Toyota liczy miliardowe straty

Najnowsze

Aktualizacja:
toyota.comToyota zamierza pożyczyć 2 mld dolarów, żeby kredytować swych klientów

Toyota prognozuje pierwszą stratę od 59 lat. Spodziewa się, że wyniesie ona 350 mld jenów (3,6 mld dolarów). Straty spowodowane są spadkiem sprzedaży aut na najbardziej dochodowym amerykańskim rynku. W IV kwartale 2008 roku sprzedaż Toyoty spadła tam o 31 proc. Koncern prosi rząd oraz inwestorów o kolejne pożyczki.

Koncern zamierza pożyczyć 200 miliardów jenów (2 mld dolarów) dla swej części finansowej Toyota Financial Services Corp., żeby mogła ona oferować kredyty na zakup samochodów, głównie konsumentom w Ameryce Północnej.

Tymczasem japoński minister finansów Kaoru Yosano powiedział we wtorek, że Japonia zamierza użyć cześci swych rezerw walutowych, żeby wesprzeć pożyczkami państwowe korporacje działające za granicą. Podobna pomoc dla koncernów samochodowych oferują rządy USA, Francji, a przymierza się także do niej Bank Anglii. Japoński rząd zdecydował się na razie pożyczyć przedsiębiorcom 5 mld dolarów z rezerw walutowych.

Toyota zamierza zmniejszyć produkcję w tym roku o 12 proc. Jej konkurent Nissan prognozuje, że sprzedaż samochodów spadnie w tym roku o 14 proc. do 55 mln sztuk. W styczniu sprzedaż toyot spadła w USA i Japonii o 32 proc.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: toyota.com