Trwają walki ukraińskich sił rządowych z prorosyjskimi separatystami, którzy opanowali Słowiańsk na wschodzie kraju. Są ofiary, także wśród ludności cywilnej. W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia na Ukrainie, ale też w Rosji. Przyglądamy się też szczytowi węglowemu na Śląsku, w którym uczestniczy premier Donald Tusk.
P. o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zarzuca Rosji prowadzenie wojny przeciwko jego krajowi. MSW Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że w operacji przeciwko separatystom w Słowiańsku zginęło czterech wojskowych ukraińskich, a ok. 30 zostało rannych. Według resortu są także ofiary wśród ludności cywilnej. Ich liczby nie podano. Ukraiński resort obrony przekazał, że podczas akcji pod Słowiańskiem siły rządowe straciły śmigłowiec. Maszyna została zestrzelona "z broni maszynowej dużego kalibru".
W piątek w Słowiańsku separatyści zestrzelili z użyciem przenośnych zestawów rakietowych dwa śmigłowce ukraińskiej armii. Według mediów Słowiańsk otoczony jest szczelnym pierścieniem sił MSW i ukraińskiego wojska. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że mimo operacji zbrojnej prowadzonej we wschodnich obwodach kraju (Kijów używa pojęcia operacja antyterrorystyczna), wzrasta aktywność prorosyjskich separatystów w tym regionie.
Ołeksandr Turczynow ostrzegł przed kolejnymi prowokacjami prorosyjskich separatystów, które są szykowane na Dzień Zwycięstwa, 9 maja. Moskwa, która nie uznaje obecnych władz w Kijowie, uważa, że wybory prezydenckie zaplanowane na 25 maja są w obecnej sytuacji "absurdem". Z kolei Zachód oskarża Rosjan o podsycanie konfliktu na Ukrainie.
Strona Rosji
Regularne rosyjskie wojska nie wejdą na wschód Ukrainy, gdyż Moskwa jest w stanie osiągnąć swoje cele w inny sposób - ocenił w poniedziałek dowódca połączonych sił NATO w Europie generał Philip Breedlove. Generał dodał, że choć jest przekonany, iż rosyjskie siły specjalne są obecne na Ukrainie, to jest za wcześnie, by stwierdzić, czy to one ostrzelały śmigłowce ukraińskich sił rządowych.
Breedlove powiedział, że jeszcze tydzień temu myślał, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wysłanie rosyjskich żołnierzy na południe Ukrainy i utworzenie pomostu lądowego z Krymem, a następnie marsz w kierunku Odessy.
Donald Tusk na szczycie węglowym
- Musimy dbać i zaopiekować się naszym największym dobrem, jakim jest węgiel - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Wskazał, że rozmowa w najbliższych dniach będzie dotyczyła m.in. możliwości obniżenia kosztów wydobycia i zaangażowania publicznych środków w ochronę polskiego węgla.
We wtorek rano zakończył się trwający od 28 kwietnia przestój w Kompanii Węglowej (KW); wszystkie kopalnie pracują już normalnie - podał rzecznik spółki Zbigniew Madej. Decyzję o ograniczeniu wydobycia zarząd tłumaczył spadkiem zapotrzebowania na węgiel.
Katar - mundial na pustyni
Co zrobić, by na pustyniach Kataru w 2022 r. rozegrać mundial na klimatyzowanych stadionach, a turystów przyjąć w bajecznych hotelach? Zatrudnić kilka milionów ludzi i niezbyt przejmować się tym, że kilka tysięcy z nich zginie. FIFA po trzech latach zorientowała się, że w Katarze coś dzieje się nie tak, gdy problem jej pokazano. Czy teraz zacznie działać?
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat