Zombie, naziści i rycerze. Nie tylko "Wiedźmin" podbija światowe rynki

Targi E3: Gra o wielkie pieniądze
Targi E3: Gra o wielkie pieniądze
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i ŚwiatTargi E3: Gra o wielkie pieniądze

"Siekanki", w których pokonujemy hordy zombie i demonów i "strzelanki", w których wcielamy się w postać żołnierza - to tylko niektóre polskie gry komputerowe, które z powodzeniem szturmują zagraniczne rynki. Jest o co walczyć, bo światowy rynek gier wart jest wart blisko 100 mld dol. A w kolejce do tego "tortu" czekają następne produkcje znad Wisły.

Sukces "Wiedźmina" przyćmił nieco osiągnięcia innych polskich producentów gier. A jest się czym chwalić, bo jak się okazuje najlepiej sprzedającą się polską grą na świecie jest "Dead Island" wrocławskiego Techlandu. Możliwość wcielenia się w turystę walczącego ze spragnionymi krwi zombie trafiła w gusta graczy i rozeszła się w nakładzie ponad siedmiu milionów egzemplarzy. CD Projekt swoim "Wiedźminem” taki wynik co prawda już osiągnął, ale tylko gdy zsumuje się wyniki sprzedaży obu części tej gry. Licząc je pojedynczo, konkurencja Geralta z Rivii po prostu deklasuje. Niewiele gorsza od rywali jest warszawska firma CI Games. - Nasza seria gier „Sniper: Ghost Warrior”, której druga część ukazała się w 2013 roku, sprzedała się już na świecie w nakładzie ponad 5 milionów sztuk – mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Błażej Krakowiak, rzecznik CI Games.

Wszystkie wyżej wymienione gry nadal świetnie się sprzedają zarówno w Polsce, jaki na świecie. A jest o co walczyć. Jak wyliczyła firma badawcza Gartner, światowy rynek gier komputerowych, na PC-ty, konsole i smartfony był wart w 2013 r. 93,3 mld dolarów. W tym roku jego wartość ma sięgnąć 101,6 mld dol. Z kolei firma Newzoo zajmująca się analizą rynku gier komputerowych jest w swoich prognozach ostrożniejsza. Jej zdaniem w tym roku rynek urośnie do 81,4 mld dol., a z każdym kolejnym będzie się powiększać o co najmniej osiem procent, by w 2017 r. przebić barierę 100 mld dol. Gdzie w tym komputerowym torcie plasuje się Polska?

Jesteśmy na drugim miejscu

Na 100 przebadanych przez firmę Newzoo państw, Polska z wartym 279 mln dol. rynkiem zajmuje dość wysokie 23. miejsce. Prowadzą USA (20,5 mld dol.) przed Chinami (17,9 mld dol.) i Japonią (12,2 mld dol.). Rynek północnoamerykański jest przy tym kluczowy dla światowej branży gier komputerowych. - Same Stany Zjednoczone potrafią niekiedy wygenerować nawet połowę globalnej sprzedaży – tłumaczy Paweł Kopiński, rzecznik Techlandu. Druga pod względem zainteresowania jest Europa. Tu najwięcej na zabawę przed komputerem wydają m.in. Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy. Istotna z punktu widzenia producentów jest Japonia i Rosja. - Warto też wspomnieć o coraz większym znaczeniu rynków południowoamerykańskich, ze szczególnym naciskiem na Brazylię - podkreśla Kopiński. Co ciekawe, w regionie Europy Wschodniej jesteśmy na drugim miejscu za Rosją (1,14 mld dol.), a przed trzecią Rumunią (122,4 mln dol).

Na świecie jest 1,8 mld graczy, z czego nad Wisłą 13,4 mln. Na pokonywaniu wszelkiego rodzaju bossów, pobijaniu rekordów prędkości i podbijaniu krain Polak spędza dziennie średnio ok. 1,5 godziny. W co grał ostatnio?

Nazista ginie a młotem w łeb

Ostatnią produkcją wspomnianego CI Games jest "Enemy Front”. Jak mówi Błażej Krakowiak, to „pierwsza duża, wysokiej jakości produkcja na temat ruchu oporu przeciwko nazistowskiej okupacji”. Bohaterem gry jest Robert Hawkins, amerykański dziennikarz, który włącza się w walkę z Niemcami. To, co odróżnia tę grę od innych tego typu jest fakt, iż część jej fabuły jest osadzona w realiach Powstania Warszawskiego. Możemy zatem wziąć udział w zdobyciu budynku PAST-y, skradać się kanałami czy prowadzić ostrzał zza usypanych barykad.

Polskie akcenty w grach o II Wojnie Światowej to co prawda nie nowość, by wymienić choćby operację I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka w „Call of Duty 3” czy misję w warszawskiej fabryce czołgów w pierwszej części tej gry, to jednak nigdy przedtem nie mieliśmy do czynienia z grą o Powstaniu Warszawskim. - Największy zryw powstańczy II Wojny Światowej jest praktycznie nieznany poza granicami Polski. A dla nas to jest idealna historia: oryginalna i ciekawa, a jednocześnie daleka od sztampowych, ogranych w wielu poprzednich produkcjach bitew - tłumaczy Krakowiak.

Niestety pierwsze wyniki sprzedaży nie są optymistyczne. Jak poinformował prezes spółki Marek Tymiński, po pierwszym tygodniu od premiery gracze kupili od 5 do 10 proc. nakładu premierowego, czyli ok. 28-35 tys. egzemplarzy. Ale przed nami jeszcze jedna premiera CI Games w tym roku - "Lords of the Fallen". To zgrywający się w świecie fantasy RPG, w którym wcielimy się w postać wojownika, maga lub zabójcy. Gra już teraz spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony graczy oraz mediów branżowych. Jak zapowiada Błażej Krakowiak z CI Games, premiera tej gry odbędzie się na "wszystkich istotnych rynkach Ameryki, Europy i Azji".

W lutym starcie gigantów

Przyszły rok również będzie obfitował w ciekawe premiery, które mogą przesądzić o pozycji Polski na rynku gier, a samym producentom - przynieść milionowe zyski. 24 lutego na sklepowe półki trafi "Wiedźmin 3: Dziki Gon" CD Projektu. Jego konkurent Techland zdecydował się na ryzykowny krok, bowiem w tym samym miesiącu chce wypuścić swój survival horror "Dying Light". - To największa produkcja w historii naszej firmy, zarówno pod kątem zaangażowanych w produkcję osób, jak i budżetów - przyznał w rozmowie z tvn24bis.pl Paweł Kopiński, rzecznik wrocławskiej spółki. Kolejną jest „Hellraid” czyli „siekanka”, w której staniemy przeciwko hordom sił ciemności. - „Hellraid” na targach E3 w Los Angeles był pokazywany po raz pierwszy i spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem - dodaje Kopiński.

A jak się dowiedzieliśmy, CI Games również nie zamierza osiadać na laurach. - Pracujemy nad kolejnym, dużym projektem – usłyszeliśmy w biurze prasowym warszawskiej spółki. - W tej chwili nie możemy jednak zdradzić więcej szczegółów na jego temat.

Autor: Radosław Fellner / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Zgodnie z zapowiedziami lotnisko w Monachium, na południu Niemiec, zawiesiło we wtorek rano operacje lotnicze z powodu opadów marznącego deszczu. Do godziny 12 nie będzie startów i lądowań w stolicy Bawarii.

Opady śniegu i marznący deszcz paraliżują ruch. Niemieckie lotnisko zawiesza działalność

Opady śniegu i marznący deszcz paraliżują ruch. Niemieckie lotnisko zawiesza działalność

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Do Sejmu trafił we wtorek rządowy projekt noweli ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Po zmianach limit budżetu na program Bezpieczny kredyt 2 procent w 2024 roku może przekroczyć 1,8 miliarda złotych wobec obecnych 941 milionów złotych - wynika z informacji na stronie Izby Niższej.

Jeszcze więcej na dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Projekt trafił do Sejmu

Jeszcze więcej na dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Projekt trafił do Sejmu

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Nowy brytyjski minister spraw wewnętrznych James Cleverly przedstawił w poniedziałek pięciopunktowy plan, który ma znacząco ograniczyć legalną imigrację do Wielkiej Brytanii. Jego najważniejsze punkty to podniesienie minimalnej pensji wymaganej do otrzymania wizy pracowniczej i zniesienie możliwości ściągania członków rodzin przez pracowników opieki.

Trudniej o legalną imigrację na Wyspy. Londyn ma specjalny plan

Trudniej o legalną imigrację na Wyspy. Londyn ma specjalny plan

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Komisja Europejska oczekuje jak najszybszego rozwiązania sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy - poinformowała w poniedziałek Adina Valean, unijna komisarz do spraw transportu. Jak zasugerowała, Komitet Wspólny może zostać zwołany, "kiedy sytuacja się uspokoi i będzie rozwiązana na granicy". Od blisko miesiąca na granicy trwa protest polskich przewoźników, którzy alarmują o nieuczciwej konkurencji, co ma być efektem umowy między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów.

Protest na granicy z Ukrainą. Unijna komisarz: rząd w Polsce umywa ręce

Protest na granicy z Ukrainą. Unijna komisarz: rząd w Polsce umywa ręce

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Vueling, hiszpańska tania linia lotnicza, wprowadziła do menu oferowanego podczas lotów przysmaki dla zwierząt. Według przewoźnika to pierwsza taka inicjatywa w Europie.

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes

Miesiąc po wyborach parlamentarnych, w czasie których politycy obecnej opozycji mówili o postawieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Staniu, Adam Glapiński napisał list do Europejskiego Banku Centralnego, w którym poinformował o oskarżeniach skierowanych przeciwko niemu. Po dwóch tygodniach dostał odpowiedź. Europejski Bank Centralny wskazuje, że Narodowy Bank Polski będzie mógł skierować do TSUE ewentualne zawieszenie prezesa NBP w czynnościach, po postawieniu przed Trybunałem Stanu - wynika z listu prezeski EBC Christine Lagarde do prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Prezes Glapiński dostał wyczekiwaną odpowiedź w sprawie prób odwołania

Prezes Glapiński dostał wyczekiwaną odpowiedź w sprawie prób odwołania

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP/TVN24 Biznes

Związek Banków Polskich sprzeciwia się przedłużeniu obowiązywania wakacji kredytowych. To "iluzoryczne wsparcie dla osób napotykających problemy z bieżącą płynnością" - napisał dr Tadeusz Białek, prezes ZBP w opinii opublikowanej na stronie Sejmu. W ocenie Związku podstawowym narzędziem pomocy dla kredytobiorców powinny być "kompleksowe instrumenty funkcjonujące w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców".

Sektor bankowy krytykuje projekt Trzeciej Drogi. "Iluzoryczne wsparcie"

Sektor bankowy krytykuje projekt Trzeciej Drogi. "Iluzoryczne wsparcie"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, został powołany na urząd pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślono na platformie X Guibourgé-Czetwertyński pełni funkcję podsekretarza od 2019 roku a za nową funkcję nie dostanie wynagrodzenia.

Nowy pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej

Nowy pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Kosztujące zwykle nawet kilkanaście tysięcy złotych torebki słynnych domów mody trafiły do pocztowych okienek w niespotykanie atrakcyjnej cenie. Szkopuł w tym, że towary nie miały nic wspólnego z oryginałami. Poczta Polska winą za wprowadzenie na swoje półki podróbek obarcza dystrybutora i deklaruje, że produkty są szybko wycofywane. - Cała sytuacja pokazuje, że w Poczcie Polskiej pracują osoby, które nawet nieświadomie, ale jednak, wprowadzają do obrotu nielegalny towar - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Katarzyna Daniłko, znana też w sieci jako Pani od jakości, która nagłośniła sprawę.

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Autor:
Maja
Piotrowska
Źródło:
TVN24 Biznes

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy dotyczącej handlu w niedziele. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Aktualizacja:
Autor:
jw/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Niezależność banku manifestuje się w decyzjach, które ten bank podejmuje, a nie osobach, które pracują w ciałach Narodowego Banku Polskiego - powiedziała w poniedziałek Marta Kightley, wiceprezes NBP, pierwszy zastępca prezesa NBP Adama Glapińskiego. W ten sposób odniosła się do pytań o doradców szefa banku centralnego. - Historia jest taka, że przedstawiciele różnych partii, czołowi politycy, premierzy, zasiadali w tym gronie - oceniła Kightley.

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley zapowiedziała w rozmowie z "Financial Times", że w razie zawieszenia prezesa NBP Adama Glapińskiego w czynnościach w związku z ewentualnym postawieniem go przed Trybunałem Stanu polski bank centralny złoży apelację w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie złamania traktatów unijnych.

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Polski rząd będzie się domagać od Komisji Europejskiej przywrócenia systemu zezwoleń dla ukraińskich ciężarówek przejeżdżających i przyjeżdżających do Polski. Mówił o tym w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. - Mogę uchylić rąbka tajemnicy, obiecałem przewoźnikom i na pewno słowa dotrzymamy - zadeklarował szef rządu. Na granicy trwa protest polskich przewoźników i rolników.

Protesty, blokady i ogromne kolejki na granicach. Premier Morawiecki składa obietnicę przewoźnikom

Protesty, blokady i ogromne kolejki na granicach. Premier Morawiecki składa obietnicę przewoźnikom

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, ma ponad 311 tysięcy złotych oszczędności. Spłaca też pożyczkę. Lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro poinformował o sprzedanych udziałach w domu rodzinnym i posiadanej broni. Z kolei jeden z liderów Platformy Obywatelskiej Borys Budka jest właścicielem, wraz z żoną, domu i dwóch mieszkań. Włodzimierz Czarzasty z Lewicy ma między innymi jacht motorowy, obrazy i wyroby ze złota, których łączna wartość przekracza 200 tysięcy złotych. Przejrzeliśmy oświadczenia majątkowe liderów partii zasiadających w Sejmie.

Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Aleksandra Karolina Wiśniewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej ma oszczędności przekraczające 386 tysięcy złotych. Jak poinformowała w oświadczeniu majątkowym, jest też właścicielką mieszkania o wartości około 1,3 miliona złotych. Aleksandra Karolina Wiśniewska jest córką polskiego przedsiębiorcy Radosława Wiśniewskiego, założyciela Redan SA, twórcy marki odzieżowej Top Secret.

Oszczędności, dwa mieszkania i samochód. Majątek córki polskiego biznesmena

Oszczędności, dwa mieszkania i samochód. Majątek córki polskiego biznesmena

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Szymon Hołownia do oświadczenia majątkowego wpisał między innymi dom, mieszkanie, siedlisko wiejskie oraz dwa kredyty hipoteczne. Jako składniki mienia ruchomego marszałek Sejmu wymienił współczesną ikonę i obraz.

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Były premier i były szef Rady Europejskiej złożył je w związku z początkiem kadencji Sejmu. Tusk jest kandydatem na premiera ugrupowań, które mają większość w parlamencie.

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na stronie Sejmu pojawiło się oświadczenie majątkowe posła Koalicji Obywatelskiej (KO) Andrzeja Domańskiego, który według nieoficjalnych informacji, do których dotarła Arleta Zalewska z "Faktów" TVN, ma zostać ministrem finansów w przyszłym rządzie Donalda Tuska.

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl

Bitcoiny warte niemal 5 milionów złotych, dwa domy, mieszkanie i dwa kredyty ujawnił w oświadczeniu majątkowym poseł Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji. Dokument został opublikowany na stronie internetowej Sejmu.

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

3,3 miliona złotych oszczędności i nieruchomości warte około 63 milionów złotych znalazły się w oświadczeniu majątkowym posła PiS Andrzeja Guta-Mostowego. Dokument został opublikowany w piątek na stronie Sejmu.

To jeden z najbogatszych posłów

To jeden z najbogatszych posłów

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nawet 1500 złotych grzywny może grozić za nieodśnieżenie chodnika. Ten obowiązek spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości. Osoba, która uległa wypadkowi z powodu tego typu zaniedbania, ma prawo do dochodzenia odszkodowania.

Konsekwencje za nieodśnieżony chodnik. Mandat może być tylko początkiem kłopotów

Konsekwencje za nieodśnieżony chodnik. Mandat może być tylko początkiem kłopotów

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Okres świąteczny jest grą psychologiczną między konsumentem, producentem i handlowcem. Jeśli on wie, że mamy pieniądze i nie zawahamy się ich użyć, to będzie te ceny podwyższał - powiedział na antenie TVN24 Maciej Samcik, autor bloga Subiektywnie o finansach. Zauważył, że z badań i sondaży wynika, że Polacy nie są chętni do zaciskania pasa. - Raczej będziemy starali się utrzymać obecny poziom życia, nawet kosztem oszczędności - wyjaśnił.

Święta w cieniu drożyzny? "Producenci i handlowcy będą to uwzględniać w cenach"

Święta w cieniu drożyzny? "Producenci i handlowcy będą to uwzględniać w cenach"

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes