Grupa TVN zwróciła się do Prokuratora Generalnego o unieważnienie styczniowej decyzji przewodniczącej KRRiT o zmianie koncesji Telewizji Puls z wyspecjalizowanej (o społeczno-religijnym charakterze) na uniwersalną. Według TVN, zmiana koncesji odbyła się z "rażącym naruszeniem prawa".
W lutym przewodnicząca KRRiT podpisała zgodę na zmianę charakteru programu w koncesji Telewizji Puls (ze społeczno-religijnego, a więc wyspecjalizowanego, na uniwersalny). Koncesja wyspecjalizowana stanowiła, że 70 proc. czasu nadawania TV Puls musiały zajmować audycje i przekazy społeczno-religijne, a uniwersalna wymaga ich emisji - jak twierdzi TVN - jedynie przez godzinę dziennie.
Jak informuje TVN, decyzja o zmianie koncesji została wydana z rażącym naruszeniem prawa. "Przy wydawaniu decyzji nie zastosowano bowiem trybu koncesyjnego przewidzianego w ustawie o radiofonii i telewizji. W szczególności, nie opublikowano ogłoszenia o możliwości ubiegania się o nową koncesję na nadawanie programu o charakterze uniwersalnym". - Zmiana koncesji była na tyle istotna, że na częstotliwości którymi dysponuje Puls powinien zostać ogłoszony nowy proces koncesyjny - mówi nam Karol Smoląg, rzecznik prasowy TVN.
W związku z tym Grupa TVN twierdzi, że TV Puls nie ma prawa o ubieganie się o nowe nadajniki telewizji naziemnej w pięciu miastach: we Wrocławiu, Nowym Sączu, Lesznie, Szczecinie i Katowicach-Bytkowie. O możliwość nadawania za ich pośrednictwem ubiega się również TVN.
Zgodnie z ogłoszeniami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w postępowaniach o przyznanie przydziału nadajników telewizji naziemnej mogą brać udział jedynie nadawcy posiadający koncesje na nadawanie programu o charakterze uniwersalnym. Prawa takiego nie mają nadawcy o charakterze wyspecjalizowanym. "Telewizja Puls, nie posiadając ważnej koncesji na nadawanie programu o charakterze uniwersalnym, powinna zostać wykluczona z postępowań koncesyjnych w sprawie przydziału nowych nadajników" - uzasadnia swój wniosek TVN. Stacja zwróciła się również do Prokuratora Generalnego o udział Prokuratora Generalnego w postępowaniach koncesyjnych w sprawie przyznania nowych nadajników, "w celu zapewnienia zgodności tych postępowań z prawem".
Do momentu publikacji artykułu nie udało nam się uzyskać komentarza Telewizji Puls i KRRiT.
TV Puls zmienia koncesję, aby zwiększyć oglądalność Decyzję o zmianie koncesji TV Puls KRRiT podjęła w styczniu tego roku. Wniosek o zmianę koncesji stacja złożyła 3 miesiące wcześniej. Było to efektem pojawienia się w czerwcu 2006 r. w TV Puls nowego udziałowca. Został nim jeden z największych koncernów medialnych - kontrolowany przez Ruperta Murdocha - News Corporation. Głównym udziałowcem TV Puls pozostaje wciąż zakon franciszkanów.
Jak wyjaśniały władze stacji, celem zmiany jest chęć wprowadzenia bardziej atrakcyjnych programów i w rezultacie zwiększenia oglądalności TV Puls. Stacja zwiększa dystrybucję w sieciach kablowych i satelitarnych oraz buduje dział informacyjny. 28 października ruszyć ma codzienny wieczorny program informacyjny.
Była przewodnicząca KRRiT Elżbieta Kruk zapewnia, że decyzja o zmianie koncesji TV Puls z wyspecjalizowanej na uniwersalną odbyła się na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego i była zgodna z prawem.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl