Prawo głosu w sprawach spółdzielni - w myśl noweli ustawy, nad którą pracuje Senat - będą mieli tylko członkowie spółdzielni. Od decyzji odsunięci zostaną tzw. członkowie oczekujący. Senat przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o mieszkaniach spółdzielczych.
"To absurd. Nowelizacja w ogóle nie dotyczy wynajmowania lokali przez członków spółdzielni mieszkaniowych . Nie ma tam takich regulacji. Jest to prywatna sprawa spółdzielców – zarówno w zakresie ilości posiadanych lokali jak też w zakresie ich wynajmowania osobom trzecim. W ślad za orzeczeniem TK proponowane zmiany m.in. ograniczają prawo do nabycia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej wyłącznie osobom legitymującym się prawem do lokalu, a takiego prawa pozbawiają osoby, którym nie przysługują prawa do lokali czyli tzw. członków oczekujących " - napisali w piśmie przesłanym do tvn24bis.pl przedstawiciele bura senatorskiego.
O co chodzi?
Prawo, w obecnym kształcie, dopuszcza możliwość manipulowanie wynikami wyborów przeprowadzanych pośród spółdzielców. Najczęściej polegało to na tym, że prezesi dopisywali do list członków osoby, które nie mieszkały w jej zasobach, ani nawet nie posiadały prawa do mieszkań należących do spółdzielni. Często byli to pracownicy spółdzielni. Następnie członkowie-duchy uczestniczyli w zebraniach i decydowali o jej finansach czy wyborze prezesa. Po dawno oczekiwanej zmianie prawa, którą zaproponował Senat, już nie będą oni mieli wpływu na podejmowanie decyzji np. o wysokości opłat, przeprowadzanych remontach czy zaciąganych zobowiązaniach.
- Według projektu "członkowie oczekujący" przestaną stanowić tzw. "drużyny prezesów”, a wpływ na działalność spółdzielni będą mieli jej faktyczni członkowie tj. ci, którzy posiadają w niej lokal czy też lokale - informuje senator Lidia Staroń.
Walka o pieniądze
Dzięki projektowi poprawi się również sytuacja członków opuszczających spółdzielnie. Nowelizacja będzie obejmowała również zwiększenie praw: w tym prawa do funduszu remontowego. Opuszczający spółdzielnię będą mogli dysponować nimi.
Senat pismem z 10 marca tego roku rozpoczął prace nad nowelą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. To efekt wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lutego 2015 roku. Uznano wówczas, że „władze spółdzielni są niesłusznie uprawnione do przyjmowania zbyt wielu osób w poczet członków”. Zobacz projekt.
Autor: ag/gry / Źródło: DGP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