Wielkie chińskie spowolnienie

Najnowsze

Aktualizacja:
EPAW ubiegłym roku stopa wzrostu chińskiego PKB wyniosła 9 proc., a rok wcześniej sięgnęła 13 proc.

Gospodarka Kraju Środka jeszcze nigdy, czyli od kiedy istnieją dane na ten temat, nie miała się tak źle. Chiński produkt krajowy brutto powiększył się w pierwszym kwartale 2009 r. zaledwie o 6,1 proc., powiadomił w czwartek urząd statystyczny w Pekinie. Zdaniem ekspertów nie potrwa to jednak długo, bowiem stymulacyjne działania Pekinu zaczynają przynosić pozytywne skutki.

W ostatnim kwartale 2008 r. chińska gospodarka rozwijała się w tempie 6,8 proc. Ankietowani przez agencję Reutera ekonomiści spodziewali się, że w pierwszych miesiącach bieżącego roku tempo wzrostu będzie niższe, lecz prognozy mówiły o około 6,3 proc.

Jak podaje agencja Reutera, stopa wzrostu chińskiego PKB nie była tak niska jeszcze nigdy, od kiedy w 1992 r. Pekin zaczął gromadzić odpowiednie dane.

Agencja Associated Press wskazuje jednak, że Chiny wielokrotnie rewidowały historyczne dane, co utrudnia porównania. Mimo to, czwartkowy odczyt wydaje się najniższy od co najmniej dekady.

Czas na wzrosty...

Najprawdopodobniej był to jednak ostatni kwartał, gdy chińska stopa wzrostu gospodarczego obniżyła się. Ekonomiści wskazują bowiem, że stymulacyjne działania Pekinu zaczynają przynosić wyraźne skutki.

W marcu produkcja przemysłowa wzrosła o 8,3 proc. rok do roku, a sprzedaż detaliczna o 14,7 proc. Inwestycje w środki trwałe w chińskich miastach skoczyły zaś w minionym miesiącu aż o 28,6 proc.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że w całym 2009 r. gospodarka Państwa Środka powiększy się o 6,3 proc.

... po spektakularnym upadku

Na tle pogrążonych w recesji gospodarek Europy, Japonii czy USA takie tempo wzrostu wydaje się spektakularne, jednak w porównaniu z poprzednimi latami oznacza dramatyczne spowolnienie. W ubiegłym roku stopa wzrostu chińskiego PKB wyniosła 9 proc., a rok wcześniej sięgnęła 13 proc.

Spowolnienie w chińskiej gospodarce odzwierciedla przede wszystkim załamanie w eksporcie, który stanowił jej główny motor. W marcu zagraniczny popyt na chińskie produkty zmalał o 17 proc., po spadku o blisko 26 proc. w lutym. Aby temu przeciwdziałać, rząd w Pekinie usiłuje pobudzić popyt wewnętrzny. W listopadzie na ożywienie koniunktury wydał blisko 600 mld dolarów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA