Zombie, naziści i rycerze. Nie tylko "Wiedźmin" podbija światowe rynki

Targi E3: Gra o wielkie pieniądze
Targi E3: Gra o wielkie pieniądze
TVN24 Biznes i Świat
Targi E3: Gra o wielkie pieniądzeTVN24 Biznes i Świat

"Siekanki", w których pokonujemy hordy zombie i demonów i "strzelanki", w których wcielamy się w postać żołnierza - to tylko niektóre polskie gry komputerowe, które z powodzeniem szturmują zagraniczne rynki. Jest o co walczyć, bo światowy rynek gier wart jest wart blisko 100 mld dol. A w kolejce do tego "tortu" czekają następne produkcje znad Wisły.

Sukces "Wiedźmina" przyćmił nieco osiągnięcia innych polskich producentów gier. A jest się czym chwalić, bo jak się okazuje najlepiej sprzedającą się polską grą na świecie jest "Dead Island" wrocławskiego Techlandu. Możliwość wcielenia się w turystę walczącego ze spragnionymi krwi zombie trafiła w gusta graczy i rozeszła się w nakładzie ponad siedmiu milionów egzemplarzy. CD Projekt swoim "Wiedźminem” taki wynik co prawda już osiągnął, ale tylko gdy zsumuje się wyniki sprzedaży obu części tej gry. Licząc je pojedynczo, konkurencja Geralta z Rivii po prostu deklasuje. Niewiele gorsza od rywali jest warszawska firma CI Games. - Nasza seria gier „Sniper: Ghost Warrior”, której druga część ukazała się w 2013 roku, sprzedała się już na świecie w nakładzie ponad 5 milionów sztuk – mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Błażej Krakowiak, rzecznik CI Games.

Wszystkie wyżej wymienione gry nadal świetnie się sprzedają zarówno w Polsce, jaki na świecie. A jest o co walczyć. Jak wyliczyła firma badawcza Gartner, światowy rynek gier komputerowych, na PC-ty, konsole i smartfony był wart w 2013 r. 93,3 mld dolarów. W tym roku jego wartość ma sięgnąć 101,6 mld dol. Z kolei firma Newzoo zajmująca się analizą rynku gier komputerowych jest w swoich prognozach ostrożniejsza. Jej zdaniem w tym roku rynek urośnie do 81,4 mld dol., a z każdym kolejnym będzie się powiększać o co najmniej osiem procent, by w 2017 r. przebić barierę 100 mld dol. Gdzie w tym komputerowym torcie plasuje się Polska?

Jesteśmy na drugim miejscu

Na 100 przebadanych przez firmę Newzoo państw, Polska z wartym 279 mln dol. rynkiem zajmuje dość wysokie 23. miejsce. Prowadzą USA (20,5 mld dol.) przed Chinami (17,9 mld dol.) i Japonią (12,2 mld dol.). Rynek północnoamerykański jest przy tym kluczowy dla światowej branży gier komputerowych. - Same Stany Zjednoczone potrafią niekiedy wygenerować nawet połowę globalnej sprzedaży – tłumaczy Paweł Kopiński, rzecznik Techlandu. Druga pod względem zainteresowania jest Europa. Tu najwięcej na zabawę przed komputerem wydają m.in. Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy. Istotna z punktu widzenia producentów jest Japonia i Rosja. - Warto też wspomnieć o coraz większym znaczeniu rynków południowoamerykańskich, ze szczególnym naciskiem na Brazylię - podkreśla Kopiński. Co ciekawe, w regionie Europy Wschodniej jesteśmy na drugim miejscu za Rosją (1,14 mld dol.), a przed trzecią Rumunią (122,4 mln dol).

Na świecie jest 1,8 mld graczy, z czego nad Wisłą 13,4 mln. Na pokonywaniu wszelkiego rodzaju bossów, pobijaniu rekordów prędkości i podbijaniu krain Polak spędza dziennie średnio ok. 1,5 godziny. W co grał ostatnio?

Nazista ginie a młotem w łeb

Ostatnią produkcją wspomnianego CI Games jest "Enemy Front”. Jak mówi Błażej Krakowiak, to „pierwsza duża, wysokiej jakości produkcja na temat ruchu oporu przeciwko nazistowskiej okupacji”. Bohaterem gry jest Robert Hawkins, amerykański dziennikarz, który włącza się w walkę z Niemcami. To, co odróżnia tę grę od innych tego typu jest fakt, iż część jej fabuły jest osadzona w realiach Powstania Warszawskiego. Możemy zatem wziąć udział w zdobyciu budynku PAST-y, skradać się kanałami czy prowadzić ostrzał zza usypanych barykad.

Polskie akcenty w grach o II Wojnie Światowej to co prawda nie nowość, by wymienić choćby operację I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka w „Call of Duty 3” czy misję w warszawskiej fabryce czołgów w pierwszej części tej gry, to jednak nigdy przedtem nie mieliśmy do czynienia z grą o Powstaniu Warszawskim. - Największy zryw powstańczy II Wojny Światowej jest praktycznie nieznany poza granicami Polski. A dla nas to jest idealna historia: oryginalna i ciekawa, a jednocześnie daleka od sztampowych, ogranych w wielu poprzednich produkcjach bitew - tłumaczy Krakowiak.

Niestety pierwsze wyniki sprzedaży nie są optymistyczne. Jak poinformował prezes spółki Marek Tymiński, po pierwszym tygodniu od premiery gracze kupili od 5 do 10 proc. nakładu premierowego, czyli ok. 28-35 tys. egzemplarzy. Ale przed nami jeszcze jedna premiera CI Games w tym roku - "Lords of the Fallen". To zgrywający się w świecie fantasy RPG, w którym wcielimy się w postać wojownika, maga lub zabójcy. Gra już teraz spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony graczy oraz mediów branżowych. Jak zapowiada Błażej Krakowiak z CI Games, premiera tej gry odbędzie się na "wszystkich istotnych rynkach Ameryki, Europy i Azji".

W lutym starcie gigantów

Przyszły rok również będzie obfitował w ciekawe premiery, które mogą przesądzić o pozycji Polski na rynku gier, a samym producentom - przynieść milionowe zyski. 24 lutego na sklepowe półki trafi "Wiedźmin 3: Dziki Gon" CD Projektu. Jego konkurent Techland zdecydował się na ryzykowny krok, bowiem w tym samym miesiącu chce wypuścić swój survival horror "Dying Light". - To największa produkcja w historii naszej firmy, zarówno pod kątem zaangażowanych w produkcję osób, jak i budżetów - przyznał w rozmowie z tvn24bis.pl Paweł Kopiński, rzecznik wrocławskiej spółki. Kolejną jest „Hellraid” czyli „siekanka”, w której staniemy przeciwko hordom sił ciemności. - „Hellraid” na targach E3 w Los Angeles był pokazywany po raz pierwszy i spotkał się z bardzo przychylnym odbiorem - dodaje Kopiński.

A jak się dowiedzieliśmy, CI Games również nie zamierza osiadać na laurach. - Pracujemy nad kolejnym, dużym projektem – usłyszeliśmy w biurze prasowym warszawskiej spółki. - W tej chwili nie możemy jednak zdradzić więcej szczegółów na jego temat.

Autor: Radosław Fellner / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Ruszają rządowe prace nad tak zwanym kasowym PIT, czyli rozwiązaniem, które zakłada, że firmy mają obowiązek zapłacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu środków z faktury. - Około 80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać - tłumaczył w TVN24 BiS minister Maciej Berek.

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Boeing w ciągu 90 dni musi opracować kompleksowy plan działania w celu rozwiązania "systemowych problemów z kontrolą jakości" - powiedział w środę szef amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa Mike Whitaker. Jak podkreślił, amerykański koncern "musi na nowo spojrzeć na każdy aspekt procesu i zadbać o to, aby bezpieczeństwo było wiodącą zasadą firmy". Agencja Reuters przypomniała, że incydent związany z samolotem Alaska Airlines to drugi poważny kryzys Boeinga w ostatnich latach.

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Polska odpowiada za 40 procent unijnej produkcji dużego AGD (artykułów gospodarstwa domowego) - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie związku producentów Applia. Zdecydowana większość wyprodukowanego nad Wisłą sprzętu trafia na eksport, głównie do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Źródło:
tvn24.pl

W aplikacji Coinbase, która służy do handlu kryptowalutami, w tym bitcoinem, wystąpiły błędy powodujące, że część użytkowników widziała w środę zerowe saldo - informuje CNBC. "Nasz zespół bada sprawę. Wasze aktywa są bezpieczne" - skomentowali przedstawiciele platformy. Sytuacja wydarzyła się w dniu, w którym kurs bitcoina przekroczył po raz pierwszy od ponad dwóch lat poziom 60 tysięcy dolarów.

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów w sprawie wyjątkowo niskich cen wódki w sieciach Biedronka, Lidl oraz Kaufland. - Ze wstępnej analizy wynika, że promocja alkoholu w przyjętej przez te sieci formie może stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych - poinformowała redakcję biznesową tvn24.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Źródło:
tvn24.pl

Losy wakacji kredytowych w 2024 roku nie są przesądzone. Pierwszy projekt Ministerstwa Finansów w tej sprawie nie dostał zielonego światła od Rady Ministrów. Sektor bankowy ma tymczasem swoją propozycję. Mówili o niej w środę przedstawiciele Związku Banków Polskich.

Co dalej z wakacjami kredytowymi? Nowy pomysł banków

Co dalej z wakacjami kredytowymi? Nowy pomysł banków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 września 2024 roku wzrośnie maksymalna wysokość opłaty za przedszkole prowadzone przez gminę. W środę w Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie w tej sprawie.

Opłaty za przedszkole mogą wzrosnąć

Opłaty za przedszkole mogą wzrosnąć

Źródło:
tvn24.pl

Apple wstrzymało prace nad samochodem elektrycznym - podało źródło Reutersa zaznajomione ze sprawą. Agencja wskazała, że decyzja technologicznego giganta została podjęta po dekadzie od rozpoczęcia projektu.

Apple wyciąga wtyczkę. Koniec prac

Apple wyciąga wtyczkę. Koniec prac

Źródło:
tvn24.pl

Na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie - poinformował w środę premier Donald Tusk. Jak przekazał szef rządu, "na tym spotkaniu z przedstawicielami protestujących będziemy szukali z dobrą wolą rozwiązania problemu". Tusk mówił także, że rząd rozmawia ze stroną ukraińską "o czasowym zamknięciu granicy i zamknięciu wymiany handlowej", jednak byłoby to rozwiązanie tymczasowe i "bolesne" dla obu stron. Do tej kwestii odniósł się w mediach społecznościowych ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow.

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Cena bitcoina przekroczyła w środę poziom 60 tysięcy dolarów. Stało się tak po raz pierwszy od 2021 roku.

Bitcoin mocno w górę. Kolejna granica przekroczona

Bitcoin mocno w górę. Kolejna granica przekroczona

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorca, który wydał pieniądze na to, by poszerzać rynki zbytu, może zapłacić mniejszy podatek. To dzięki uldze na ekspansję.

O tej uldze wie niewielu przedsiębiorców, a można dużo zyskać

O tej uldze wie niewielu przedsiębiorców, a można dużo zyskać

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pozytywnie zaopiniowała Dorotę Bieniasz na stanowisko prezesa - poinformował przewodniczący rady Liwiusz Laska. O powołaniu jej na stanowisko szefa Zakładu zdecyduje premier Donald Tusk.

To ma być nowa szefowa ZUS. Jest opinia rady nadzorczej

To ma być nowa szefowa ZUS. Jest opinia rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Marcowa waloryzacja obejmie nie tylko emerytury i renty. Zwiększone zostaną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Przykładowo, dodatek pielęgnacyjny wzrośnie z 294,39 złotych do 330,07 złotych.

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Źródło:
PAP

Trzydniowy strajk ostrzegawczy personelu naziemnego działu technicznego niemieckiej Lufthansy rozpoczął się w środę rano i ma potrwać do piątku wieczorem. Do środy w południe akcja protestacyjna nie wpłynęła na loty pasażerskie - poinformowali przedstawiciele związku zawodowego Verdi.

Rozpoczął się trzydniowy strajk pracowników Lufthansy

Rozpoczął się trzydniowy strajk pracowników Lufthansy

Źródło:
PAP

Rolnicy nie protestują, nie blokują ulic, autostrad, bez powodu. Śmiem twierdzić, że to jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości. Boją się o swoje życie społeczne, mają zagrożony byt ekonomiczny - powiedział na antenie TVN24 dr hab. Piotr Nowak, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, socjolog. - Oni domagają się zasad, dzięki którym będą mogli utrzymać rodzinę - tłumaczył.

Dlaczego rolnicy protestują? "To jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości"

Dlaczego rolnicy protestują? "To jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości"

Źródło:
tvn24.pl

Resort klimatu chce do połowy roku przedstawić projekt zmiany tak zwanej ustawy odległościowej - przekazał wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) jest zgoda wokół 500 metrów jako minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań.

Wraca ustawa wiatrakowa. "Mamy już zgodę wokół odległości"

Wraca ustawa wiatrakowa. "Mamy już zgodę wokół odległości"

Źródło:
PAP

O 70 procent rok do roku wzrosła w 2023 roku liczba niewypłacalnych firm w Polsce - wynika z Globalnego Raportu Niewypłacalności. W opracowaniu wskazano jednak, że spodziewana jest normalizacja w związku z wysoką bazą odniesienia i poprawą krajowych fundamentów gospodarczych.

Polska w niechlubnej czołówce, wyprzedzają nas tylko Węgry

Polska w niechlubnej czołówce, wyprzedzają nas tylko Węgry

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 2,5 miliona złotych kary na Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex - poinformował w środę urząd. Według UOKiK przedsiębiorca narzucał swoim partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla; w efekcie nie mogli oni sprzedawać opału taniej. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Źródło:
PAP

Biedronka i Lidl toczą wojnę cenową. Ekonomiści mBanku ocenili w najnowszym raporcie, że może ona pogłębić "dołek inflacyjny". Analitycy wskazali jednocześnie, że agresywne promocje, które obowiązują przez pewną część miesiąca, stwarzają zagrożenie, że "dane sprzedażowe będą jeszcze bardziej zygzakować".

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

Źródło:
PAP

Akcje Pepco Group spadają w środę przed południem o prawie 4 procent. To reakcja na informację o utracie środków o wartości około 15,5 miliona euro w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech.

Pepco po ataku hakerskim. Silna reakcja inwestorów

Pepco po ataku hakerskim. Silna reakcja inwestorów

Źródło:
PAP

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banków centralnych, w tym Narodowego Banku Polskiego. Ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne wyniki finansowe - podał NBP we wtorkowym komunikacie.

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

1 marca zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego. Seniorzy będą mogli dorobić do swoich świadczeń o ponad 240 złotych więcej – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wyższe limity dla dorabiających emerytów. ZUS podaje kwoty

Wyższe limity dla dorabiających emerytów. ZUS podaje kwoty

Źródło:
PAP