniedziałek późnym wieczorem przyjął projekt noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Proponowane zmiany dotyczą między innymi prosumentów, którzy będą mogli rozliczać się w systemie net-billing.

Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

Zmiany w fotowoltaice. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, wysokienapiecie.pl

26 najbiedniejszych krajów na świecie jest w najgorszej sytuacji finansowej od 18 lat, czyli od 2006 roku – podał w poniedziałek Reuters, powołując się na raport Banku Światowego. Średni roczny dochód mieszkańców tych państw to niej niż 1145 dolarów (około 4,5 tysiąca złotych).

Najbiedniejsze państwa w najgorszej sytuacji od lat

Najbiedniejsze państwa w najgorszej sytuacji od lat

Źródło:
PAP

Wprowadzenie ram regulacyjnych dla funkcjonowania rynku wodoru w Polsce to cel projektu zmiany Prawa energetycznego, który został w przyjęty przez rząd - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rząd dał zielone światło dla wodoru

Rząd dał zielone światło dla wodoru

Źródło:
PAP

Najmniejsza pralna na świcie trafiła do księgi rekordów Guinnessa - przekazała agencja UPI. Sprzęt pochodzącego z Indii Sebina Saji ma rozmiary 3,25 na 3,35 na 3,86 centymetra. Co ciekawe, urządzenie jest w pełni funkcjonalne.

Pralka o wadze piórkowej trafiła do księgi rekordów Guinnessa

Pralka o wadze piórkowej trafiła do księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
PAP

Po dziewięciu dniach od wejścia w życie rząd przedstawia projekt nowelizacji specustawy powodziowej. Do katalogu zmian wchodzą nowe regulacje dotyczące ochrony zdrowia, edukacji, szkolnictwa wyższego, programów pomocowych dla przedsiębiorców, administracji, infrastruktury komunikacyjnej i zabezpieczenia społecznego. Dokument liczy blisko 60 stron.

Zmiany w specustawie. Szybsze inwestycje, zwolnienia z opłat i kary za dezinformację

Zmiany w specustawie. Szybsze inwestycje, zwolnienia z opłat i kary za dezinformację

Źródło:
PAP

Opakowania alkoholi o pojemności do 300 ml powinny być wykonane ze szkła lub metalu - wynika z projektu nowelizacji przepisów autorstwa Ministerstwa Zdrowia, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W dokumencie zaproponowano również wprowadzenie przepisu zakazującego wprowadzania do obrotu alkoholu w postaci innej niż płynna. W wykazie brak informacji o zapowiadanym wcześniej zakazie promocji cenowych.

Nowe zasady sprzedaży alkoholu. Jest projekt

Nowe zasady sprzedaży alkoholu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Rząd pracuje nad zniesieniem obowiązku budowy określonej liczby miejsc parkingowych towarzyszących budowie nowych mieszkań - wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Jednak zmiany w regulacjach dotyczą nie tylko terenów powodziowych, ale całego kraju i wszystkich nowych inwestycji. Teraz limity mają określać gminy.

Mieszkania bez parkingów. Rząd planuje zniesienie limitów

Mieszkania bez parkingów. Rząd planuje zniesienie limitów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Facebook i Instagram są niedostępne dla tysięcy użytkowników w USA - donosi Reuters. Problemy z logowaniem, aplikacją i serwerami zgłaszają jednak także polscy użytkownicy.

Awaria Facebooka i Instagrama. Tysiące użytkowników bez dostępu

Awaria Facebooka i Instagrama. Tysiące użytkowników bez dostępu

Źródło:
Downdetector, Reuters

Wydłużone urlopy macierzyńskie dla rodziców wcześniaków wejdą w życie później niż pierwotnie zakładano. - Oni liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska fundacji Koalicja dla Wcześniaka. Resort rodziny zapowiada, że wprowadzone zostaną przepisy przejściowe dla osób przebywających na urlopach macierzyńskich w dniu wejścia w życie ustawy.

