Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe na USA na 90 dni. "Chcemy dać szansę negocjacjom. Jeżeli negocjacje okażą się niezadowalające, zastosujemy nasze środki zaradcze" - dodała. O "ochronie transatlantyckiego sojuszu" z von der Leyen rozmawiał w czwartek premier Donald Tusk.
"Przyjęliśmy do wiadomości oświadczenie prezydenta Trumpa. Chcemy dać szansę negocjacjom. Finalizując przyjęcie środków zaradczych UE, które cieszą się silnym poparciem państw członkowskich, wstrzymamy je na 90 dni" - napisała von der Leyen w serwisie X.
Przewodnicząca KE podkreśliła jednak, że jeśli negocjacje z USA nie będą satysfakcjonujące, cła wejdą w życie. Jak dodała, trwają prace nad kolejnymi cłami.
"Jak już wcześniej powiedziałam, wszystkie opcje pozostają na stole" - zadeklarowała von der Leyen.
Rzecznik KE Olof Gill został zapytany na konferencji prasowej w czwartek, dlaczego von der Leyen zdecydowała się na taki krok, biorąc pod uwagę, że unijne cła odwetowe miałyby być odpowiedzią na amerykańskie cła na stal i aluminium, z których Waszyngton przecież nie zrezygnował.
Gill odparł, że KE zdaje sobie sprawę, iż Amerykanie nie zrezygnowali z taryf celnych na stal i aluminium, jak również na samochody, ale postanowiła zawiesić cła odwetowe, aby skłonić stronę amerykańską do rozmów.
- Obecnie nie zamierzamy podejmować żadnych dalszych kroków, ponieważ chcemy zostawić przestrzeń do negocjacji - podkreślił rzecznik.
Jednocześnie poinformował, że obecnie nie ma żadnych zaplanowanych rozmów z USA na temat handlu.
Tusk po rozmowie z szefową KE o "ochronie transatlantyckiego sojuszu"
Premier Donald Tusk poinformował później w mediach społecznościowych o rozmowie z szefową KE Ursulą von der Leyen.
Przekazał, że jej konkluzją jest "obrona naszych interesów w twardy i zdecydowany sposób", a jednocześnie "ochrona naszego transatlantyckiego sojuszu wbrew wszelkim przeciwnościom".
Trump zmienia decyzję
W środę prezydent USA Donald Trump ogłosił wstrzymanie na 90 dni ze skutkiem natychmiastowym podwyższonych ceł. Wcześniej tego samego dnia kraje członkowskie UE niemal jednomyślnie (przeciwne były tylko Węgry) poparły wprowadzenie ceł odwetowych wobec USA w odpowiedzi na taryfy nałożone na stal i aluminium z UE.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dati Bendo/UE