Chiński eksport do Rosji nitrocelulozy, materiału podwójnego zastosowania używanego m.in. do produkcji amunicji artyleryjskiej, wzrósł z niemal zera przed wojną do 1,3 tysiąca ton w 2023 roku - podaje w czwartek japoński nadawca NHK.
Z analizy danych opublikowanych przez chińską administrację celną, sięgających 2015 r., wynika, że do 2021 r. eksport tego materiału praktycznie nie istniał, po czym w maju 2022 roku, zaledwie trzy miesiące od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, odnotowano jego gwałtowny skok.
Rośnie eksport z Chin do Rosji
W całym 2022 roku Chiny wyeksportowały do Rosji nieco ponad 700 ton nitrocelulozy, a rok później wolumen uległ niemal podwojeniu - do ponad 1300 ton. W okresie od stycznia do marca br. wyeksportowano około 110 ton.
Nitroceluloza to substancja wytwarzana w wyniku obróbki włókien bawełnianych kwasem azotowym. Chociaż jest używana w produkcji farb, lakieru i tuszu, ze względu na wysoką łatwopalność znajduje zastosowanie jako materiał do prochu strzelniczego i rakiet, co czyni ją jednym z produktów podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych.
USA oskarżają Chiny, Pekin "nie akceptuje zrzucania winy"
W ubiegłym miesiącu podczas spotkania z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem sekretarz stanu USA Anthony Blinken określił Chiny mianem "największego dostawcy" tego typu artykułów, a jako jeden z nich wymienił nitrocelulozę.
Poproszony o komentarz w tej sprawie, rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin stwierdził w czwartek, że "Chiny nie akceptują zrzucania winy" przez Waszyngton na Pekin.
- Chiny zawsze traktują eksport produktów wojskowych w sposób rozważny i odpowiedzialny oraz ściśle kontrolują eksport artykułów podwójnego zastosowania, w tym dronów do użytku cywilnego - powiedział Wang podczas briefingu prasowego.
W marcu amerykański dziennik "Wall Street Journal" informował na podstawie danych handlowych, że Rosja w ubiegłym roku sprowadziła ponad 3 tys. ton nitrocelulozy, niemal dwa razy więcej niż w okresie przed inwazją na Ukrainę. Amerykański resort handlu w grudniu ub.r. dodał ten materiał do listy kontrolowanych towarów.
Podczas gdy Rosja zdołała podwoić import substancji od zachodnich producentów, na świecie panuje niedobór nitrocelulozy, który spowalnia wysiłki państw NATO w celu zwiększenia produkcji amunicji artyleryjskiej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: beibaoke / Shutterstock.com