"Rodzice liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią"

"Rodzice liczą każdy dzień, sprawdzają, czy się załapią"

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli obecne trendy demograficzne się utrzymają, do 2035 roku liczba pracowników spadnie o 2,1 miliona - przekazał w raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem analityków odpływ szczególnie dotknie przemysł, edukację oraz rolnictwo, przyczyniając się do znacznego spowolnienia gospodarczego. Do 2060 roku liczba ludności Polski spadnie o 6,7 miliona osób wobec 2023 roku - ocenił GUS w swojej ostatniej analizie.

Polska się kurczy. Demograficzna zapaść uderzy najmocniej w te sektory

Polska się kurczy. Demograficzna zapaść uderzy najmocniej w te sektory

Źródło:
PAP

"Flota cieni" wykorzystywana przez Moskwę do omijania sankcji przewozi obecnie około 70 procent więcej ropy w porównaniu do ubiegłego roku i stwarza coraz poważniejsze zagrożenie dla środowiska - przekazał w poniedziałek "Financial Times" na podstawie ustaleń Kyiv School of Economics (KSE).

"Flota cieni" rośnie w siłę. Miliony ton rosyjskiej ropy zagrażają środowisku

"Flota cieni" rośnie w siłę. Miliony ton rosyjskiej ropy zagrażają środowisku

Źródło:
PAP

Węgierski rząd rozważa zamrożenie wydawania nowych licencji Airbnb w Budapeszcie i podniesienie podatków od krótkoterminowego wynajmu mieszkań w stolicy - przekazał minister gospodarki Marton Nagy, cytowany przez Reutersa.

Węgry rozważają zamrożenie licencji Airbnb w Budapeszcie

Węgry rozważają zamrożenie licencji Airbnb w Budapeszcie

Źródło:
Reuters

Zasady sprzedaży między innymi rozwiązań informatycznych i komputerów marki Dell mogły naruszać konkurencję. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zobowiązał spółkę do zmiany praktyk - poinformowano w poniedziałek. Dodał, że firma dostała sześć milionów złotych kary za wprowadzenie w błąd prezesa UOKiK.

Milionowa kara dla czołowego producenta elektroniki

Milionowa kara dla czołowego producenta elektroniki

Źródło:
PAP

Na ateńskim lotnisku zatrzymano Beny'ego Steinmetza. Izraelski miliarder jest ścigany międzynarodowym listem gończym między innymi w związku z podejrzeniem udziału w grupie przestępczej - poinformował portal eKathimerini.

Zatrzymano Beny'ego Steinmetza, izraelskiego miliardera ściganego listem gończym

Zatrzymano Beny'ego Steinmetza, izraelskiego miliardera ściganego listem gończym

Źródło:
PAP

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla zwróciła uwagę publiczności na literaturę koreańską. A tamtejszy rząd od wielu lat stara się uczynić swoim flagowym towarem eksportowym właśnie kulturę i nie szczędzi na to pieniędzy. Sukcesy na arenie międzynarodowej to nie efekt jednorazowego zastrzyku pieniędzy, a wieloletniej strategii, dzięki której wartość eksportu kulturalnego Korei przekroczyła już wartość eksportu m.in. sprzętu AGD, akumulatorów, samochodów elektrycznych i paneli wyświetlaczy.

Jak Korea wypracowała Nobla? Kultura jako towar eksportowy

Jak Korea wypracowała Nobla? Kultura jako towar eksportowy

Źródło:
tvn24.pl

Ubezpieczyciel samochodu służbowego, wypłacił nam tak zwaną kwotę bezsporną. Dostaliśmy pięć czy sześć tysięcy złotych. Proszę zobaczyć na zdjęcie - opowiada redakcji biznesowej tvn24.pl Kacper Dyląg ze Stronia Śląskiego, który w powodzi stracił dobytek. - Samochód jest wbity w budynek i sprawa wydaje się prosta, prawda? Jednak nie jest wciąż zakończona - opowiada o sytuacji z ubezpieczycielem.

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl