Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu w ujęciu rocznym spadła o 9 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu do ubiegłego miesiąca odnotowano natomiast wzrost o 12 procent.
"Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana we wrześniu 2024 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku (we wrześniu ub.r. wzrost o 11,3 proc.) oraz wyższa o 12,0 proc. w stosunku do sierpnia br. (przed rokiem wzrost o 11,3proc.)" - przekazał w poniedziałek GUS.
Jak dodał GUS, "we wrześniu br., zaobserwowano zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej w skali roku, we wszystkich działach budownictwa". W przypadku jednostek zajmujących się budową budynków wyniosło ono 10,1 proc. dla firm, których główną działalnością była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej 8,9 proc., a dla przedsiębiorstw realizujących roboty budowlane specjalistyczne 7,9 proc.
Budownictwo - komentarze ekspertów
"Budownictwo od początku roku jest pod negatywnym wpływem okresu przejściowego między unijnymi perspektywami finansowymi, spadku inwestycji prywatnych i dekoniunktury w budownictwie mieszkaniowym - we wrześniu produkcja budowlana spadła o 9 proc. r/r vs 9,6 proc. r/r w sierpniu. Wrześniowe dane, w przeciwieństwie do poprzednich miesięcy, nie były zaburzone przez efekty kalendarzowe" - oceniło PKO Research na portalu X.
mBank Research zauważa natomiast, że kiepskie dane dotyczące produkcji budowlanej i tak są "nieco powyżej oczekiwań". Jak dodali eksperci, na ożywienie na tym polu przyjdzie nam poczekać do 2025, kiedy ruszy finansowanie projektów infrastrukturalnych ze środków UE.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock