Rosyjski minister finansów Anton Siłuanow powiedział w piątek, że jego niemiecki odpowiednik Wolfgang Schaeuble i inni ministrowie z grupy 20 największych gospodarek świata wyrazili gotowość do pomocy w rozwiązaniu kryzysu gazowego na Ukrainie - informuje agencja Reuters.
Siłuanow spotkał się z szefem niemieckiego resortu finansów przy okazji wiosennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie. Dwustronne rozmowy zdominował temat dostaw gazu na Ukrainę. - Schaeuble i inni są zainteresowani szybkim rozwiązaniem ukraińskiego konfliktu gazowego i zdolnością kraju do spłacenia swoich zobowiązań - powiedział rosyjski minister finansów, cytowany przez agencję Reutera. Moskwa twierdzi, że Kijów musi najpierw spłacić swoje zadłużenie za dostawy gazu, przed dalszymi decyzjami. Rosja szacuje to zadłużenie na 2,2 mld dolarów.
List i reakcja
Prezydent Putin w czwartek wystosował list do przywódców 18 krajów europejskich, w którym zwrócił uwagę na krytyczną sytuację powstałą w wyniku skumulowania przez Ukrainę ogromnego długu za gaz sprowadzany z Rosji. Wezwał do natychmiastowych konsultacji w celu ustabilizowania gospodarki Ukrainy. Putin ostrzegł jednocześnie, że rosyjski Gazprom może być zmuszony do przejścia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainą, a w przypadku naruszenia warunków płatności całkowicie lub częściowo przerwać dostawy gazu. Innymi słowy, będzie dostarczane dokładnie tyle gazu, za ile strona ukraińska zapłaci z miesięcznym wyprzedzeniem. W piątek po południu Putin powiedział, że Rosja zrealizuje swe zobowiązania wobec europejskich klientów kupujących jej gaz i nie planuje wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę. Zastrzegł jednak, że Moskwa może zobligować Kijów do płacenia za gaz z góry. Komisja Europejska oświadczyła w piątek, że oczekuje od Rosji poszanowania zobowiązań w sprawie dostaw gazu i przestrzegła przed używaniem surowców jako narzędzia polityki.
W lutym państwa G20 zadecydowało, że w ciągu pięciu lat światową gospodarkę zasilą dodatkowe dwa biliony dolarów.
Autor: mn/klim/ / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Gazprom