Inwestorzy chętni na zakup Polkomtela zaproszeni do rozmów. Agencja Reuters powołując się na anonimowe źródła podała że zaproszenia zostały już wysłane. Analitycy rynkowi wyceniają operatora sieci komórkowej Plus na sumę 16 miliardów złotych (czyli około 4 miliardów euro lub 5,2 mld dolarów).
Agencja Reutera określa ewentualna transakcję jako największą w tej branży w tym roku w Europie.
Polkomtel SA jest jednym z dwóch najstarszych polskich operatorów telefonii komórkowej GSM. Wraz z Polską Telefonią Cyfrową SA (operatorem sieci Era i Heyah) świadczy usługi od 1 października 1996 roku. Działa pod markami Plus, Simplus, mixPlus i Sami Swoi.
Najstarszy polski operator
Spółkę Polkomtel SA 19 grudnia 1995 roku utworzyło 10 akcjonariuszy, wśród nich osiem firm polskich, należących w większości do Skarbu Państwa. Łącznie objęły one 61,5 proc. kapitału akcyjnego. Pozostałymi udziałowcami były dwaj zagraniczni operatorzy telekomunikacyjni: brytyjski Vodafone (wówczas pod nazwą AirTouch International) i duński TeleDanmark Communications. Ich udziały wynosiły po 19,61 proc.
W roku 2006 duńskie TeleDanmark Communications (TDC) wycofało się ze spółki, a jego akcje objęli pozostali udziałowcy.
Obecnie PGE Polska Grupa Energetyczna posiada 21,85 proc. akcji Polkomtela, PKN Orlen - 24,39 proc., KGHM Polska Miedź - 24,39 proc., Węglokoks (4,39 proc.). Natomiast światowy już potentat telekomunikacyjny Vodafone przez dwie swoje spółki ma łącznie 24,39 proc. akcji.
Solorz wśród kupców?
O sprzedaży akcji należących do polskich udziałowców mówi się od lat, uzgodnili oni nawet, że zrobią to wspólnie, by uzyskać wyższą cenę za pakiet kontrolny spółki. Jednak dopiero w połowie zeszłego roku podjęli oni rzeczywiste kroki w celu realizacji tego planu.
W mediach pojawiały się spekulacje, że zainteresowany kupnem Polkomtela jest polski miliarder Zygmunt Solorz-Żak - dotychczasowy właściciel telewizji Polsat i główny akcjonariusz platformy satelitarnej Cyfrowy Polsat. W jego dotychczasowym portfolio jest tez spółka telekomunikacyjna - Aero2, która usiłuje wprowadzić na polski rynek sieć mobilnego szerokopasmowego internetu w technologii LTE.
W końcu listopada Reuters pisał, że doradcy Solorza analizowali wówczas, czy jest on w stanie przejąć operatora komórkowej sieci Plus. Mieli oni rozważać transakcję z udziałem funduszy private equity, jednak za przeszkodę uznawano wówczas oczekiwanie polskiego biznesmena, by mieć zagwarantowaną większość udziałów w tym przedsięwzięciu.
Innym potencjalnym kupcem wymienianym w mediach jest skandynawska grupa telekomunikacyjna TeliaSonera.
Źródło: Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24