Sposób na przyszłoroczne budżety

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Po małej poprawce przyszłorocznemu budżetowi "skapnie" 2,57 mld zł z tego roku

Ministerstwo Finansów postanowiło, by blisko 2,57 mld zł zaksięgowanych w tegorocznym budżecie zostało w rzeczywistości wydane w 2008 roku - czytamy w "Rzeczpospolitej". Są to pieniądze przeznaczone na inwestycje rozpoczęte, ale niezrealizowane w bieżącym roku.

Ministerstwa, instytucje rządowe i samorządy chciały, aby na przyszły rok zamiast 2,75 mld zł przesunięto 2,82 mld zł, jednak sprzeciwił się temu minister finansów. – To nie jest przechowalnia pieniędzy. Jeśli którakolwiek z pozycji nie spełnia wymogów zawartych w ustawie, nie może zostać przeniesiona na przyszły rok – wyjaśniła wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Dodaje, że każdy złoty zapisany jako kwota niewygasająca powiększa tegoroczny deficyt. – Nie można dopuścić do nieodpowiedzialnej polityki finansowej, która pogorszy wynik za 2007 rok – stwierdziła Suchocka-Roguska. Zaznaczyła jednak, że o ostatecznej kwocie wydatków niezrealizowanych, czyli zapisanych jako wydane w tym roku, a tak naprawdę przewidzianych do wypłaty w roku przyszłym, zdecyduje rząd.

Nie umiemy wydawać?

Zdaniem Andrzeja Wernika, profesora Akademii Finansów, 0,25 mld zł różnicy pomiędzy propozycją resortu a oczekiwaniami instytucji to bardzo mała kwota. – Z punktu widzenia słabej realizacji inwestycji i, co za tym idzie, wydawania pieniędzy z tegorocznych budżetów samorządów i kasy państwa, każdy złoty, który i tak zostanie wydany w najbliższych miesiącach, powinno się zaliczyć do środków niewygasających – uważa ekonomista.

Rozporządzenie ministra finansów zezwala na zaliczenie do środków niewygasających wydatków na integrację społeczną, poprawę jakości kształcenia, rozwoju potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw – w ramach programów operacyjnych realizowanych z udziałem Europejskiego Funduszu Społecznego. Poza tym mogą to być pieniądze, z których wydaniem wiążą się procedury przetargowe z przyszłorocznym terminem zakończenia, pod warunkiem że pierwotny termin był określony na koniec 2007 roku. Nie ma natomiast zgody na zaliczenie do środków niewygasających inwestycji, których rozpoczęcie było przewidziane na obecny rok, ale których nie zaczęto realizować.

Minister przeksięgował

Resort finansów w opublikowanym rozporządzeniu zaznaczył, że łączna kwota wydatków, które nie wygasają z upływem bieżącego roku budżetowego, wynosi 2,57 mld zł. - Kwota ta odprowadzona zostanie na wyodrębniony rachunek wydatków centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa lub pozostanie na rachunkach beneficjentów programów operacyjnych realizowanych z udziałem Europejskiego Funduszu Społecznego czytamy w rozporządzeniu.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24