W czwartek, 1 listopada oraz w 11 innych dni świątecznych stacje benzynowe i apteki będą mogły pracować - zdecydował GIP, po doniesieniach, że zakaz może objąć większość handlujących placówek. Minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska przyznaje jednak, że nowe przepisy kodeksu pracy nie są doskonałe.
Nowelizacja ustawy, wprowadzająca zakaz pracy w placówkach handlowych w 12 świątecznych dni w roku, wchodzi w życie w piątek. Do końca roku zakaz obejmie pracę w dniach: 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia – pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia.
Jak mówi rzecznik GIP, Danuta Rutkowska-Samitowska zakaz nie może dotyczyć stacji benzynowych, ponieważ są to placówki użyteczności publicznej. Dodała, że inspektorzy pracy nie będą, podobnie jak w przypadku aptek, prowadzić żadnych działań kontrolnych wobec stacji benzynowych.
Rzecznik prasowy PKN Orlen Dawid Piekarz powiedział, że spółka zastosuje się do interpretacji Państwowej Inspekcji Pracy, zgodnie z którą zakaz handlu w święta nie dotyczy aptek i stacji benzynowych.
Supermarkety nie są aż tak potrzebne 1 listopada będą nieczynne m.in. sklepy sieci Carrefour, Biedronki oraz sieć hurtowni Makro. Również rzecznik sieci handlowej Tesco Przemysław Skory potwierdził, że sklepy tej sieci będą zamknięte 1 listopada. - Zmiany w kodeksie pracy wprowadziły 12 dni wolnych, w większość tych dni nasze sklepy i tak były zamknięte. 1 listopada, jak zwykle sklepy Tesco będą zamknięte; 11 listopada również - mówi.
Skory nie wie jeszcze jakie będą straty finansowe w związku z zamknięciem tej sieci w pozostałe dni wolne. - To bardzo trudno oszacować. Nie mamy narzędzi, żeby wykonać taką projekcję. Kluczowe jest zachowanie klientów. Mogą oni zrezygnować z zakupów w ogóle, a mogą je zrobić przed lub po święcie - podkreślił. W Polsce sieć Tesco liczy 251 placówek.
Rzeczni Tesco nie wie jeszcze czy stacje benzynowe należące do sieci będą otwarte 1 listopada. - Czekamy na ostatnie opinie prawników w tej sprawie z powodu niejednoznacznej interpretacji przepisów - powiedział.
Nieczytelna nowelizacja Ministerstwo pracy i polityki społecznej przyznaje, że nowelizacja ma wiele niedociągnięć, które uniemożliwiają jasną interpretację przepisów. - Sejm ustalał te przepisy pod koniec kadencji. Ta ustawa na pewno wymaga poprawek - próbuje tłumaczyć szefowa resortu Joanna Kluzik-Rostkowska.
Nowelizacja Kodeksu pracy przewiduje wprowadzenie zakazu pracy w placówkach handlowych w Nowy Rok, w święta Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, w pierwszy dzień Zielonych Świątek, w Boże Ciało, 15 sierpnia – w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada), a także święta Bożego Narodzenia. Mówi także o zakazie pracy, jeśli jedno z tych świąt przypada w niedzielę. W te dni będą mogły jednak pracować placówki kultury, oświaty czy apteki. W świetle nowelizacji, handlować w te dni będą mogli też wszyscy ci, którzy prowadzą jednoosobową firmę i nie zatrudniają pracowników. Nowela dopuszcza możliwość pracy w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24