W gazowej pajęczynie Rosji. Niemcy zarabiają, stracą Ukraina i Polska

Sieć niemieckich gazociągów i magazynów. Kluczową rolę dla Gazpromu mają odgrywać NEL, OPAL i Gazelle

Angela Merkel grzmi o aneksji Krymu, a niemiecka prasa pisze o "podpalaczu" Putinie. Tymczasem gazowy biznes obu krajów kwitnie, na dodatek kosztem nie kogo innego, jak Ukrainy. Nord Stream to tylko element większej układanki. Prywatne koncerny patrzą na własny interes, ale też rząd Merkel nawet nie sugeruje im zmiany podejścia do Gazpromu. Przeciwnie, np. w rozmowach z Komisją Europejską sprzyja Rosjanom.

W środę dziennik "Die Welt" napisał, że Gazprom przejmie latem, w ramach wymiany aktywów z koncernem BASF, znaczną część niemieckiej infrastruktury dystrybucji gazu: gazociągi i magazyny.

To klasyczny model współpracy niemieckich koncernów z Rosjanami: wymiana udziałów w rynku unijnym za udziały w złożach surowca w Rosji. Wymiana która podwójnie wiąże unijnego partnera z Rosją.

Gazprom

Transakcja z BASF ostatecznie zmienia pozycję Niemiec. Dotychczas były największym importerem rosyjskiego gazu w UE. Teraz będą też bardzo ważnym krajem tranzytowym. Przejęte gazociągi i magazyny, plus te, które Gazprom już wcześniej kontrolował, czynią z Niemiec pomost na rynki Francji, Holandii, Belgii, a w przyszłości Wielkiej Brytanii.

Gazprom realizuje w ten sposób cztery strategiczne cele:

Planowane systematyczne zwiększanie dostaw gazu do Niemiec Gazociągiem Północnym (5 lutego szef Gazpromu Aleksiej Miller potwierdził, że koncern wraca do koncepcji dodania trzeciej i być może czwartej nitki do dwóch już istniejących Nord Stream) pozwoli Rosji redukować tranzyt surowca do UE przez Ukrainę, a w przyszłości także przez Białoruś i Polskę.

Moskwa dąży do osiągnięcia sytuacji, w której będzie mogła w dowolnym momencie zakręcić kurek Ukraińcom bez strat dla eksportu na rynek unijny.

Gazociągi

Gazprom jest obecnie wyłącznym dostawcą gazu do rurociągów OPAL i NEL, nowych tranzytowych magistral biegnących przez niemieckie terytorium. Jest też ich operatorem. Głównym celem ma być transport rosyjskiego surowca do krajów trzecich. Taką strategię potwierdza przejmowanie magazynów gazu przy zachodniej granicy Niemiec.

To nie przypadek, że obecna roczna przepustowość Nord Stream (55 mld m sześc.) odpowiada dokładnie połączonym możliwościom transportowym OPAL i NEL. Biorą one początek w Lubmin koło Greifswaldu, gdzie do niemieckiego lądu dociera Nord Stream. OPAL i NEL są lądowym przedłużeniem Gazociągu Północnego. OPAL biegnie na południe, równolegle do granicy z Polską, zaś NEL na zachód.

Na tym nie koniec. Przedłużeniem magistrali Nord Stream-OPAL jest w Czechach nowy gazociąg Gazelle. Choć nie należy do Rosjan, skazany będzie na transport rosyjskiego gazu. Za jego pośrednictwem surowiec z OPAL będzie trafiał do gazociągu MEGAL, który biegnie z Bawarii do Francji (44 proc. udziałów mają Francuzi). NEL zaś ma dostarczać gaz z Nord Stream do Holandii i Belgii, a potem potencjalnie na Wyspy Brytyjskie.

Rynek

Oprócz funkcji tranzytowych, OPAL i NEL dostarczają też pewne ilości gazu rosyjskiego na rynek niemiecki. Oba gazociągi są podłączone do krajowej sieci dystrybucji surowca.

Dostawy z Rosji pokrywają jedną trzecią niemieckiego zapotrzebowania na gaz ziemny i można spodziewać się zwiększania tego udziału. W 2013 roku eksport rosyjskiego gazu do Niemiec wyniósł 40,2 mld m sześc. To bardzo duży wzrost w porównaniu z 2012 r. (33,2 mld m sześc.).

Pięć krajowych gazociągów połączonych z siecią gazpromowską, czyli JAGAL, MIDAL, STEGAL, WEDAL i Hamburg-Rehden, jest zarządzanych przez Gascade Gastransport. Do niedawna była to spółka joint venture Gazpromu i niemieckiego Wintershall. Wintershall należy w 100 proc. do BASF i na mocy wspomnianego na początku porozumienia przekazuje swoje udziały Rosjanom. Obroty uzyskiwane przez obiekty przekazywane Gazpromowi przez BASF osiągnęły w 2012 roku 10 mld euro, a wypracowany przez nie zysk zamknął się kwotą 500 mln euro.

Magazyny

Niezbędnym elementem systemu tranzytowego są magazyny (podziemne zbiorniki), w których gromadzi się nadwyżki surowca i dzięki nim można regulować dostawy. W ciągu kilku ostatnich lat Gazprom zyskał udziały i prawa operatorskie w szeregu magazynów niemieckich poprzez spółkę WINGAS, której współudziałowcem był wraz niemieckim Wintershallem (BASF). Ale pod koniec 2013 wszystkie te aktywa przeszły do firmy Astora – spółki w 100 proc. należącej do Gazpromu.

Rehden to największy w Europie Zachodniej podziemny magazyn gazu (pojemność 4,2 mld m sześc.). Z kolei Jemgum ma pojemność 1 mld m sześc. Oba mają odgrywać ważną rolę w ekspansji Gazpromu na rynek Beneluksu. Są połączone z NEL (tędy będą dostawać rosyjski gaz z Nord Stream) i WEDAL, który biegnie do Belgii i Holandii. WEDAL-em wspólnie zarządzają Wintershall i Gazprom.

Z kolei surowiec z OPAL ma być gromadzony w magazynie Katharina, budowanym przez spółkę zależną Gazpromu, Gazprom Germania wspólnie z Verbundnetz Gas (VNG). VNG pozyskuje i dostarcza gaz, głównie z Gazpromu, do Berlina i pięciu innych landów. Gazprom Germania (spółka zależna Gazpromu) ma w nim 10,5 proc. udziałów. A menedżer generalny Nord Stream, Matthias Warnig zasiada w radzie nadzorczej VNG.

Etzel w północno-zachodnich Niemczech zostało uruchomione w styczniu br. Docelowo ma mieć 1,2 mld m sześc. pojemności. Gazprom Germania ma w nim 33 proc. udziałów. Takie same pakiety mają BP i duński DONG Energy.

"Wielka czwórka"

Teraz głośno o współpracy z Rosjanami koncernu BASF. Ale i inni potentaci nie zostają w tyle. Należy pamiętać, że na niemieckim rynku energetycznym dominuje "wielka czwórka": BASF, E.ON, RWE oraz Energie Baden-Wurttemberg (EnBW). Mają wielkie wpływy w administracji i kręgach politycznych. Dzięki temu wpływają na politykę energetyczną Niemiec.

BASF wymienił właśnie aktywa w infrastrukturze gazowej Niemiec na udział w eksploatacji rosyjskich złóż. E.ON jest udziałowcem w Nord Stream i udziałowcem w koncernach gazowych Estonii, Łotwy i Litwy, gdzie wspólnie z Gazpromem dysponuje większością. EnBW, producent i dostawca energii dla miejskich przedsiębiorstw w zachodnich Niemczech, dąży do stworzenia spółki z Novatekiem, gazową firmą nr 2 w Rosji. W zamian za dostawy rosyjskiego gazu oferuje udziały w VNG, firmie kontrolującej system dostaw gazu dla konsumentów w byłym NRD.

RWE długo unikała współpracy z Rosjanami. Ale decyzja rządu Merkel o rezygnacji z energetyki atomowej zmusiła największego producenta energii elektrycznej w Niemczech (elektrownie atomowe i gazowe) do szukania surowca na wschodzie. W lipcu 2012 podpisano memorandum w sprawie strategicznego partnerstwa w dziedzinie produkcji energii elektrycznej w Europie. Oznacza to wspólne projekty w Europie Zachodniej, ale i możliwe udziały Gazpromu w RWE. Tą drogą Rosjanie staliby się współwłaścicielami dystrybutorów energii w wielu innych krajach, np. Polsce.

Rząd Merkel

Rozwój współpracy energetycznych gigantów nie byłby możliwy bez zgody władz. Pod tym względem, po erze przyjaciela Putina, Gerharda Schroedera niewiele się zmieniło. Merkel może i nie przyjaźni się z Rosją tak jak jej poprzednik, ale też nie czyni przeszkód biznesowym interesom z Gazpromem.

Sprzyja temu pośrednio polityka energetyczna Berlina, choćby niechęć do łupków. Ale też decyzja o odchodzeniu od atomu. Niemcy importują obecnie ok. 36 mld m³ gazu z Rosji rocznie. Po likwidacji elektrowni atomowych Gazprom oczekuje, że potrzeby Niemców wzrosną o kolejne aż 20 mld m³.

Ale przychylność władz dla interesów Gazpromu w Niemczech widać było też bardziej bezpośrednio. Unijny Trzeci Pakiet Energetyczny wyklucza m.in. monopol jednej firmy na dostawy surowca konkretnym rurociągiem. Tymczasem Rosjanie chcą OPAL i NEL wypełniać wyłącznie własnym gazem. W rozmowach z Komisją Europejską początkowo chcieli, aby wyłączyć ten gazociąg z Trzeciego Pakietu. Rok temu minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak mówił, że ministerstwo gospodarki Niemiec popiera taki wniosek do KE. Potem z tego zrezygnowali, ale w zamian, wspólnie z niemieckim rządem, chcą mieć prawo decydowania, czy pozwolą innym firmom transportować surowiec OPAL i NEL.

Autor: Grzegorz Kuczyński / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jeden z wyjątków przewidzianych w ustawie.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP