Central European Petroleum odkryło duże złoże ropy naftowej na Morzu Bałtyckim i poszukuje partnerów do wydobycia. Prezes spółki Rolf Skaar zapowiedział rozmowy z największymi polskimi oraz międzynarodowymi firmami. Nowe złoże może nawet trzykrotnie zwiększyć dzienną produkcję ropy w Polsce.
Central European Petroleum (CEP) poinformowało o dokonaniu dużego odkrycia ropy naftowej na Morzu Bałtyckim, ok. 6 km od Świnoujścia. Szacuje się, że odkryte złoże Wolin East zawiera 22 mln ton wydobywalnych węglowodorów w postaci ropy naftowej i kondensatu oraz 5 mld metrów sześciennych gazu o jakości handlowej. Łączna ilość zasobów koncesji Wolin obejmuje ponad 33 mln ton wydobywalnej ropy naftowej i kondensatu oraz 27 mld metrów sześciennych gazu o jakości handlowej.
Czytaj więcej: Odkryto największe złoże ropy w Polsce
Jedno z największych złóż ropy w Polsce
W ocenie prezesa CEP Rolfa Skaara, złoże ropy naftowej i gazu ziemnego Wolin East stanowi największe konwencjonalne złoże węglowodorów odkryte dotychczas w Polsce i jedne z największych konwencjonalnych złóż ropy naftowej odkryte w Europie w ostatniej dekadzie.
- Dokonaliśmy bardzo dużego odkrycia ropy naftowej we wschodnim regionie Wolina, potwierdzonego odwiertem. To złoże jest największym odkryciem ropy w całej Europie w ciągu ostatnich 10 lat - powiedział w wywiadzie dla PAP Biznes prezes Central European Petroleum Rolf Skaar.
- Jedno z największych złóż w Polsce – Barnówko–Mostno–Buszewo (BMB) – zawiera około 400–500 milionów baryłek ropy, przy współczynniku odzysku na poziomie około 25 procent, co daje szacunkowo 100 milionów baryłek możliwych do wydobycia. W naszym przypadku mówimy o złożu tej samej wielkości, jeśli nie większym niż BMB - dodał.
Zapotrzebowanie Polski na ropę wynosi około 700 tys. baryłek dziennie. Krajowa produkcja zapewnia jedynie ok. 16–18 tys. baryłek dziennie, a 95 proc. ropy jest importowane.
- Kiedy rozpoczniemy wydobycie, podwoimy, a być może potroimy dzienną produkcję ropy w Polsce. To będzie miało istotny wpływ na krajową produkcję ropy i będzie bardzo korzystne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział prezes Central European Petroleum.
- Po rozpoczęciu produkcji zwiększymy również krajową produkcję gazu o około 20 procent. Potwierdziliśmy ostatnio szacunki na poziomie 16,5 miliarda metrów sześciennych gazu - dodał.
CEP poszukuje partnerów
Rolf Skaar ogłosił, że Central European Petroleum rozpocznie poszukiwania partnerów do wydobycia ropy i gazu z koncesji Wolin. Zapowiedział, że z chęcią podejmie współpracę z polskimi firmami.
- Jesteśmy otwarci na znalezienie partnerów. Będziemy rozmawiać z największymi polskimi i międzynarodowymi firmami zajmującymi się poszukiwaniem i wydobyciem, aby mogły zapoznać się z projektem i dołączyć do nas – tak aby jak najszybciej przejść do produkcji ropy i gazu - powiedział.
- Rozmawialiśmy już z partnerami i powiedzieli nam: róbcie odwiert, a jeśli coś znajdziecie, wtedy porozmawiamy. Wiemy więc o co najmniej dziesięciu firmach zainteresowanych rozmowami po odkryciu - dodał.
Zdaniem prezesa, również międzynarodowi inwestorzy i duże koncerny energetyczne mogą być zainteresowane. Podkreślił, że jest otwarty na rozmowy z każdą polską firmą, która chce współpracować. Zaznaczył także, że ostatnie spotkanie z PGNiG w sprawie koncesji Wolin odbyło się w 2023 roku.
- Zespół techniczny z dawnego PGNiG i Lotosu to uznani na świecie eksperci w dziedzinie geologii. Doceniamy ich siłę, wiedzę i kompetencje i chcemy z nimi współpracować. Mają doświadczenie we wszystkich obecnie eksploatowanych złożach w Polsce, my natomiast mamy duże know-how z Kanady i Norwegii. Widzieliśmy, jak to działa tam - powiedział.
- Zaprosiliśmy ludzi z PGNiG do rozmów. Przedstawiliśmy pełną techniczną ocenę odkrycia. Bardzo im się to podobało. Potem jednak temat został wstrzymany z powodu fuzji PGNiG z Orlenem – kierownictwo miało wtedy inne priorytety. Mimo to mamy bardzo dobre relacje z polską firmą - dodał.
Zapytany o to, jaki udział w projekcie byłby skłonny oddać potencjalnemu partnerowi, Rolf Skaar odpowiedział, że nie zapadła jeszcze decyzja, ale nie wyklucza sprzedaży nawet 100 proc. udziałów.
- Jesteśmy w posiadaniu 100 procent udziałów, więc mamy pełną elastyczność. Możemy sprzedać wszystko, niewielką część lub pakiet większościowy. To zależy od tego, czego chce rynek, jakie dostaniemy oferty i co zdecydują nasi akcjonariusze - powiedział.
Szacowanie kosztów wydobycia
Rolf Skaar zaznaczył, że na tym etapie wciąż trudno dokładnie oszacować koszty związane z wydobyciem ropy i gazu ze złoża. Do tej pory wydatki wyniosły około 200 milionów złotych, ale to dopiero początek potrzeb inwestycyjnych, które mogą sięgnąć miliardów złotych.
- Wydaliśmy prawie 200 milionów złotych na badania sejsmiczne i odwierty. W ciągu najbliższych kilku tygodni poznamy koszty odwiertów produkcyjnych. To są duże kwoty. Ale nasi udziałowcy byli gotowi podjąć to ryzyko, ponieważ wierzyliśmy, że potencjalne korzyści są bardzo atrakcyjne - powiedział prezes Central European Petroleum.
Na razie nie ma jeszcze kosztów rozwoju projektu, ale Rolf Skaar jest przekonany, że koszt wydobycia ropy i gazu z koncesji Wolin będzie niższy niż zakup tych surowców, na przykład z pól naftowych w Norwegii.
Duże złoże ropy odkryte na Bałtyku
Pod koniec lutego Central European Petroleum zakończyło wiercenie pierwszego odwiertu, Wolin East 1 (WE1), na koncesji Wolin. Jak wtedy oceniała spółka, wstępne wyniki uzyskane podczas wiercenia wyglądały zachęcająco.
W poniedziałek CEP poinformowało o dokonaniu dużego odkrycia ropy naftowej (której indeks API wynosi 33,4) otworem wiertniczym Wolin East 1 (WE1), wykonanym na Morzu Bałtyckim, około 6 km od Świnoujścia.
Wiceszef resortu klimatu i Główny Geolog Kraju Krzysztof Galos przekazał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero po otrzymaniu dokumentacji geologicznej.
Koncesja Wolin obejmuje obszar 593 km kwadratowych i została wydana przez Ministra Klimatu i Środowiska. CEP prowadzi poszukiwanie węglowodorów w dolomicie głównym (Ca2) oraz w złożach czerwonego spągowca (Rotliegend).
W ramach realizacji WE1 CEP przeprowadziło wiercenie, pobieranie rdzeni, profilowanie geofizyczne oraz testy złożowe w rezerwuarze dolomitu głównego Ca2. Dane zgromadzone przed wierceniem sugerowały, że złoże dolomitu głównego Ca2 może zawierać do 16,5 miliarda metrów sześciennych wydobywalnego gazu oraz 10,3 miliona metrów sześciennych wydobywalnych cieczy.
Central European Petroleum Ltd to kanadyjska firma z siedzibą w Calgary, zajmująca się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów, której większościowymi właścicielami są norwescy inwestorzy. Jej spółka zależna, CEP Central European Petroleum, posiada koncesję Wolin w północno-zachodniej Polsce i pełni rolę operatora tej koncesji.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock