Kurek z pieniędzmi odkręcony. Dotacje do kredytów na mieszkanie znów do wzięcia

Nieruchomości

ShutterstockProgram Mieszkanie dla Młodych potrwa do końca 2018 roku

Wraz z początkiem roku wznowiono możliwość dopłat do kredytu bankowego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Chętnych na rządowe wsparcie nie brakuje, dlatego im szybciej złożymy wniosek w banku, tym większe mamy szanse na pozytywną odpowiedź.

382 mln zł - taka kwota wraz z początkiem roku została uruchomiona na finansowanie programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wniosek o wsparcie

By ubiegać się o rządowe wsparcie należy złożyć dokumentację kredytową w banku, który ma podpisaną umowę z BGK. Banki kredytujące następnie przeprowadzają wstępną weryfikację składanych dokumentów i w razie potrzeby proszą o uzupełnienie dokumentów potrzebnych do rejestracji wniosku o dofinansowanie wkładu własnego.

Odpowiedź o przyznaniu finansowego wsparcia uzyskamy w banku po nie później niż w ciągu 60 dni.

Co się stanie, jeśli zabraknie dla nas pieniędzy z budżetu na 2017 rok? Będzie trzeba poczekać z kupnem do 2018 roku. Dokumenty można złożyć już teraz, aż do momentu, w którym łączna kwota wynikająca z wniosków osiągnie 50 proc. kwoty limitu. Gdy się tak stanie, pozostała kwota zostanie uruchomiona 1 stycznia 2018 roku. Limit środków przewidziany na przyszły rok wynosi 762 mln zł.

Dla kogo dopłaty do kredytów

O wsparcie mogą ubiegać się osoby, które w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego mają co najwyżej 35 lat. Potencjalny nabywca nie może też być właścicielem innego, nawet najmniejszego mieszkania.

W obu przypadkach przewidziano jednak pewne wyjątki. Warunki te nie dotyczą bowiem rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci, które w dniu złożenia wniosku wychowują przynajmniej troje dzieci.

Ponadto nabywana nieruchomość nie może przekraczać 75 m kw. powierzchni użytkowej dla mieszkania i 100 m kw. dla domu jednorodzinnego. Dla rodzin i osób samotnie wychowujących dzieci, które w dniu złożenia wniosku wychowują przynajmniej troje dzieci, maksymalne powierzchnie użytkowe są o 10 m kw większe.

Cena zakupu mieszkania lub wkład budowlany nie może przekraczać określonej w przepisach kwoty, która jest cyklicznie aktualizowana.

Program MdM

MdM, to program pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym przez młodych ludzi. Jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa (MIiB) oraz instytucjami kredytującymi.

MdM polega na udzieleniu ze środków budżetu państwa dofinansowaniu wkładu własnego oraz dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu. Program już wkrótce jednak przestanie funkcjonować.

W połowie stycznia ubiegłego roku wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie wydłuży programu Mieszkanie dla Młodych, który obowiązuje do końca 2018 roku. Następcą ma być zapowiedziane już przez rząd Mieszkanie plus, z którego pierwsze klucze do uczestników programu mają trafić w połowie 2019 roku.

Dla kogo Mieszkanie Plus? Zobacz "Debatę młodych" w TVN24BiS (12.12.2016):

Dla kogo Mieszkanie Plus? Debata Młodych w TVN24BiS

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock